שתף קטע נבחר

חשיפה: הדו"ח הפלסטיני הסודי שחוזה הסלמה בגדה

לא רק עזה: דו"ח מודיעין מסווג שנכתב לאחרונה עבור ראשי מנגנוני הביטחון ברשות הפלסטינית מזהיר מהתגברות הפיגועים בשטחים ומהתפרצות עממית המונית. הגורמים: המשבר הכלכלי, הבידוד הבינלאומי והייאוש של הדור הצעיר, שמרגיש שאין לו מה להפסיד

רשות על סף פיצוץ: הקיפאון המדיני, תחושת הבידוד הבינלאומי והמשבר הכלכלי המעמיק ברשות הפלסטינית אינם מדאיגים רק את הדרג המדיני ברמאללה אלא גם את ראשי מנגנוני הביטחון שם. דו"ח מודיעין פלסטיני סודי, שנכתב עבור ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, מזהיר מפני הידרדרות המצב הביטחוני בגדה המערבית ומגל הסלמה אלים וחדש שיערער את היציבות במידה שהמשבר הפוליטי והכלכלי יימשך.

 

יום הנכבה ברמאללה (צילום: AFP)
יום הנכבה האחרון ברמאללה. הדו"ח מזהיר מ"התפרצות עממית המונית"(צילום: AFP)

 

הדו"ח, שתוכנו המלא הגיע לידי "ידיעות אחרונות" ו-ynet, ונכתב ימים ספורים לפני הפיגוע שבו נרצח דביר שורק ז"ל, חוזה במדויק את רצף הפיגועים בימים האחרונים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הוא מצביע על הדור הצעיר ברשות הפלסטינית, בני 25-16, כזה שמנקז אליו את רוב הזעם, הלחץ והחשש מפני העתיד, ולפיכך הוא גם המסוכן ביותר וממנו עשויים לצאת הגורמים שיובילו להסלמה. הדו"ח מתבסס על שיחות רבות שנעשו עם צעירים פלסטינים בגדה, חקירות שלהם וכן מעקב אחריהם ואחר הדיונים שלהם ברשתות החברתיות.


נתפסו צבא צה
מעצר רוצחי דביר שורק(צילום: דובר צה"ל)

פיגוע דריסה גוש עציון (צילום: עמית שאבי)
זירת פיגוע הדריסה בגוש עציון(צילום: עמית שאבי)

 

מהנתונים עולה הערכה קודרת ולפיה "צפויה עלייה במקרי פיגועי הירי והנחת מטעני חבלה תוך חיקוי פיגועים שהצליחו בשנה האחרונה דוגמת הפיגועים בצומת עפרה וגבעת אסף, הפיגוע באזור התעשייה ברקן והפיגוע בצומת אריאל".

 

לפי הערכת גורמי המודיעין הפלסטיניים, צעיר שמעוניין להשיג נשק לפיגוע יכול לעשות זאת בקלות יחסית בשל קיומה של תעשיית נשק מאולתר בגדה המערבית ובשל המאמצים שמשקיע חמאס בגיוס מחבלים והוצאת פיגועים באמצעות מנגנון הפיגועים שלו שמנוהל מעזה ומחו"ל.

 

כותבי הדו"ח אף מזהירים מפני התפרצות עממית המונית כתוצאה מהעמקת המשבר הכלכלי, כשהמפגינים יקבלו השראה מצעדות הגדר ברצועת עזה. עיקר החשש הוא שתקופת הקיץ, שבה התלמידים משועממים ואחוזי האבטלה הגבוהים בקרב הצעירים שסיימו את לימודיהם התיכוניים או האקדמיים, עלולה להוות כר פורה להחדרת רעיונות קיצוניים שיופנו לטרור.

 

הדו"ח מאיר באור שונה את השפעת מאמצי ההסדרה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה כפי שהיא משתקפת ברחוב בגדה המערבית. כותביו מצביעים על הלך רוח ציבורי גובר שקורא לשנות את גישת השקט מול ישראל, משום שהיא לא הביאה לרשות הפלסטינית שום הישג מדיני בעשור האחרון, לעומת חמאס שהשתמש בגישה כוחנית מאוד מול ישראל שכללה מערכת התשה בדמות סבבי לחימה רבים, ירי רקטות, פיגועים וקמפיין הפגנות בלתי פוסק. בעיני תושבי הגדה, כל אלה אילצו את ישראל לשלם על השבת השקט בהזרמת עשרות מיליוני דולרים לרצועה ובהקלות בסגר.

 

כותבי הדו"ח מזהים הקצנה הולכת וגוברת גם בתוך פת"ח, תנועתו של אבו-מאזן, בגלל הקיפאון המדיני והמאבק נגד הממשל האמריקאי. הקצנה זו מלווה בעלייה בקריאות של גורמים בתוך פת"ח כי הגיעה העת לשוב למאבק מזוין נגד ישראל. הכותבים מציינים גם את תקופת הבחירות הארוכה בתולדות ישראל כגורם שמתסיס את הפלסטינים עקב ההקצנה בהתבטאויות של פוליטיקאים ישראלים בתקופה זו נגד הפלסטינים ונגד התהליך המדיני.

 

זווית נוספת ומטרידה המוצגת בדו"ח היא שדווקא ילדיהם של פקידי הרשות הפלסטינית, ובכללם אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים האמונים על השקט הביטחוני, הם אלו שמזוהים כעומדים בראש מחנה המחאות נגד ישראל. זאת בגלל הפגיעה הישירה בהכנסות משפחותיהם בעקבות הקיצוץ הגדול במשכורות הפקידים בחצי השנה האחרונה, מאז פרץ משבר קיזוז כספי המסים הפלסטיניים בידי ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים