שתף קטע נבחר

נעצר בהפגנות ברוסיה ומבקש מקלט בישראל: "מזדהה עם היהודים"

צעיר רוסי בן 18, שנעצר במחאות הענק במוסקבה, ברח לישראל והגיש בקשה לרשות ההגירה בטענה ל"רדיפה ואיומים" מצד המשטר בארצו. הוא רוצה ללמוד באוניברסיטה בארץ: "כבר נרשמתי לאולפן, כאן אני יכול להרגיש בטוח"

 

צעיר רוסי שנעצר בהפגנות הענק במוסקבה ברח לישראל והגיש למנהל האוכלוסין וההגירה בקשה למקלט מדיני בטענה לרדיפה מצד משטר פוטין ()
טוען לשורשים יהודיים. ניקטה יבלונסקי

חשיפה: ניקטה יבלונסקי, בן 18, צעיר רוסי שנעצר בגל ההפגנות האחרונות במוסקבה במהלכן נעצרו מעל 2,500 בני אדם, נמלט לישראל והגיש בקשה למקלט מדיני בשל מה שהוא מגדיר "רדיפה ואיומים" מצד משטרו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. הבקשה התקבלה ברשות האוכלוסין וההגירה ונמצאת כעת בבחינה.

 

יבלונסקי, במקור תושב העיר יקטרינבורג שבהרי אורל, טוען כי יש לו שורשים יהודיים, אך לא בחר במסלול עלייה על פי חוק השבות, אלא החליט להגיש בקשה למקלט מדיני. הוא סיפר שנעצר ב-14 במאי בהפגנה בכיכר תיאטרון הדרמה הגדול במוסקבה, במחאה על הקמת כנסייה בסמיכות למקום. הוא נעצר למשך יומיים במתקן מעצר ושוחרר בהוראת שופט.

 

 

מחאה מחאת ה אופוזיציה ב רוסיה מפגינים הפגנה מוסקבה (צילום: EPA)
הפגנות מחאה במוסקבה, לפני כשבוע וחצי (צילום: EPA)

לאחר שחרורו החל לקבל איומים אנונימיים על חייו ברשתות החברתיות ובטלגרם, והוא חושד שהם הגיעו מגורמי הביטחון הרוסים שידעו את פרטיו מהטלפון הנייד שלו שהוחרם על ידי השוטרים. באחד האיומים נכתב: "אם לא תירגע תמצא את עצמך בקבר לא מזוהה".

 

אחרי שחרורו טס לישראל והוא מעוניין להישאר בארץ וללמוד באוניברסיטה. כאמור, הוא הגיש בקשה למקלט מדיני וטוען לרדיפה פוליטית, ובין היתר לדבריו מנעו ממנו אוכל בכלא ואיימו עליו באלימות ובהעמדה לדין פלילי על חוליגניזם.

 

על השאלה מדוע בחר להגיש את בקשת המקלט דווקא בישראל השיב: "ישראל היא אחד המקומות הבודדים שבהם לא נדרש ויזה ושם אני יכול להרגיש בטוח. יש לי שורשים יהודיים. ישראל היא דוגמא נהדרת למדינה שבה קבוצות שונות חיות בדו קיום, למרות הבדלים בדעות הפוליטיות ובדתות, אבל באותו זמן הדמוקרטיה חזקה.

מחאה מחאת ה אופוזיציה ב רוסיה מפגינים הפגנה מוסקבה (צילום: EPA)
העימותים במוסקבה(צילום: EPA)

ולדימיר פוטין (צילום: AP)
טוען לרדיפה ואיומים מצד המשטר. נשיא רוסיה פוטין (צילום: AP)

"החלטתי להגיע לישראל גם מתוך הזדהות עם העם היהודי שסבל מפשיזם, שנגדה אנו צריכים להילחם ברוסיה המודרנית".

 

הוא מתגורר כעת בתל אביב. "כבר נרשמתי לאולפן כדי ללמוד עברית, אני אלך למכינה. אני מדבר אנגלית וסינית", סיפר. "התכנית המקורית שלי היתה להגיע לסין אבל בסופו של דבר בחרתי בישראל. אני מקווה שהמצב ברוסיה ישתפר ואוכל לחזור למדינה שאני אוהב. לא אפסיק את המאבק שלי לצדק וחופש ברוסיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקש מקלט בישראל. ניקטה יבלונסקי
מומלצים