שתף קטע נבחר

מעטפת מזומנים לבדיקת מי שפיר: רשות המסים תפתח בבדיקה

בעקבות תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" תפתח רשות המסים בבדיקת התנהלות הרופא הבכיר, פרופ' אוריאל אלחלל. עדות נוספת: "הציע לי ניתוח קיסרי תמורת אלפי שקלים במזומן". משרד הבריאות: "רואים בחומרה את ההתנהלות". אורלי לוי-אבקסיס: "רפואה שחורה - זו מורשת נתניהו"

 

 

החשיפה על אודות הרופא הבכיר שביקש ממטופלת להעביר לרשותו מעטפה עם כספים במזומן בתמורה לבדיקות רפואיות במסגרת הרפואה הציבורית מובילה לבדיקה של רשות המסים - וגם לעדויות נוספות. ל-ynet נודע כי הבוקר (יום ב') הוחלט ברשות המסים פתיחה בבדיקה התנהלותו של פרופ' אוריאל אלחלל, מנהל המרפאה להריון בסיכון גבוה וסוכרת בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר תחקיר "הרפואה השחורה". ברשות המסים אמרו בתגובה רשמית כי "המידע העולה מהכתבה ייבדק כמו כל מידע המתקבל ברשות".

 

גם אתם הייתם עדים לתופעה? פנו אלינו במייל האדום

 

מתחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות" עלה שאלחלל - כמו רופאים נוספים - מצא לכאורה דרך להרוויח יותר, גם בימים שבהם הוא אמור לקבל חולים דרך מערכת הבריאות הציבורית. השיטה היא זו: הנשים קובעות את התור למרפאה בבית החולים באמצעות פרופ' אלחלל, והוא מתאם איתן ליום שבו הוא נוכח במערכת הציבורית. את התשלום הן מעבירות לו לבקשתו במזומן, במעטפה. הטיפול מתבצע בשעות הבוקר, שבהן אסור על פי הנהלים לקיים שר"פ (שירות רפואי פרטי).

 

פרופ' אוריאל אלחלל תחקיר ()
פרופ' אוריאל אלחלל 

מאז פרסום הכתבה הבוקר התקבלו עדויות נוספות של נשים בהריון, שהוצע להן לכאורה "דיל" דומה על ידי פרופ' אלחלל. כך למשל כתבה הבוקר נטע (שם בדוי), ששלחה מייל אדום ל-ynet: "לי פרופ' אלחלל הציע לבצע ניתוח קיסרי תמורת כמה אלפי שקלים שאתן לו במזומן".

 

 
 

גם במשרד הבריאות לא נשארים אדישים לפרסום. מטעם המשרד נמסר הבוקר בתגובה: "ככל שאירוע זה אכן התרחש, אנו רואים זאת בחומרה ונבחן אותו על כל השלכותיו. יצוין, כי המשרד פרסם חוזר המסדיר את כללי העבודה בשר"פ וכן הגדיר בתקנות את ממשק פעילות הרופא בין הרפואה הפרטית לציבורית. אנו נמצאים גם בקשר עם הנהלת בית החולים הדסה בנושא זה".

בעקבות תחקיר ynet וידיעות : מגיעים אנשים לזרוק מעטפות על משרד הבריאות בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בעקבות תחקיר ynet וידיעות : מגיעים אנשים לזרוק מעטפות על משרד הבריאות בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

אורלי לוי אבקסיס (העבודה-גשר) קראה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת מחדלי הרפואה השחורה בישראל. "רפואה שחורה – זאת המורשת של נתניהו", אמרה לוי-אבקסיס. "תחת הממשלה האדישה שלנו נוצרו כאן שתי מערכות רפואה, אחת לעשירים בלבד, ואחת לכל יתר האזרחים. כמה אזרחים עוד צריכים למות כדי שנתניהו יתחיל לראות בני אדם? הרפואה השחורה בבדיקות מי השפיר חורצת גורלות של ילדים שעוד טרם נולדו. המערכת הציבורית בקריסה ורק מי שיש לו כסף יכול להבטיח את הבריאות של הילדים שלו". 

: מסיבת עיתונאים מפלגת העבודה-גשר במסגרתה תשיק את תכניתה הכלכלית:
ח"כ לוי-אבקסיס: "נוצרו כאן שתי מערכות רפואה"(צילום: מוטי קמחי)

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית, מסר בתגובה לתחקיר: "אם העובדות נכונות - זו התנהלות חריגה הראויה לכל גינוי".

 

התחקיר: "1,500 שקל במזומן, במעטפה"

ביום שלישי לפני כשבוע וחצי התייצבו תחקירניות ynet ו"ידיעות אחרונות" במרפאה להיריון בסיכון של קופת החולים מכבי בירושלים אצל פרופ' אלחלל, כשאחת מהן בהיריון בסיכון גבוה. במשך קרוב לעשר דקות סרק פרופ' אלחלל את העבר הרפואי שלה, ואז עלתה הסוגיה הכלכלית. בעודו עובר על תוצאות כל הבדיקות שביצעה עד כה, היא שיתפה אותו בדילמה האם כדאי לה לבצע בדיקת מי שפיר.

 

"בת כמה את?" שאל אלחלל. "32, עוד מעט 33", השיבה. "את ילדה", הוא אמר, ומיד המשיך: "הבת שלי עשתה את הבדיקה, אני עשיתי לה". בשלב הזה הוא מתחיל לרמוז, לא ממש בעדינות, למה כדאי גם לה לעשות את הבדיקה: "זה גם שיקול, האם המשפחה שלך מסוגלת לגדל ילד שהוא חריג".

תיבת הדואר של פרופ' אוריאל אלחלל תחקיר ()
תיבת הדואר הריקה של פרופ' אלחלל תחקיר
 

כששאלנו על הסיכוי להפלה כתוצאה מהבדיקה, הוא ענה תוך שהוא מדגיש את חשיבות בחירת הרופא: "בידיים טובות יש סיכון של אחד לאלף אובדן של העובר, אבל יש סיכוי גדול פי שבעה שיהיה משהו לא בסדר (עם ההיריון או העובר), מאשר שתאבדי את ההיריון חס וחלילה".

 

אחרי שנדמה שהשתכנעה לבצע אצלו את הבדיקה, הפתיע פרופ' אלחלל והסביר למה לא כדאי לעשות את הבדיקה אצלו. "אני עושה בעין כרם אבל זה יקר", הסביר, "צריך לשלם גם עבור הבדיקה עצמה 2,000 שקלים, פלוס הרופא. באסותא זה יעלה לך יותר זול".

 

כששאלנו האם לא ניתן לבצע את הבדיקה באופן ציבורי בהדסה, הוא השיב: "הדסה עין כרם זה בית חולים פרטי, יש שם שר"פ... אם את לוקחת אותי בשר"פ יחייבו אותך גם על הביקור וזה יעלה לך קרוב ל־6,000 שקלים. תבררי באסותא ותבקשי שיעשו לך צ'יפ גנטי".

 

כעבור כמה רגעים הוא חזר לשבח את הדסה ואז הציע את הדיל: "לפעמים אני לוקח מנשים 1,500 שקלים ואז הן לא עוברות דרך השר"פ. אני עושה את זה בציבורי", הוא מבהיר, "הן משלמות את ה־2,000 פלוס 1,500, אבל זה עדיין הרבה כסף". לקראת סיום השיחה הוא הציע לנו שוב לברר את המחירים אצל המתחרים, ואז הודיע בכל זאת שיש לו תור פנוי לעוד פחות משבוע.

תקנות משרד הבריאות על טיפולים פרטיים ()
תקנות משרד הבריאות על טיפולים פרטיים
 

במקביל, הרמנו טלפון להדסה ובדקנו מה הנהלים וכמה זמן ניאלץ להמתין אם נקבע תור לבדיקת מי שפיר במסגרת מערכת הבריאות הציבורית. "בעוד חודש", נאמר לנו, "זה התור הראשון, בהר הצופים".

 

כשביררנו בהדסה כמה תעלה הבדיקה באופן פרטי, נאמר לנו: "3,000-2,000 שקלים, תלוי ברופא". את הכסף, הבהירו שם, משלמים לבית החולים, בדלפק. כשהקשינו וביקשנו תור ספציפית לפרופ' אלחלל, העבירה לנו הפקידה את מספר הטלפון הסלולרי האישי שלו, והסבירה ש"הוא קובע את התורים של עצמו".

 

למחרת התקשרנו לאלחלל לתאם את התור. "אני אתאם לך", הוא הודיע. "מה לגבי התשלום?" הקשינו, "האם משלמים בדלפק כמו שהסבירו לנו בבית החולים?". אלחלל השיב: "חלק עובר אליהם, וה-1,500 שלי במזומן, את מביאה לי אחר כך במעטפה".

 

פרופ' אלחלל בחר שלא להגיב לדברים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים