שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משחקים על החיים: התעניינות נמוכה במערכות בטיחות מתקדמות

  כמה נהגים יודעים איזו מערכת בטיחות מתקדמת מותקנת ברכבם, ומה הכי חשוב לרוכש הרכב הישראלי כשהוא מגיע לקנות מכונית חדשה? התשובות עשויות להפתיע אתכם

  בטיחות הרכב לא ממש חשובה לנהג הישראלי. מתחילת השנה נרשמה עלייה מדאיגה במספר הרוגי תאונות הדרכים. 208 בני אדם מצאו את מותם על כבישי ישראל רק השנה, ואפשר היה לצפות שרוכש הרכב הממוצע יתייחס ברצינות גדלה והולכת להיצע מערכות הבטיחות המתקדמות הקיים כיום. אלא שמחקר חדש המתפרסם כאן לראשונה מעלה כי פחות ממחצית מרוכשי הרכב החדש מוצא לנכון לבדוק בכלל איזה מערכות בטיחות מותקנות בו.

   

   

  בסקר אותו ערכה עמותת אור ירוק בקרב 506 רוכשי רכב חדש, עולה כי רק 47% מהקונים מצאו לנכון לברר איזו מערכת בטיחות הם עומדים לרכוש ברכב החדש. על-פי הממצאים יש מתאם ישיר בין הכנסתו של רוכש הרכב למידת ההתעניינות שהוא מפגין והמשקל שהוא מעניק לבטיחות הרכב. התאמה מובהקת נוספת נמצאה במגדר הרוכש: נשים נטו להתעניין יותר במערכות הבטיחות ברכב מגברים.

   

  בזמן שכ-47% אישרו כי בטיחות הרכב באופן כללי מנחה אותם, כרבע מהנשאלים הודו כי לצריכת הדלק משקל רב ביותר בעת הרכישה. כחמישית מהנשאלים אמרו כי המחיר קובע בזמן שפחות מעשירית הנשאלים אמרו כי מראה הרכב מכריע מבחינתם.

   

  ומה מידת מודעות הנשאלים לשלל המערכות הקיימות? 46% אמרו כי הם מכירים מערכות התרעה על שמירת מרחק וסטייה מנתיב אותן ניתן להתקין גם בכלי רכב משומשים, וכי הן אכן מותקנות ברכבם. אחוז כמעט זהה מכיר את המערכת אך טרם התקין אחת.

   

  71% מהנשאלים הכירו את מערכת הבלימה האוטונומית המאטה ואף עוצרת את הרכב בעת קרבה מסוכנת, 38% אמרו כי היא אינה מותקנת ברכבם לעומת 23% שנוהגים במכונית המצוידת בה. 29% לא הכירו את המערכת כלל ו-10% אמרו כי אין להם מושג אם היא מותקנת ברכבם. חיישני נסיעה לאחור? מערכת זו מותקנת ב-75% ממכוניות המשתתפים בסקר והאמינו או לא, 5% לא ידעו כלל אם היא מותקנת ברכבם.

   

  "כלי רכב עם מערכות בטיחות יכול לעשות את ההבדל בין חיים ומוות ולכן משרד התחבורה והבטיחות בדרכים חייב לעודד את הציבור לרכוש מערכות כאלו על-ידי מתן תמריצים כלכליים, בעיקר למערכות אוטונומיות שמפצות על טעויות הנהג״, אמר מנכ״ל עמותת ״אור ירוק״, ארז קיטה. ״במקביל, חייבים לקבוע רף בטיחות גבוה יותר לכלי הרכב החדשים, כפי שעושות מדינות רבות באירופה, כדי לוודא שכלי רכב לא בטוחים פשוט לא יעלו על כבישי ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים