שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרץ את הגדר עם סכין וחיפש חייל: כך סוכל פיגוע בחדרה
  מוחמד מצלח, תושב טול כרם ואזרח ירדן בן 21, מואשם בניסיון לבצע פיגוע בחדרה בחודש שעבר. הוא איתר פרצה בגדר, הלך שעות בחדרה בניסיון לאיתור חייל, ניסה לדקור שוטר שהתכוון לעצור אותו וצעק "אללה אכבר". עקב אירועי הר הבית: הפרלמנט הירדני קרא לגירוש השגריר

   

   

   

  הותר לפרסום כי אזרח ירדני ניסה לבצע פיגוע בחדרה. פרקליטות מחוז חיפה הגישה כתב אישום נגד מוחמד מצלח, תושב טול כרם ואזרח ירדן בן 21, בגין הכנה למעשה טרור שהוא רצח בנסיבות מחמירות, כניסה לישראל ושהייה בה בניגוד לחוק, החזקת סכין, חבלה בכוונה מחמירה והפרעה לשוטר. מבקשת הפרקליטות להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, עולה כי מצלח הודה ברוב העובדות המופיעות בכתב האישום, ואף פירט באוזני החוקרים את תוכניתו לבצע פיגוע.

   

  במקביל, היום (ב') דווח ב"סקיי ניוז" בערבית שבעקבות אירועי הר הבית המליץ הפרלמנט הירדני לממשלה לגרש את שגריר ישראל, להשיב את שגריר ירדן מישראל ולבחון מחדש את הסכם השלום.

  מחמד מצלח אשר חשוד בניסיון דקירת שוטר (צילום: אחיה ראב
  מחמד מצלח, שחשוד כי ניסה לבצע פיגוע בחדרה (צילום: אחיה ראב"ד)

   

  על פי כתב האישום נגד האזרח הירדני, הוא תכנן לאתר חייל יהודי כשהוא לבדו ולרצוח אותו בדקירת סכין. בחודש יוני נכנס מצלח מירדן לשטחי הרשות הפלסטינית והתגורר אצל אחותו בכפר דיר אל-ע'וסון. לשם קידום תוכנית הפיגוע, נטל ממחסן הסמוך לבית סכין בעלת להב באורך של כ-17 ס"מ. ב-22 ביולי בשעות הבוקר עזב את הבית כשהוא מצויד בסכין. הוא נכנס לשטחי מדינת ישראל באזור קיבוץ מגל, דרך פרצה בגדר הגבול, כשאין בידיו אשרת כניסה לישראל, כמתחייב לפי חוק הכניסה לישראל.

   

  לצורך קידום תכנית הפיגוע, הוא הגיע באוטובוס למרכז העיר חדרה כשהוא מצויד בסכין. הוא הלך בחדרה במשך כמה שעות, כאשר הסכין מוסתרת על גופו, כשהוא מכין את עצמו לאפשרות לפיה יאתר חייל, שאותו יוכל לדקור. בשעות הערב, ולאחר שלא איתר חייל אותו יוכל לדקור, התיישב בתחנת אוטובוס בסמוך לרחוב הנשיא בחדרה, כאשר הסכין מוסתרת בחלק האחורי של מכנסיו.

  מחמד מצלח אשר חשוד בניסיון דקירת שוטר (צילום: אחיה ראב
  מחמד מצלח אשר חשוד בניסיון דקירת שוטר(צילום: אחיה ראב"ד)

  בסמוך לשעה 23:00 עברה בקרבת תחנת האוטובוס ניידת ובתוכה שני שוטרים. לאחר שהנאשם עורר את חשדו של אחד מהם, עצרו השוטרים את הניידת בסמוך לו. השוטר יצא מהניידת, פנה לנאשם וביקש ממנו מסמכים מזהים, והנאשם מסר לו את תעודת הזהות הפלסטינית שהייתה עימו. משהבחין כי לנאשם אין אישור שהייה בישראל, אמר השוטר לנאשם כי הוא עצור, בעודו אוחז בזרועו, והחל לבצע חיפוש בכיסי מכנסיו.

   

  הנאשם התנגד לחיפוש וניסה להשתחרר מאחיזתו של השוטר, תוך שהוא מושך אותו לכיוון החלק הפנימי של תחנת האוטובוס, בעוד השוטר נאבק בו ומנסה לאזוק אותו. הנאשם התנגד לאיזוקו, תוך שהוא דוחף את השוטר ומנופף בידיו.

   

  בתגובה למעשיו של מצליח, הצמיד השוטר את הנאשם לחלק הפנימי של תחנת האוטובוס, תוך שהשוטרת השנייה מסייעת לו בכך. בשלב זה, כאשר שני השוטרים עומדים בסמוך אליו, שלף הנאשם את הסכין ואחז בה כשידו מונפת לכיוון השוטרים, בתגובה, ועל מנת להימנע מפגיעת הסכין, היכה השוטר את הנאשם בראשו באמצעות אגרופיו, והרחיקו מהשוטרים.

   

   

   

   

   

  פלסטיני ניסה לדקור שוטר ונורה חדרה (צילום: עידו ארז)
  תחנת האוטובוס בחדרה בה התרחש העימות בין הירדני לשוטרים (צילום: עידו ארז)

  פלסטיני ניסה לדקור שוטר ונורה חדרה (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

  בהמשך, כך לפי כתב האישום, עמד מצלח מול השוטרים כשידו האוחזת בסכין מונפת לעברם. בתגובה, השוטר שלף את אקדחו, והנאשם הסתובב והחל לרוץ מהמקום כשהוא אוחז בסכין. השוטר והשוטרת רדפו אחריו ובמהלך המרדף, עקב חששו של השוטר כי בכוונת מצלח לפגוע בעוברי אורח, ירה השוטר כדור אחד מאקדחו לעבר הנאשם, מבלי שפגע בו. מיד לאחר מכן עלתה השוטרת עם הניידת על המדרכה בסמוך לנאשם, הכול במטרה לעצור אותו ולמנוע ממנו מלפגוע בעוברי אורח, אולם מצלח המשיך במנוסתו.

   

  בשלב מסוים, חדל הנאשם מריצתו ונעמד במקום כשבידו האחת הסכין, ובידו השנייה הוא אוחז באבן גדולה שאותה הרים מהקרקע. מיד אחר כך, התקרבו השוטרים לעברו, עמדו מולו באקדחים שלופים והורו לו להשליך את האבן והסכין. מצלח התקדם לעבר השוטר כשידיו מורמות וצעק "אללה הוא אכבר", זאת כשהוא מנסה לפגוע בשוטר באמצעות הסכין והאבן, בכוונה להטיל בו נכות או מום או לגרום לו חבלה חמורה או כדי להתנגד או למנוע מעצרו.

   

  בתגובה, ובמטרה למנוע מהנאשם מלפגוע בו או בשוטרת השנייה, ירה השוטר לעבר פלג גופו התחתון של הנאשם כדור אחד מאקדחו, שפגע ברגלו השמאלית. בשלב זה, נשכב הנאשם על הארץ ובהמשך פונה באמבולנס למרכז הרפואי "הלל יפה".

   

  מבקשת הפרקליטות להאריך את המעצר עד תום ההליכים, עולה כי הנאשם הכחיש בתחילה את המיוחס לו, אולם בהמשך הודה ברוב העובדות המופיעות בכתב האישום, ואף פירט באוזני החוקרים את תוכניתו לבצע פיגוע. הוא אף שחזר את אירועי היום בו שהה בחדרה. עוד נטען כי אחותו זיהתה את הסכין שנלקחה מביתה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים