שתף קטע נבחר

נתניהו באוקראינה: הסכמים וטקס בבאבי יאר

הנשיא וולודימיר זלנסקי אמר כי שני המנהיגים דנו בקידום הסחר בין המדינות והסכימו על הרחבת הסכם הסחר החופשי הקיים. נתניהו אמר בביקור בבאבי יאר: "הוא תמרור אזהרה לאנושות"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (ב') בארמון מרינסקי בקייב עם נשיא אוקראינה היהודי וולודימיר זלנסקי. לאחר הפגישה השתתפו השניים בטקס חתימה על שלושה הסכמים בין המדינות. במהלך פגישתם הזמין ראש הממשלה נתניהו את הנשיא האוקראיני לביקור בירושלים.

 

בהצהרות המשותפות אמר הנשיא זלנסקי כי דן עם נתניהו על הקמת משרדי כלכלה, סחר וטכנולוגיה בירושלים וקייב שיזניקו את הסחר בין שתי המדינות. עוד אמר זלנסקי כי אוקראינה מברכת על עמדתה של ישראל בנושא השלמות הטריטוריאלית של אוקראינה, על רקע כיבוש חצי האי קרים בידי רוסיה. כמו כן, אמר שאוקראינה רוצה ללמוד מישראל בנושאים שהיא מצטיינת בהם כמו ביטחון, סייבר והיי טק.

בנימין נתניהו  (צילום: רויטרס)
נתניהו בביקור בבאבי יאר(צילום: רויטרס)

חתימה על הסכמים והצהרות משותפות לתקשורת - בנימין נתניהו ווולודימיר זלנסקי (צילום: AP)
נתניהו וזלנסקי(צילום: AP)
נתניהו שיבח את זלנסקי על ניצחונו בבחירות ועל הכפלת הצמיחה של אוקראינה לאחר כניסתו לתפקיד, ואמר שיש קשר בין שני הדברים. נתניהו אמר עוד שזלנסקי הבטיח לו שיקדם את אשרור הסכם הפנסיה בין המדינות שנחתם ב-2008. זלנסקי לא התייחס לסוגיית הפנסיות, כך שנתניהו לא ממש קיבל בהצהרות המשותפות את מה שרצה.

 

זלנסקי מצידו ביקש שישראל תזרז את אשרור הסכם אזור סחר חופשי בין המדינות שנחתם על ידי הנשיא לשעבר פורושנקו. זלנסקי ונתניהו אמר ששתי המדינות סיכמו על הרחבת הסכם הסחר החופשי מתחום המוצרים גם לתחום השירותים, בדגש על היי טק.

 

 

חתימה על הסכמים והצהרות משותפות לתקשורת - בנימין נתניהו ווולודימיר זלנסקי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ביקור של רה
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

זלנסקי אמר שאוקראינה מזמינה חברות ישראליות טכנולוגיות להשקיע באוקראינה ולנצל את ההון האנושי המשובח שיש בה. "המדינה שלנו מלאה במהנדסים ומומחים, והיעד שלי הוא להפוך את אוקראינה לחממה של טכנולוגיה והיי טק".

 

נתניהו אמר שלאוקראינה היה תפקיד מפתח בהקמת מדינת ישראל והחייאת השפה והתרבות העברית והזכיר שענקי הרוח הישראלים ומנהיגים רבים היו ממוצא אוקראיני כמו טשרניחובסקי, ביאליק, ז'בוטינסקי .

 

קודם לכן ביקר נתניהו באנדרטת החייל האלמוני שצופה על קייב והניח זר בצורת דגל ישראל. הוא התקבל שם על ידי מסדר כבוד של צבא אוקראינה ותזמורת צבאית שניגנה את התקווה וההמנון האוקראיני. לאחר מכן הניח זר פרחים ושיבולים על פסל הילדה באנדרטת "הולודומור" לזכר מליוני קורבנות הרעב והדיכוי הקומוניסטי, שנחשב לאסון הקשה ביותר בתולדות אוקראינה.

בנימין נתניהו  (צילום: AP)
(צילום: AP)

נתניהו וזלנסקי ביקרו באנדרטת באבי יאר שבה נטבחו מאות אלפי אוקראינים ויהודים. נתניהו הזכיר בדבריו של העם היהודי שגשג על אדמת אוקראינה, אך מאות אלפי יהודים נטבחו על אדמת המדינה על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם. הכוונה ללאומנים האוקראינים כגון סטפן בנדרה שהיום נחשבים לגיבורים לאומיים באוקראינה בת זממנו, חרף עברם הנוראי.

 

נתניהו אמר בביקור: "קשה להאמין שהיער היפה הזה ראה את הזוועה שהתחוללה פה. היער שתק, אבל כל העולם ראה ושתק. באבי יאר הוא כאב אינסופי. בקבר האחים נכחדו מאות אלפי יהודים ולא יהודים. באבי יאר הוא תמרור אזהרה לאנושות. ליהודים באבי יאר הוא ציווי, תמיד נגן על עצמנו מול כל צורר. הפשע הבלתי נסלח הזה לא התרחש על כוכב לכת אחר אלא דקות ספורות מהמרכז הסואן של קייב".

 

במהלך הביקור אמר זלנסקי: "הלב שלי כואב מהאירועים האלה. היום אנחנו נזכרים בהיסטוריה העצובה של שני עמנו. אי אפשר לתאר האירועים האלה. אני מדמיין את כמות האנשים שלא הבינו שהולכים לרצוח אותם, ורוב הנרצחים היו יהודים. אחרי שהנאצים סיימו עם היהודים, הם רצחו בני עמים אחרים".

 

 

תקרית החלה: "בלתי מכוון ולא חשוב"

הרשת געשה מוקדם יותר לאחר שרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו תועדה כשהיא זורקת חתיכת לחם מסורתי שהוגש לבני הזוג בירידה מהמטוס. גורם רשמי ראשון שהגיב לתקרית היה שגריר ישראל באוקראינה יואל ליאון. "שוחחתי עם ראש לשכתו של הנשיא, שאמר לי שכל תקרית הלחם הייתה בפירוש לא מכוונת, חסרת חשיבות ואין סיבה לעניין מצד התקשורת".

 

כזכור, בטיסת ראש הממשלה לאוקראינה אירעה תקרית נוספת כששרה נתניהו זעמה על קברניט אל על משום שסברה בטעות שלא בירך אותה במערכת הכריזה עם כניסתם למטוס. נתניהו קמה ממושבה וניסתה להיכנס בחמת זעם לתא הטייס אך נבלמה על-ידי הפמליה. בעקבות התקרית בירך שוב הקברניט את ראש הממשלה ואת רעייתו - 45 דקות לפני הנחיתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים