שתף קטע נבחר

האוקראינים נסערים משרה נתניהו; רה"מ הגיב: "שמעתם על מקרה החלה?"

אזרחי אוקראינה שאיבדה קרוב ל-10 מיליון בני אדם ברעב המוני הגיבו באופן קשה לזריקת החלה על-ידי שרה נתניהו בקבלת הפנים. גם האנטישמים התעוררו: "לשלוח אותה לאושוויץ ללמוד לכבד לחם". ראש הממשלה הגיב: "קשקוש מוחלט, היא אפילו באה לבושה בבגדי הלאום של אוקראינה"

 

 

 

סערת החלה האוקראינית: כלי התקשורת באוקראינה סערו היום (שני) בעקבות התיעוד של שרה נתניהו, רעייתו של ראש הממשלה, המבקרת יחד עימו במדינה, משליכה חתיכת לחם מסורתי שהוגש לה בקבלת הפנים בקייב. נתניהו עצמו פרסם הערב סרטון תחת הכותרת "שמעתם על מקרה החלה?" שבו התייחס בבדיחות הדעת לאירוע.

 

 

 

 

שרה והחלה ()
שרה נתניהו והחלה
 

הגשת הלחם המקומי לצד קערת מלח היא מסורת סלאבית עתיקת יומין, המסמלת הכנסת אורחים, אך האוקראינים הזדעזעו מהתנהגותה של נתניהו לא רק מטעמי חוסר נימוס - אלא רואים זאת כזלזול בערכי ארצם. 

 

הלחם באוקראינה נוגע בנקודה רגישה במיוחד: בין השנים 1933-1932 פקד את המדינה רעב המוני, המכונה באוקראינה "הולודומור", שלפי ההערכות גבה את חייהם של קרוב ל-10 מיליון תושבים ונחשב עד היום לאסון הלאומי הגדול ביותר בהיסטוריה של העם האוקראיני.

  

הזמרת האוקראינית סופיה פדינה, שממוקמת במקום בחמישי של מפלגת האופוזיציה, האשימה את שרה נתניהו בחילול קודש של ממש - ודרשה ממנה להתנצל. "הלחם הוא קדוש, ואף אחד, בין אם מקומי או תייר, לא רשאי לזרוק אותו", כתבה פדינה והוסיפה את התגית (השטאג) "דורשת התנצלות".

 

שרה ובנימין נתניהו נחתו בקייב (צילום: איתמר אייכנר)
קבלת הפנים בקייב, אמש(צילום: איתמר אייכנר)
 

הרשתות החברתיות סערו בעקבות התיעוד שהופץ. "סבתא שלי, ניצולת ההולודומור, תמיד אמרה לי: 'אם נפל לך הלחם, תרימי אותו, תנגבי ותנשקי, ושימי חזרה על הצלחת", כתבה גולשת בשם לילה קוסיוגה. "אני רחוקה מלנשק לחם, אבל לזרוק אותו ככה - זה דוחה ומגעיל", כתבה. גולשת נוספת בשם נדז'דה בביץ' כתבה כי "נתניהו לא הייתה מרשה לעצמה להתנהג בצורה כה פוגענית במדינה כמו ארצות הברית".

 

אך יחד עם זאת, פורסמו גם פוסטים אנטישמיים שהציעו "לשלוח את שרה נתניהו למחנה ההשמדה אושוויץ, שם ילמדו אותה לכבד את הלחם כמו שצריך".

 

הגורם הרשמי הראשון שהגיב לתקרית החלה היה השגריר באוקראינה יואל ליאון. "שוחחתי עם ראש לשכתו של הנשיא, הוא אמר לי שזה לא נעשה בכוונה, ואין כל חשיבות או סיבה להתעניין בכך מצד כלי התקשורת".

 

בהמשך אמר נתניהו בסרטון: "אני פה בביקור היסטורי באוקראינה, אבל ספק אם זה היה מקבל את השדרוג התקשורתי אלמלא מקרה החלה", הוא טען, "אז תראו מה שאומר ראש לשכת נשיא אוקראינה על המקרה - הוא אומר שברור שלגברת נתניהו לא הייתה כוונה לא לכבד את אוקראינה. זה קשקוש מוחלט, יותר מכך אני מספר לכם - היא באה לבושה בבגדי הלאום של אוקראינה, צהוב ותכלת, כשירדה מהמטוס, כדי לכבד את אוקראינה. אבל מה אני אגיד לכם, אם זה מה שדרוש כדי שהביקור הזה שמביא הסכם סחר חופשי מורחב, שהוא מביא משרד אוקראיני בירושלים ועוד דברים חשובים, ניחא, שיהיה ככה". 

 

עוד אמר ראש הממשלה: "זה מזכיר לי שגם את הביקור ההיסטורי של ראש ממשלת יפן בישראל שהביא בעקבותיו גידול עצום בהשקעות היפניות. בישראל אף אחד לא כיסה, אלא רק את העובדה שהמנה האחרונה הוגשה בצלחת דמויית נעל. אז מה אני אגיד לכם, אני חושב שתפסנו את הפטנט, תפסנו את הפרנציפ, נמשיך עם זה".

 

הסכמי סחר וביקור באנדרטה

גם בתקשורת האוקראנית דווח על תקרית המטוס שאירעה שעות ספורות קודם לכן. רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו זעמה על קברניט אל על משום שסברה בטעות שלא בירך אותה במערכת הכריזה עם כניסתם למטוס. נתניהו קמה ממושבה וניסתה להיכנס בחמת זעם לתא הטייס אך נבלמה על-ידי הפמליה. בעקבות התקרית בירך שוב הקברניט את ראש הממשלה ואת רעייתו - 45 דקות לפני הנחיתה.

 

הקברניט בירך את אשת ראש הממשלה כבר בתחילת הטיסה, אך ייתכן שהיא לא שמעה זאת בבירור ולכן התחוללה המהומה. בפעם השנייה, לפני הנחיתה, איחל הצלחה בביקור לראש הממשלה והצלחה "לרעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו". לשכת ראש הממשלה הכחישה שהמאבטחים הם אלה שבלמו את כניסתה של נתניהו לתא הטייס.

 

מוקדם יותר היום ראש הממשלה נתניהו שוחח עם הנשיא וולדימיר זלנסקי על הקמת משרדי כלכלה, סחר וטכנולוגיה בירושלים וקייב כדי להזניק את הסחר בין שתי המדינות. ראש הממשלה אמר כי הנשיא האוקראיני הבטיח לו לקדם את אשרור הסכם הפנסיה שנחתם בין המדינות כבר ב-2008, אך זלנסקי לא התייחס לכך בהצהרה המשותפת.

 

זלנסקי מצידו ביקש שישראל תזרז את אשרור הסכם אזור סחר חופשי בין המדינות שנחתם על ידי הנשיא לשעבר פורושנקו. זלנסקי ונתניהו אמר ששתי המדינות סיכמו על הרחבת הסכם הסחר החופשי מתחום המוצרים גם לתחום השירותים, בדגש על היי טק.

 

קודם לכן ביקר נתניהו באנדרטת החייל האלמוני שצופה על קייב והניח זר בצורת דגל ישראל. הוא התקבל שם על ידי מסדר כבוד של צבא אוקראינה ותזמורת צבאית שניגנה את התקווה וההמנון האוקראיני. לאחר מכן הניח זר פרחים ושיבולים על פסל הילדה באנדרטת הולודומור.


פורסם לראשונה 19/08/2019 18:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתמר אייכנר
שרה ובנימין נתניהו בטקס שבו זרקה שרה חתיכת חלה
צילום: איתמר אייכנר
מומלצים