שתף קטע נבחר

טליב פרצה בבכי: "סבתי קראה לי עספור, ציפור חופשייה - לא אחזור כנועה"

רשידה טליב ואילהאן עומאר מהמפלגה הדמוקרטית כינסו מסיבת עיתונאים ותקפו את נתניהו: "קיבל הנחיות מטראמפ". בשבוע שעבר נאסרה כניסתן, אך בהמשך אושרה כניסתה של טליב לביקור אצל סבתהּ - והיא ויתרה על כך מטעמי מצפון. "זוכרת את אמי במחסומים, רעדתי כשראיתי את הטנקים"

 

 

חברת הקונגרס האמריקנית רשידה טליב מהמפלגה הדמוקרטית פרצה אמש (ב') בבכי כאשר סיפרה - במסיבת עיתונאית יחד עם עמיתתה אילהאן עומאר - על החלטתה לדחות את האישור שנתנה לה ישראל להגיע ארצה כדי לבקר את סבתה בת ה-90. "סבתי כינתה אותי ה'עספור' שלה. עספור בערבית זה ציפור. היא אמרה שאני התגשמות החלום שלה, הציפור החופשייה שלה - אז למה שאני אחזור ואהיה כלואה וכנועה, כשהבחירה בי (לבית הנבחרים) רוממה את ראשה, ונתנה לה כבוד בפעם הראשונה?", אמרה.

 

טליב, בת למשפחה פלסטינית, ציינה כי קיבלה את החלטתה במשותף עם קרוביה באישון לילה. "בדמעות, ב-3 לפנות בוקר, כולנו החלטנו כמשפחה שאני לא יכולה ללכת עד שלא אהיה חברת קונגרס אמריקנית חופשייה, שבאה לשם לא רק כדי לראות את סבתי אלא כדי לשוחח עם ארגונים פלסטיניים וישראליים שמאמינים שהיא ראויה לכבוד אנושי בדיוק כמו כל אחד אחר", הוסיפה.

טליב ועומאר במסיבת עיתונאים (צילום: EPA)
"אני ציפור חופשייה - לא אחזור כנועה". טליב הבוכייה לצד עומאר(צילום: EPA)

טליב ועומאר במסיבת עיתונאים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טליב ועומאר במסיבת עיתונאים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

היא ועומאר, שעקב תמיכתן בתנועת החרם על ישראל (BDS) כניסתן לארץ נאסרה, כינסו מסיבת עיתונאים במינסוטה וקראו לחבריהן לבקר בה במקומן. השתיים אמרו כי חבריהן צריכים להיפגש עם אותם אנשים שהן תכננו לשוחח עימם, ולבקר במקומות שבהם רצו לסייר. "היום היינו אמורות להיות בביקור בפלסטין ובישראל. מדובר בנסיעה נפוצה בקרב חברי קונגרס, אך מניעת כניסה מחברי קונגרס, או הצבת תנאים נוקשים - אינה דבר שכיח", אמרה טליב.

 

לדבריה, "ההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה. השבוע למדתי שחבר קונגרס לא הוכנס לדרום אפריקה ב-1972 בזמן שלטון האפרטהייד. כילדה צעירה שביקרה בפלסטין, ראיתי את אמא שלי עוברת במחסומים ששללו ממנה צלם אנוש, למרות שהייתה אזרחית אמריקנית. אני זוכרת שרעדתי כשראיתי את המחסומים, את הטנקים ואת הרובים. אני זוכרת שנסעתי לירושלים ובעלי הורד מהאוטובוס, למרות שהיה אזרח אמריקני, כדי שיעשו עליו חיפוש.

 

"המשלחת שלנו כללה פגישות עם חיילים לשעבר שנכפה עליהם לקחת חלק בכיבוש (אנשי שוברי שתיקה - א"א), והם רוצים בדיוק כמונו לסיים אותו. המשלחת נועדה כדי לראות ממקור ראשון את גדר ההפרדה ההרסנית והלא-מועילה, וכדי לראות כיצד מונעים אפשרויות כלכליות מהתושבים הפלסטינים", אמרה טליב. "מצער שנתניהו קיבל הנחיות מהנשיא דונלד טראמפ כדי למנוע את הביקור הזה".

טליב ועומאר במסיבת עיתונאים (צילום: AP)
(צילום: AP)

טליב ועומאר במסיבת עיתונאים (צילום: AP)
(צילום: AP)

קודם לכן, חברתה למפלגה אילהאן עומאר אמרה כי "בניגוד למה שאמר ראש הממשלה נתניהו, היו לי תוכניות להיפגש עם חברי כנסת ישראלים, עם נציגי מערכת הביטחון, לצד חיילים לשעבר ופלסטינים". עוד אמרה: "אנחנו כאן כדי להדגיש את המחיר האנושי של הכיבוש והגבלות התנועה על פלסטינים ואחרים.

 

"ההחלטה האוסרת עליי ועל הקולגה שלי היא ניסיון לפגוע בתפקודנו כנבחרות ציבור. המעשה של נתניהו חסר תקדים כלפי חברות קונגרס, אבל זו המדיניות שלו כלפי מי שרוצה לסיים את הכיבוש. הדרך היחידה לשמר מדיניות לא צודקת היא לדכא את חופש התנועה והביטוי", אמרה עומאר.

 

"ממשלת נתניהו מנסה לגרש את עומאר שאקיר מארגון זכויות האדם 'Human rights watch' בגלל שדיווח על הנעשה בגדה המערבית וברצועת עזה", המשיכה חברת הקונגרס. "כל המעשים האלו לא מקרבים אותנו לשלום - אלא להיפך. הם משמרים את הכיבוש ואת הסכסוך. ארצות הברית מעבירה בכל שנה סיוע לישראל מפני שהיא הדמוקרטיה היחידה במזר התיכון ובת ברית חשובה, אך מניעת הכניסה של נבחרות ציבור אמריקניות לא עומדת בקנה אחד עם זה", אמרה.

עומאר במסיבת עיתונאים (צילום: AFP)
"מה קורה עם המיליונים שאנחנו נותנים לישראל?". עומאר במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)

עומאר הוסיפה כי "עלינו לשאול אם לא צריך לחייב את ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות בתור תנאי לסיוע שלנו", והודתה לעמיתיה על העמידה לצידה. "אני מאמינה שכמחוקקות אנו מחויבות לראות את המציאות בעצמנו. יש לנו אחריות לפקח על הממשל שלנו, ולשאול מה קורה עם מיליוני הדולרים שאנחנו נותנים לישראל. אנחנו לא יכולים לתת לטראמפ ולנתניהו להסתיר מאיתנו את מציאות הכיבוש. הכיבוש הוא אמיתי - ומניעה מחברי קונגרס לראות אותו בעיניים - לא יעלים אותו. עלינו לסיים אותו יחד".

 

השתיים תכננו כאמור להגיע השבוע לסיור בישראל, אך לאחר בדיקה של הדרג המדיני הוגדרו כתומכות ב-BDS והביקור בוטל. ביום חמישי האחרון צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הכנסתן לישראל תיחשב כחולשה, וזמן קצר לאחר מכן הודיע שר הפנים אריה דרעי על איסור הכניסה. טליב, שסבתה הקשישה מתגוררת ברשות הפלסטינית, פנתה לשר דרעי בבקשה להיכנס מטעמים הומניטריים והתחייבה לשורת תנאים שנועדו להבטיח שלא תנצל את הביקור לצורכי תעמולה. דרעי אישר את הבקשה, אך כעבור כמה שעות טליב הודיעה שהיא מוותרת על הנסיעה משום שהרגישה כי הדבר נוגד את עקרונותיה.

 

הנשיא טראמפ לא נשאר אדיש להחלטה של טליב וצייץ בטוויטר: "ישראל נהגה בנחמדות ובכבוד בכך שהסכימה לבקשה של חברת הקונגרס להיכנס לשטחה כדי לבקר את סבתהּ, אך מיד לאחר מכן היא הצהירה שלא תגיע. ייתכן שזו הייתה הצגה?". טראמפ הוסיף בציוץ נוסף כי "טליב כתבה לרשויות בישראל שהיא רוצה נואשות לבקר את סבתה, והאישור לכך ניתן לה מהר מאוד, אולם היא דחתה אותו. המרוויחה היחידה היא סבתא שלה. היא לא תצטרך לראות אותה!".

רשידה טליב וסבתה (צילום: רויטרס)
רשידה טליב וסבתה(צילום: רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בעקבות ההחלטה כי "כדמוקרטיה תוססת וחופשית, ישראל פתוחה לכל מבקר ולכל ביקורת, עם יוצא מן הכלל אחד: החוק בישראל אוסר על כניסת אנשים הקוראים והפועלים להטלת חרם על ישראל, כפי שמקובל גם בדמוקרטיות אחרות שמונעות כניסה של אנשים שלתפיסתן פוגעים במדינה. כך נהגה גם ארה"ב כלפי חבר כנסת ישראלי וכלפי אישי ציבור אחרים בעולם".

 

למרות שטליב ועומאר משתייכות לצד השמאלי ביותר של המפלגה הדמוקרטית, הנהגת המפלגה והשדולה למען ישראל בארצות הברית (איפא"ק) יצאו להגנתן. מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, אמר כי החלטת ישראל "רק תפגע ביחסי ארה"ב-ישראל ובתמיכה בישראל באמריקה". בציוץ שפרסם בטוויטר, קרא הסנאטור היהודי לישראל לחזור בה מההחלטה וכתב: "מניעת כניסתן היא סימן לחולשה, לא לכוח". גם יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, הביעה תקווה שישראל "תחזור בה מההחלטה האומללה והמאכזבת הזו".

 

באיפא"ק מסרו כי "אנחנו לא מסכימים עם תמיכתן של עומאר וטליב בתנועת ה-BDS וגם לא עם קריאתה של טליב לפתרון הסכסוך באמצעות מדינה אחת. עם זאת, אנו מאמינים כי יש לאפשר לכל חבר קונגרס לבקר ולחוות את בת הברית הדמוקרטית שלנו, ישראל, ממקור ראשון".


פורסם לראשונה 19/08/2019 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אילהאן עומאר ורשידה טליב
צילום: EPA
מומלצים