שתף קטע נבחר

עודד מכנס: "ערן זהבי - החלוץ הישראלי הגדול בכל הזמנים"

השחקן האגדי מפרגן לחלוץ גוואנגז'ו, ואומר: "יותר טוב מאלון מזרחי וממני". על הקבוצות האגדיות של מכבי נתניה: "יכלו לזכות באליפות גם בתקופה הנוכחית". ראיון

 

 

"אלון מזרחי שכבש הכי הרבה בליגת העל (207 שערים) הוא לא החלוץ הישראלי הגדול בכל הזמנים", ענה עודד מכנס לשאלת מיליון הדולר והוסיף, "גם לא אני שמופיע ברשימה מיד אחריו עם 196. הגדול בכל הזמנים הוא ערן זהבי. אם הוא היה נשאר בארץ, הוא היה עובר אותנו. גם בפרמטר של חשיבות השערים, כמו למשל העובדה שהיה חתום על עליית מכבי ת"א לשלב הבתים בליגת האלופות, אין שני לו". כך, בעדינות, פירק מכנס את התשובה לפצצה שהטיל ה"אווירון" בראיון שנתן ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet, כשטען כי הוא היה הגדול מכולם.

 

מבחינת רוב אוהדי מכבי נתניה, יש רק שחקן גדול אחד - עודד מכנס. אחרים סבורים שאפשר להכניס לקטגוריה הזאת את דוד לביא. כל אחד מהשניים היה מלך השערים ארבע פעמים. כאן, מכנס עוצר ומפתיע אותנו בסקופ לגבי לביא: "הבאנו אותו, אחי גד ואני, אחרי ששיחק אתנו בבית הספר טשרניחובסקי במשחקי אחר-הצהריים. לביא היה בעצם כדורסלן מצטיין, ונמנה על שני חודים בטשרניחובסקי - כדורסל וכדורגל. הוא היה בן 16 ואמרנו לו 'בוא איתנו לכדורגל ותהיה שחקן משפיע'. בדיוק באותה תקופה אבא שלי, אריה ז"ל, היה מאמן הנערים במכבי נתניה והוא אימן אותנו, ואחר-כך קלט את דוד". עוד נחזור לשילוב בין מכנס הבן ולביא, סיפור בפני עצמו.

 

מכנס ביחד עם מזרחי (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
מכנס ביחד עם מזרחי(צילום: ראובן שוורץ)

 

מכנס היה מסוג השחקנים שנקראים בסלנג "אהוב הקהל". תוסיפו לכך שמעולם לא הורחק באדום, נבחר שלוש פעמים לכדורגלן העונה, אחת מהן הייתה כשנתניה סיימה "רק" במקום השני (1981/82). "זו הייתה הכתרה יוצאת דופן, כאשר שחקן לא מהקבוצה האלופה הוכתר. היום זה כבר יותר מקובל", מציין מכנס.

 

למרות שכבר עברו 40 שנה, הכתרת כדורגלן העונה של "ידיעות אחרונות" באצטדיון ר"ג, התואר היוקרתי ביותר בימים ההם, הכתה גלים וגרמה לחילוקי דעות בלתי נשכחים. רבים, כולל חיים בר, ציפו שהמטוס שחג מעל האצטדיון המלא והיה אמור להוריד את הפתק על זהות הזוכה יאשר את הבחירה בבר".

 

ולמרות הכול, נבחרת אתה. הייתה קצת מבוכה בקבוצה, אם אני לא טועה?

"אל תבעיר לי את השטח. חיים ואני ביחסים מצוינים עד עכשיו. בוא אגיד לך שכבר אז אמרתי, יותר מפעם אחת, שהתואר הזה הגיע לו, אם כי גם העיתונים האחרים בחרו בי. חיים היה אחד מגדולי הבלמים הישראלים בכל הזמנים והוא איפשר לנו, החלוצים והקשרים, לתקוף בלי הפסקה. ידענו שאנחנו מסודרים בהגנה בזכות חיים".

 

עודד מכנס (צילום: ראובן שוורץ)
מכנס. קריירה מופלאה(צילום: ראובן שוורץ)

 

"יש פחות סמלים מבתקופה שלי"

למכנס מלאו לפני חודשיים 63. יש לו שלושה ילדים, שני בנים – עידו ועומר, ובת – ענבר, אותה הוביל לחופה לאחרונה. מכנס נשוי לעינת, בתו של איש הספורט אורי אפק (היה בין השאר ראש המשלחת הישראלית בשלוש אולימפיאדות). גיסו, אחיה של עינת, הוא האלוף שרון אפק, הפרקליט הצבאי הראשי. "אתה שואל אם גם שרון מדבר על כדורגל בכינוסים המשפחתיים? ועוד איך. שרון אוהד כדורגל שרוף, כמו כולנו, וגם נוסע למשחקים בחו"ל".

 

למרות שהתמנה בסוף הקריירה שלו ככדורגלן לתפקיד המאמן, למשימת הצלה של מכבי נתניה, פרש מהר מהעיסוק רב המתחים. כיום יש לו שבעה בתי ספר פרטיים לכדורגל. בנוסף לכך, הוא מועסק במינהלת הליגה כאחראי תחום ליגת העל לנוער. בתפקיד זה הוא מחויב לבקר לפחות שלוש פעמים בשנה בכל אחד מ-14 המועדונים בליגה ולבחון את התנהלותם.

 

מה ההבדלים בין הכדורגל הישראלי בתקופתך, לבין התקופה הנוכחית?

"בתקופה שלנו, משנות ה-70 עד לתחילת ה-90, רוב השחקנים הופיעו תקופה ארוכה בקבוצה שבה גדלו. היו פה ושם מעברים אבל לא בהיקפים גדולים כמו היום. זה. כך קרה שהתוצרת של מחלקות הנוער הופיעה בכמויות בקבוצות הבוגרות, וזה גרם בעקיפין לנאמנות של השחקנים למועדונים. כן, אז בניגוד להיום, הסמל דיבר. כמובן שהיום כשיש הרבה כסף בשוק, קיימים פחות סמלים".

 

האלוף שרון אפק. גיסו של מכנס (צילום: שרון אפק, דובר צה"ל) (צילום: שרון אפק, דובר צה
האלוף שרון אפק. גיסו של מכנס(צילום: שרון אפק, דובר צה"ל)

 

יצחק לנד ז"ל, יו"ר המועדון, סידר לכם דירות עבור חוזים לתקפות מסוימות.

"נכון, אבל איך אפשר להשוות. הדירה שאני קיבלתי הייתה תמורת חוזה לארבע שנים עם בונוסים על הישגיות. היום שחקנים ברמות של הקבוצה ההיא משיגים דירה תוך חצי שנה".

 

באיזה מקום אתה מדרג את מכבי נתניה של תקופתך בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי?

"בתקופה ששיחקתי בנתניה היו לפחות שתי קבוצות שלנו שזכו באליפויות שראויות להיות בין שלוש הקבוצות הכי גדולות בכדורגל הישראלי. אני מדבר על העונה של שמוליק פרלמן ז"ל, 1978/79, שבה זכינו בכל התארים האפשריים כולל הבית האירופי באינטרטוטו, והקבוצה של מוטל'ה שפיגלר ב-1982/83, שנוהגים לכנות אותה 'נתניה ועוד 15'".

 

מי מהן הייתה יותר טובה?

"זו כמעט אותה קבוצה, אבל הקרדיט לזו של 1978/79 בזכות התארים".

 

עודד וגדי מכנס בצעירותם (צילום: אלי אלגרט)
עודד וגדי מכנס בצעירותם(צילום: אלי אלגרט)

 

האם הקבוצה שלכם הייתה יכולה לזכות באליפות בתקופה הנוכחית?

"עם יותר אימונים כדי להיות בכושר הגופני של היום, וחיזוק שלושה זרים שלא היו אז - היינו נאבקים על האליפות".

 

באיזה אצטדיון היית מעדיף לשחק, הקופסה, או האצטדיון המטופח והחדש של נתניה?

"אולי אתה חושב שאענה בקופסה, אבל תתפלא שהייתי מעדיף את האצטדיון הנוכחי. רמת השחקנים בשנים שלנו הייתה גבוהה מאוד מבחינה טכנית, ולא פעם התקשינו בקופסה לנהל מהלכים ראויים.   

 

אי אפשר בלי לשאול מה היה השער הגדול שלך?

"התשובה ברורה. זה היה במשחק שניצחנו את מכבי פ"ת 1:3 בחוץ. מוטל'ה שפיגלר העביר לי כדור במסירה על חצי מגרש. הקפצתי מעל דוד ספיבק ואחר-כך עשיתי אותו דבר לאיצ'ה דרוקר הבלם. בהמשך הורדתי מהראש לרגל והקפצתי מעל השוער שלהם, שמשון לבקוביץ', לרשת. שער במהלך אישי לפנתיאון".

 

עד כמה אתה עדיין אוהד של מכבי נתניה?

"אוהד ועוד איך. כל הבית שלנו אוהדי מכבי נתניה. אני מקווה שעוד אספיק לראות את הקבוצה זוכה שוב באליפות".

 

זה ריאלי?

"בכדורגל הכול יכול להיות, כמו שקרה עם קריית שמונה ולסטר. מצד שני, למרות שנתניה מנוהלת היטב, קשה להאמין שהיא יכולה לזכות בשנה רגילה באליפות כי למכבי ת"א ובית"ר ירושלים, באר שבע ומכבי חיפה יש יותר עומק בזכות הכסף שהן יכולות להשקיע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
עודד מכנס
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים