שתף קטע נבחר

יותר זול לקנות מטורקיה: חד אסף תצטמצם ותפטר 45 עובדים

יצרנית הפלדה נערכת לצמצום הייצור במפעלים בקריית מלאכי ובעכו, בעקבות הפער ההולך וגדל בין עלות הייצור בארץ לבין המחירים הנמוכים שבהם ניתן לייבא פלדה מחו"ל. "בניגוד למקובל בעולם, בישראל אין מכסים או מסים להגנה על התוצרת המקומית"

היבוא הזול מטורקיה ממשיך להכות בתעשייה הישראלית. יצרנית הפלדה חד אסף שבשליטת אברהם שני וחברת הביטוח מגדל דיווחה היום (ב') שהיא נערכת לצמצום הייצור במפעלים בארץ, כולל פיטורי 45 עובדים, ולהגדלת רכישת הברזל המיובא מחו"ל.

 

קמפיינים נגד עישון? יבוא הסיגריות זינק ב-8% בחודש יולי

האוצר: ירידה חדה בצמיחה ברבעון השני של 2019

סטיית תקן - מי בודק את מכון התקנים?

 

החברה מחזיקה מפעלים בעכו ובקריית מלאכי ומעסיקה 700 עובדים בארץ ועוד 200 במפעל כבלים שבבעלותה ברומניה.

מפעל חד אסף (צילום: גיל נחושתן)
מפעל חד אסף(צילום: גיל נחושתן)
 

מהחברה נמסר כי בחודשים האחרונים הלך וגדל הפער בין עלות הייצור בארץ לבין המחירים הנמוכים בהם ניתן לייבא פלדה מחו"ל, "הפער הולך וגדל ומקטין את כדאיות הייצור המקומי". בעקבות זאת, החליטו בדירקטוריון החברה לאמץ תוכנית לצמצום היקף יצור הפלדה של החברה בארץ והגדלת מרכיב היבוא, מבלי לפגוע בהיקף המכירות הכולל של החברה.

 

להערכת החברה, הפער נוצר על רקע הטלת מכסים (בשיעור של כ-25%) בארה"ב על פלדה המיובאת לארה"ב מכל מדינות העולם (למעט מקסיקו וקנדה) והטלת מכסות ומכסים על פלדה מיובאת למדינות אירופה, כדי להגן על התעשייה המקומית מפני עודפי היצע שנוצרו בעיקר בטורקיה.

 

חד אסף מתיכה גרוטאות מתכת במפעל בעכו ומיצרת מהם מטילי ברזל שמעובדים במפעל לקרית גת ומערגלת אותם לברזל. לפני מספר שנים מחיר טון פלדה עמד בשיאו על מעל 2,000 דולר וכיום הוא בסביבות 500 דולר. עד כה ייבאה חד אסף מחצית מתצרוכת הברזל שלה, ואת המחצית השנייה ייצרה בעצמה.

 

בנוסף, ציינו בחברה כי בהיעדר מכסות או מכסים בישראל להגנה על התוצרת המקומית (בניגוד למקובל בארה"ב ובאירופה), הפלדה המיובאת נמכרת בארץ במחירים הנמוכים באופן משמעותי מעלויות היצור המקומי.

 

בתפקיד יו"ר הדירקטוריון של חד אסף משמש אברהם נובוגרוצקי, מנכ"ל אפריקה ישראל - החברה האם של פקר פלדה. נובוגרוצקי התמנה ליו"ר לפני שנה בעלות של 658 אלף שקל לשנה עבור 60% משרה. מחזור המכירות של החברה הוא כ-1.2 מיליארד שקל, והחברה סיימה את 2018 עם רווח נקי בסך 5.1 מיליון שקל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
מפעל חד אסף
צילום: גיל נחושתן
מומלצים