שתף קטע נבחר

נחתם הסכם עודפים בין כחול לבן לישראל ביתנו

בין שתי המפלגות נחתם הסכם שיאפשר להעביר קולות ממפלגה אחת לשנייה לאחר ספירת כל הקולות, במסגרת חלוקת המנדטים. גם בליכוד וגם במחנה הדמוקרטי תקפו. ישראל ביתנו: "לא מוכנים להסתכן באובדן מנדט"

גנץ וליברמן (צילום: אבי מועלם , ירון ברנר )
גנץ וליברמן(צילום: אבי מועלם , ירון ברנר )

המפלגות כחול לבן וישראל ביתנו חתמו היום (שלישי) על הסכם עודפים לקראת הבחירות הקרובות. ההסכם נחתם הבוקר והונח בכנסת. ההסכם יאפשר למעשה להעביר קולות ממפלגה אחת לשנייה לאחר ספירת כל הקולות, במסגרת חלוקת המנדטים.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

מישראל ביתנו נמסר כי "הסכם העודפים הוא עניין טכני בלבד. במערכת הבחירות הקודמת חתמנו עם הימין החדש שלא עברה את אחוז החסימה. ב-1999 חתמנו הסכם עודפים עם עמיר פרץ והרווחנו מנדט. מבחינה טכנית עכשיו לא נותרה שום אופציה אחרת, ואנחנו לא מוכנים להסתכן באובדן מנדט שניתן לקבל בזכות הסכם העודפים. כל אלו שהחליטו להיכנע לטרור מרצועת עזה ומשלמים דמי פרוטקשן לחמאס, ואלו ששותקים נוכח הביזיון והפגיעה האנושה בהרתעה הישראלית, אינם רשאים לדבר בשם הימין ואינם נמנים עם המחנה הלאומי בישראל".

 

הסכם העודפים מאפשר לשתי המפלגות לחלק ביניהן קולות "שהלכו לאיבוד" ובכך למנוע איבוד קולות. מדובר לכאורה במהלך טכני, אולם מקובל כי מפלגות אשר חותמות ביניהן על הסכם עודפים קרובות אחת לשנייה מבחינה אידיאולוגית או נמצאות באותו הגוש. ההערכה היא כי כעת, יחתמו גם מפלגת העבודה והמחנה הדמוקרטי על הסכם עודפים ביניהן, לאחר שהרשימה הערבית המשותפת הודיעה כי לא תחתום על הסכם עודפים עם המחנה הדמוקרטי כל עוד אהוד ברק חבר ברשימה.

 

הליכוד מסרו בתגובה לפרסום כי "יצא המרצע מהשק. ליברמן חתם הסכם עודפים עם לפיד וגנץ, זאת אחרי שהצהיר בגלוי שיתמוך בגנץ ולפיד לראשות הממשלה. מי שרוצה את נתניהו כראש הממשלה חייב להצביע רק לליכוד".

 

בתגובה להודעת הליכוד, כתב ליברמן בטוויטר: "ראיתי את התגובה של הליכוד שהצחיקה אותי. נתניהו עשה הסכם כניעה עם חמאס. אני עשיתי הסכם עודפים עם כחול לבן, נראה לי עדיף".

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן הוסיף: "לא לחינם הלך זרזיר אצל עורב. ליברמן הסיר באופן סופי את מסיכת איש הימין שעטה על פניו במשך שנים רבות".

 

גם במחנה הדמוקרטי תקפו: "הסכם העודפים של כחול לבן עם ליברמן הוא ההתפרקות סופית שלהם, לא רק כלפי פנים אלא גם ערכית. 'אין נאמנות - אין אזרחות', טרנספר, עדים שנעלמים במשפט, פרשיות שחיתות, האיש שהלך נגד החילונים, נגד הקהילה הלהט"בית - אותו בחרו כחול לבן כשותף הטבעי. כחול לבן הרימו דגל לבן כי הם לא הבינו את הדבר החשוב ביותר, את הבחירות האלה לא צריך לנצח - את הבחירות האלה חייבים לנצח".

חלוקת ה מנדטים אינפו גרפיקה ()

איך הסכם עודפים עובד? לאחר שכל הקולות נספרים הם מחולקים בין כל המפלגות שעברו את אחוז החסימה, ביחס ל-120 חברי הכנסת. המספר השלם שיצא לכל מפלגה הוא מספר המושבים שלה. אבל כמו בחיים עצמם, המספרים לא תמיד מסתדרים, וכך נוצרים עודפים – מנדטים שלא חולקו מכיוון שלכל מפלגה יש מספר קטן מדי של קולות כדי להשלים למנדט. כאן נכנס לפעולה הסכם העודפים.

 

על פי ההסכמים, המפלגה שיש לה את מספר הקולות העודפים הגבוה יותר זוכה בקולות המפלגה השנייה ובמנדט הנכסף. בדרך כלל המפלגה הגדולה יותר היא זו שתזכה במנדט, מכיוון שיותר אנשים הצביעו לה. הסכם עודפים יכול להתממש רק בתנאי ששתי המפלגות עברו את אחוז החסימה ובתנאי שההסכם הוגש לוועדת הבחירות עשרה ימים לפני הבחירות ואושר על ידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם , ירון ברנר
גנץ וליברמן
צילום: אבי מועלם , ירון ברנר
מומלצים