שתף קטע נבחר

הרב הראשי הורה לעכב קבורת אישה שבנה הוא סרבן גט

במשך יותר מעשור מסרב הבן לתת גט לאשתו, בזמן שהוא נשא אישה אחרת שלא כדין. הדיינים בארה"ב קבעו שיש לעכב את קבורת האם, והרב הראשי דוד לאו אימץ את ההחלטה. בעקבות עיכוב הקבורה, הודיע הבן שיציית להחלטות בית הדין ויפקיד ערבות כספית - והאם תובא למנוחות

הרב הראשי לישראל דוד לאו הורה לחברה קדישא בירושלים לעכב את קבורתה של אישה שהלכה לעולמה – כדי להגביר את הלחץ על בנה, סרבן גט. האם, שהייתה אמורה להיקבר הבוקר (ג'), תובא למנוחות בשעות הקרובות אחרי שהבן התחייב לציית להוראות בית הדין ולהפקיד ערבות כספית.

הרב לאו. הורה לעכב קבורת אישה מארה"ב שבנה הוא סרבן גט ()
הרב לאו. הורה לעכב קבורת אישה מארה"ב שבנה הוא סרבן גט

גופת המנוחה, תושבת ארצות הברית, הגיעה לישראל במהלך הלילה, אך אז נודע לרב לאו על החלטה שניתנה בבית הדין של ארגון הרבנים באמריקה על עיכוב הקבורה – והוא החליט לאמצה. הדיינים בארה"ב קבעו כי יש להתנות את קיום הלוויה בכך שהבן יפקיד גט עבור אשתו בנפרד וכך למעשה יובטח כי תיפסק עגינותה.

 

"לפנינו מונח מקרה עיגון קשה ביותר של יותר מעשר שנים, כאשר הבעל מסרב בכל תוקף לאפשר לאשתו להמשיך בחייה, בעוד שהוא נשא אישה שנייה שלא כדין", הסביר הרב הראשי. "לאחר שמוצו כלל האפשרויות האחרות, נאלצנו להודיע לחברה קדישא שלא לקבור את האם, עד שהבן יפקיד גט כשר".

 

עיכוב קבורה של בן משפחה הוא אחד הכלים שההלכה מעניקה לבתי הדין נגד סרבני גט, במסגרת החרמות הדתיים והחברתיים שניתן להטיל עליהם.

 

עם זאת, השימוש בו נחשב לדבר חריג ביותר – הן בגלל האיסור ההלכתי להלין את המת, והן משום שהמנוח הוא צד ג' שבדרך כלל אינו קשוב לסרבנות ואף מתנגד לה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים