שתף קטע נבחר

צונחים ומשתלטים על ספינה: תיעוד מתרגיל שייטת 13 וצבא ארה"ב

הקומנדו הימי וכוחות מיוחדים של צבא ארה"ב שיתפו פעולה בתרגיל "נובל רוז". בכיר בשייטת: "תורגלו צניחות, עצירה של אוניית סוחר, השתלטות עליה וחילוץ כוח משטח האויב - והביצוע היה טוב מאוד"

 

 

צניחה, צליפה, השתלטות ופינוי פצועים - בתרגיל של שייטת 13 ושל כוחות מיוחדים אמריקניים: בשבוע שעבר הסתיים תרגיל "נובל רוז", שבו לקח חלק הקומנדו הימי, לצד כוחות מיוחדים של צבא ארצות הברית. התרגיל הובל ופוקד בשטח על ידי שייטת 13 ונשלט ממפקדה משותפת של מערך העומק והמיוחדים והפיקוד האמריקני. בתרגיל דומו תרחישים של השתלטות על ספינה וחילוץ כוח משטח האויב. צפו בתיעוד התרגיל.

 

בצה"ל אמרו כי מטרת התרגיל, ותוכנן כחלק מגרף האימונים השנתי, היא להעמיק את שיתוף הפעולה והשיח המקצועי בין הכוחות המיוחדים של צה"ל לאלו של ארצות הברית. שיתוף הפעולה עם כוחות הצי האמריקני החל כבר משלבי התכנון המקדימים ועד קיום התרגיל בהצלחה. 

צה
צונחים לים(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

צה
גולשים ממסוק(צילום: דובר צה"ל)

צה
משתלטים על אוניית הסוחר(צילום: דובר צה"ל)

לפי הודעת דובר צה"ל, "בתרגיל באו לידי ביטוי היכולות הגבוהות והמגוונות של כוחות שייטת 13, וביניהם השתלטות על כלי שיט באמצעות הצנחה ממטוס, טיפוס, גלישה, צליפה ופינוי פצועים. בנוסף נעשה שימוש באמצעים וכלי שיט מתקדמים".

 

גורם בכיר בשייטת 13 אמר היום (ג') כי "אנחנו מנהלים שיתופי פעולה בין זרוע הים והשייטת בפרט עם האמריקנים ועם יחידות מסווגות נוספות. התרחיש העיקרי היה סביב אוניית סוחר חשודה שהיו עליה אמצעי לחימה וחומרים מסוכנים. בין היתר תורגלו צניחות, עצירה של האונייה והשתלטות עליה, ומהתחקירים עולה כי הביצוע היה בצורה מאוד טובה".

צה
הקומנדו הימי בפעולה(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

צה
(צילום: דובר צה"ל)

"הים הוא לא איום, הוא תווך משמעותי מאוד שמאפשר לנו לפעול", הוסיף הבכיר בקומנדו הימי. "זרוע הים היא זרוע אסטרטגית שנערכת להגיע לכל נקודה שצריכים להגיע אליה. אין עלייה עלייה בכוונות של אויב כזה או אחר, אבל המטרה שלנו היא להיות ערוכים. אנחנו תמיד רוצים להגיע רחוק יותר והמטרה היא להגדיל את סל הכלים כדי לעמוד מול קשת האיומים בכל זירה".

 

בצה"ל ציינו כי בשנים האחרונות זרוע הים מתמודדת עם איומים משתנים המצריכים אימונים במתווים מורכבים ומאתגרים, שבוחנים את מוכנות כוחות הזרוע להתמודד עם מצבי קיצון משתנים ובלתי צפויים. לפי צה"ל, שיתופי פעולה עם צבאות זרים ברחבי העולם ועם צבא ארצות הברית מביאים ללמידה הדדית ולחיזוק הקשרים המקצועיים אשר מביאים לשיפור רמת הכשירות של שני הצדדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
הצניחה מהמטוס
צילום: דובר צה"ל
מומלצים