שתף קטע נבחר

איך זה שאני מחפש תשובה ולא מוצא?

אתר חדש ינסה לספק תשובות לבני נוער דתיים שמרגישים מבולבלים מול ערכי המסורת ומנהגיה ומנגד העולם המודרני

 

מה אתם עושים כשעולה לכם שאלה? פונים לאינטרנט לחפש תשובה. את התובנה הפשוטה הזאת הבינו גם שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה, וצבי קורן, מרבני התנועה. עכשיו הם עובדים על מיזם חדש שיספק תשובות לבני נוער.

 

 

 

לדברי שטח, "נתקלתי בזה עם הבן שלי, נער. הייתה לו שאלה, איפה אלוקים היה בשואה? נכתבו על הדבר הזה מאות ספרים, מאמרים, אלפי דברים. אבל כמו כולם – מה הוא עושה? הולך לגוגל ומקליד את הדבר הזה. מה שנקלט בפניי זה תשובות של רבנים מחזירים בתשובה, מסוג מאוד מסוים, אמירות פשטניות, חד-ממדיות, לפעמים אפילו קיצוניות.

 

"הבנתי שיש צורך להעלות את כל החומר הרב שיש בנושא הזה, שמעלה את הדילמות והשאלות ולא מגיע לנוער. אנחנו כתנועה שמתעסקת בדברים מאוד גבוהים בדרך כלל – בסוגיות של דת ומדינה, ביהדות –אנחנו חייבים להוריד את זה לשטח ולתת מענה אינטרנטי לנערים בשפה שלהם".

 

 

באיזה נושא התרכזו רוב השאלות?

 

קורן: "השאלות הן מסוגים שונים. מה שמיוחד בשאלות ובהעלאת השאלות, זה שאנחנו לא מחכים שמישהו יבוא ויאלץ אותנו להתמודד עם השאלה, אנחנו מבינים ששואלים שאלות, תומכים בזה ששואלים ומבררים. התשובות שלנו הן לא תשובות חד-ממדיות. יש שאלות על נפילות, אדם שנפל, שוויון בין נשים לגברים. המשיבים הם אנשים שונים – גברים, נשים, רבנים, רבניות, מישהי שהיא משפטנית ומישהו שהוא פסיכולוג. אין תשובה אחת. למשל, איפה אלוקים היה בשואה? אין תשובה אחת שאת זה אנו משדרים, נפתח מרחב, אתה נכנס לאתר, רואה 12-10 תשובות שונות, אתה יכול לבחור ולחשוב מה התשובה שאיתה תרצה ללכת".

 

ומה עם שאלה כמו "אני נמשך לבני מיני, אוכל להישאר דתי?"

 

קורן: "המציאות היא שהרבה חבר'ה צעירים מתמודדים עם השאלה הזו, מעלים את השאלה, שומעים משני הצדדים שלהם קולות. שני הקולות אומרים אל תהיה דתי – מצד אחד, שאם זו המשיכה שלך ואתה עושה עם זה משהו אז אתה כבר לא דתי; מצד שני אנשים שאומרים אז אל תהיה דתי, מה אכפת לך, תזרום עם זה וגמרנו.

 

אנחנו באנו להגיד בדיוק את זה - יש פה התמודדות, יש פה אתגר, אבל אתה לא הראשון, אתה לא לבד. התשובות הן לא שחור-לבן, זה לא טוטאלי. זה לא או לעזוב את העולם הדתי או להתעלם ממה שאתה מרגיש בתוכך. בוא נתחיל להתמודד יחד. כי התפיסה שלנו אומרת - יש תורה, יש אמונה, אבל יש גם ערכים חדשים שאנחנו מחפשים איך להרכיב אותם ביחד".

 

אם מצאה חן בעיניי תשובה של מישהו מהסרטונים, אני יכולה לפנות אליו באופן ישיר ולדבר איתו?

 

קורן: "לא ברגע זה, אבל אנו בהחלט מתכננים לשדרג את האתר למצב כזה שיהיה אינטראקטיבי, שיש לך תגובה לתשובה שראית ואת יכולה להעלות אותה, ונגיב אליה ונתייחס.

 

"יש פה שני ערכים - אחד מהם הוא בדיוק אותה תמונה של אנשים שמציגים את התורה כך שיש לך בחירה בין העולם המודרני לבין תורה: כשיש שאלות מהעולם המודרני, אנחנו צריכים להצדיק את התורה ולדחות את העולם המודרני. יושב לפניי איזשהו ציטוט מ'האינטרנציונל' שאומר 'לא כלום אתמול מחר הכול'. מול זה מציבים אנשים 'לא כלום מחר אתמול הכול', ואנחנו אומרים – 'לא, לא כלום אתמול ולא כלום מחר, יש אתמול ויש מחר, ואנחנו רוצים להציב איזשהו שילוב שלהם' – גם בגלל שאנחנו חושבים שזו אמת חשובה, ערכים חדשים הם לא דברים שהם כולם פסולים, אנחנו לא זורקים את העבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים