שתף קטע נבחר

טיבי: נתניהו פועל לטיהור אתני בכנסת

הח"כ התייחס באולפן ynet להצטרפות הליכוד לדרישה לפסול את הרשימה המשותפת: "ביבי חבר לכהניסטים". טיבי הסביר למה לא נחתם הסכם עודפים עם מרצ, והתעקש: זכותנו לבקר אסירים ביטחוניים, בסוף צריך לשחרר את כולם

 

 

חבר הכנסת אחמד טיבי מאשים את ראש הממשלה בניסיון ל"טיהור אתני" בכנסת. בדבריו בריאיון לאולפן ynet הבוקר (יום ד') טיבי הגיב להצטרפות חברי הליכוד בוועדת הבחירות המרכזית לערעור לבית המשפט העליון, בדרישה לפסול את הרשימה המשותפת, וטען שבנימין נתניהו חבר לכהניסטים כדי לפסול את הציבור הערבי מייצוג.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד – מתחם הבחירות של ynet

 

"ראש הממשלה התייחס פעם לערבים ועדיין מתייחס כאיום דמוגרפי, היום הוא מתייחס לערבים כאיום אלקטורלי. האיש שהגה את המשפט 'הערבים נוהרים אל הקלפיות', האיש שרוצה להוריד את שיעור ההצבעה באמצעות מצלמות, הוא האיש שפונה יחד עם הכהניסטים - ביבי בן גביר - לבית המשפט העליון כדי לפסול אותנו. חמשת המ"מים (של ז'בוטינסקי - א"ל) הפכו לחמש ב' - בנימין נתניהו, בן ארי, בן גביר, בנצי גופשטיין וברוך מרזל. זה בנימין נתניהו כיום".

 

- אבל הם טוענים משהו אחר, שאתם חברי כנסת מהרשימה המשותפת הולכים לבקר מחבלים בבתי כלא, שאתם משתפים פעולה עם איראן, הוזכר ראיון של חבר הכנסת איימן עודה עם רשת אל-מיאדין שמזוהה עם אויבי ישראל, מה הטענה שלך?

"רשת מיאדין היא אחת הרשתות הטובות ביותר בעולם הערבי, אני מתגאה שאני מתראיין בה. כולכם נסמכים על הדיווחים האמינים שלה. לגבי ביקורי אסירים בכלא - אנחנו עושים את זה, נמשיך לעשות את זה וזה חוקי. אנחנו עושים את זה לאחר שאנחנו מקבלים אישור. אנחנו לא פורצים לתוך בית הכלא נוחתים עם מצנחים, יש הליך".

בנימין נתניהו אחמד טיבי (צילום: EPA, אבי מועלם)
בנימין נתניהו ואחמד טיבי. "חמשת המ"מים הפכו לחמישה ב'"(צילום: EPA, אבי מועלם)
 

 

 

- אבל אלו אנשים שניסו לפגוע או הצליחו לפגוע בישראלים, אתה יושב בכנסת ומייצג את הציבור הישראלי.

"לכן אפשר להתווכח על זה פוליטית ולמתוח ביקורת על המעשים שלנו מימין, ואני אענה - אני חושב שאני עושה את הדבר המתבקש בתור נציג נבחר ואני עושה זה דרך בדרך המלך".

 

- נציג נבחר של ישראל, לא של הרשות הפלסטינית.

"אבל עדיין זו לא סיבה לפסול רשימה שמייצגת את כלל הציבור הערבי".

 

- לבקר מחבלים שפגעו בישראלים, שניסו לרצוח ישראלים, זו לא סיבה לפסול סיבה לפסול נציג מלכהן בכנסת ישראל?

"לא, זאת לא סיבה. גם החוק אומר, אגב. יש סכסוך לאומי, למרות שאנחנו מתנגדים באופן עקרוני לפגיעה באזרחים, עדיין יש סכסוך לאומי. חלק מהסכסוך הלאומי, הפלח החשוב ביותר אחרי ההרוגים והשהידים בעם הפלסטיני זה האסירים. זה נוגע בכל עצב רגיש בחברה הפלסטינית. אנחנו רוצים פתרון שמסיים את הכיבוש, מביא לפתרון שתי המדינות ובדרך לסיים את הנושא הזה שנקרא אסירים - לשחרר את כל האסירים, זו התביעה".

משקיפים של הליכוד עם מצלמות נסתרות על מצביעים בקלפיות ()
משקיפים של הליכוד עם מצלמות נסתרות בבחירות האחרונות
 

- מה בעניין הסכם העודפים? יכול להיות שאם לא תחתמו עם מרצ פשוט תישארו בלי?

"נדמה שלי שבסופו של דבר התמונה ברורה לגבי החלוקה. אני אמרתי שבעבר תמכתי בחתימה על הסכם עודפים עם מרצ. אם מרצ הייתה נשארת לבד, קרוב לוודאי...".

 

- בגלל אהוד ברק?

"ברק זה פצע שלא הגליד בקרב הציבור הערבי. לא רק שיש את משפחות 13 ההרוגים (במהומות אוקטובר 2000). אני מכיר עמדות פרגמטיות אחרות. הנושא הוא לא לבן ושחור, אבל אמרנו שאם מרצ הייתה מרצ, סביר להניח שהיינו חותמים איתה על הסכם".

 

- אתם מתנגדים למצלמות בקלפיות. למה בעצם, אם יש עניין של זיופים בקלפיות במגזר הערבי, למה זה מפריע לכם?

"יש כאלה שאומרים שרק ליהודים יש אף ארוך. זו אמירה אנטישמית. יש אי סדרים בבחירות בכל מקום. יש לטפל באי הסדרים האלה. אני רוצה בחירות הוגנות, ישרות, בלי זיופים, אני רוצה תוצאות אמת. מי אחראי על זה? לא מפגלת השלטון, לא הליכוד שהתגאה שהצליח להוריד את אחוז ההצבעה בקרב המגזר הערבי".

 

- אז מה אכפת לך שישימו מצלמות בכל הקלפיות, לא רק במגזר הערבי?

"התפקיד הוא של ועדת הבחירות או רשויות אכיפת החוק. אם יש קלפיות שהיה חשד לגביהן - אצל יהודים, אצל ערבים - אני בעד שבקלפיות האלה יהיה פיקוח מיוחד. לא רק אצל ערבים, כי אצל ערבים זה תיוג, זה אומר שרק הערבים מזייפים. איפה שיש בעיה אפשר לפקח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, אבי מועלם
טיבי ונתניהו
צילום: EPA, אבי מועלם
מומלצים