שתף קטע נבחר

שופט: היטל שווה לעובדים זרים ומבקשי מקלט

פקיד שומה דרש מחברה "טומי ווש" לשלם היטל רגיל של 20% על מבקשי מקלט המועסקים אצלה כי אין להם היתר עבודה. ביהמ"ש חשב אחרת

בית המשפט המחוזי בלוד קבע לאחרונה כי מעסיקים של מבקשי מקלט בענף התעשייה זכאים לשלם שיעור היטל מופחת של 15%, לפי התוכנית להבראת כלכלת ישראל, בדיוק כמו מעסיקי עובדים זרים בענף. בכך דחה השופט שמואל בורנשטין את עמדתו של פקיד שומה רחובות, שלפיה מאחר שלמבקשי מקלט אין היתר עבודה - יחול על מעסיקיהם ההיטל הרגיל (20%).

 

חברת "טומי ווש", העוסקת בצביעה ועיבוד של בדים, העסיקה בשנים האחרונות כ-20 מבקשי מקלט מאריתריאה ושילמה עבורם היטל בשיעור 15% לפי חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב והמדיניות הכלכלית לשנות הכספים 2003 ו-2004) הקובע היטל מופחת על עובדים זרים בענף התעשייה.

 

אלא שפקיד השומה דרש מהחברה היטל של 20% בטענה שמסתננים לא נחשבים לעובדים זרים המועסקים לפי היתר, ולכן לטעמו היא אינה זכאית להקלה שהוענקה לענף. בערעור שהגישה על החלטה זו טענה "טומי ווש" כי בית המשפט העליון כבר פסק שמבקשי מקלט נחשבים עובדים זרים לצורך החוק, ולכן אין רלוונטיות לקיומו של היתר לצורך קביעת שיעור ההיטל.

 

פקיד השומה טען מנגד כי העובדה שהמדינה לא אוכפת את האיסור הפלילי על העסקת מסתננים אינה מעידה על העסקה לפי היתר. בנוסף נטען כי מתן הקלות למעסיקי מסתננים נוגדת את המטרה להרחיק אותם מישראל.

 

השופט שמואל בורנשטין לא הסכים עם עמדת פקיד השומה. המדיניות הנוכחית של הממשלה, קבע, היא לא להרחיק את מבקשי המקלט בשל הסכנה האורבת להם בארצות המוצא, ומדיניות "אי האכיפה" הננקטת כלפי מעסיקיהם נובעת מתוך ההכרה בזכות היסוד שלהם לחיות בכבוד ולהתפרנס למחייתם.

 

למדיניות זו, הוסיף, הצטרפה הפסיקה של העליון שהשוותה את מעמד מבקשי המקלט לזה של העובדים הזרים, וקבעה במפורש כי גם מעסיקי מסתננים חייבים בהיטל. כלומר, החוק חל עליהם ולכן השאלה איזה שיעור הם ישלמו תלויה בסוג הענף ולא בשאלת קיומו של ההיתר, שממילא לא ניתן למסתננים ששוהים כאן באשרה זמנית.

 

על כן, קבע השופט, ניסיונו של פקיד השומה להשתמש בהיטל ככלי למאבק בתופעת ההסתננות אינו תואם את ההיגיון, את החוק והליכי החקיקה שקדמו לו, או את תכלית ההיטל המופחת – להקל על מעסיקים בענפים שקשה יותר למצוא בהם כוח עבודה ישראלי.

 

"משעה שהמדינה אינה מונעת ממסתננים לעבוד בכל הענפים, ובכלל זאת בענף התעשייה, ומשעה שהמחוקק סבר כי ראוי שמעסיק בענף זה ישלם היטל בשיעור מופחת – אני סבור כי יש להחיל שיעור זה גם על מעסיקי מסתננים", נכתב בפסק הדין. "ככל שהמדינה סבורה כי יש מקום להגביר את המאבק בתופעת העובדים הזרים או בתופעת המסתננים... עליה לקבוע זאת במפורש".

 

לפיכך, הערעור התקבל. ההיטל שיחול על "טומי ווש" הועמד על 15% ופקיד שומה רחובות חויב בהוצאות משפט של 30 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערערת: עו"ד אליעזר צוקרמן
  • ב"כ המשיב: עו"ד קרן יזדי-סופר
  • עו"ד ירון זאבי עוסק במיסים
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
פביאן קולדורלס
עו"ד ירון זאבי
פביאן קולדורלס
מומלצים