שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תאהבו אותי כמו בישראל
  הצהרת "היהודים הנאמנים" של טראמפ מעידה על תסכולו: הוא מרעיף על ישראל מתנות ולא מקבל תמורתן קולות. דבריו החיו את ימי פולארד האפלים

  פחות מיממה אחרי שדונלד טראמפ חולל סערה בקהילות היהודיות של ארצות הברית, כשאמר כי יהודים שמצביעים עבור מועמד דמוקרט הם או חסרי ידע או לוקים בחוסר נאמנות, הצהרה שנתפסה בעיני רבים כאנטישמית, הוסיף הנשיא עוד שמן למדורה: אחר הצהריים (יום ד') שיתף בטוויטר דברים של הסופר ואיש התקשורת הימני וויין אלן רוט, שלפיהם היהודים בארה"ב "לא מבינים כבר מה הם אומרים או עושים".

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  נשיא ארה
  טראמפ. "המשיח לא יהיה אנטישמי"(צילום: רויטרס)

  "יהודים אמריקנים לא מכירים את טראמפ כמוני", כתב אלן רוט. "הנשיא טראמפ הוא הנשיא הטוב ביותר ליהודים ולישראל בהיסטוריה של העולם, לא רק אמריקה. היהודים בישראל אוהבים אותו כאילו הוא מלך ישראל. הם אוהבים אותו כאילו הוא ההתגלות השנייה של אלוהים. אבל היהודים האמריקנים לא מכירים אותו או אוהבים אותו. הם אפילו לא יודעים כבר מה הם אומרים או עושים". טראמפ הודה לו בציוץ על דברי השבח.

   

  ההתמוגגות של טראמפ מההצהרה הזו העצימה את הזעם והתסכול בקרב ראשי קהילות וארגונים יהודיים. "כשחשבנו שלא יכול להיות גרוע יותר, הוא בא והוסיף את דברי רוט", אמר סטיב רבינוביץ', יועצו לשעבר של הנשיא ביל קלינטון ואסטרטג של המפלגה הדמוקרטית. "חשבתי שהמשיח האמיתי לא יהיה אנטישמי. הייתי רוצה לחשוב שזה מצחיק, אבל זה לא".

   

  הכישלון של 2016

  טראמפ נמצא בעיצומו של קמפיין הבחירות לנשיאות ורוצה להיבחר לקדנציה שנייה. הדיסוננס הגדול ביותר בהתנהלות שלו הוא שבמשך קדנציה כמעט שלמה כבר הוא ממטיר מתנות על מדינת ישראל, ואילו אצלו בבית היהודים ממשיכים לנהור לעבר מועמדים דמוקרטים. בבחירות לנשיאות ב-2016, 75% מהמצביעים היהודים נתנו את קולם להילרי קלינטון. שיעור דומה של יהודים, קצת יותר, הצביע לברק אובמה בשתי מערכות הבחירות שלפני כן.

   

  נשיא ארה
  בקלפי ישראל זה לא הכול. הנשיא טראמפ(צילום: רויטרס)

  רוב היהודים בארה"ב ליברלים בדעותיהם. הם אוהבים את מדינת ישראל, אבל כועסים על ממשלתה, שלתפישתם רומסת זכויות של עם נכבש וגורמת לישראל להיראות רע בעולם. כך או כך, היהודים אינם בוחרים נשיא רק על בסיס היחס שלו לישראל: זה אחד המרכיבים בהצבעתם, אבל לא רכיב מרכזי. רובם יצביעו למועמד דמוקרטי ולא לרפובליקני משום שהם מתנגדים לעמדות הרפובליקנים בנושאים כמו הפלות, הגירה, כלכלה ורווחה.

   

  ארגונים יהודיים נגד טראמפ: "משתמש באנטישמיות כנשק"

   

  בבחירות 2016 רצה טראמפ בכל מאודו להעביר אליו קולות של יהודים, אבל נכשל. כעת, לקראת בחירות 2020, הוא מפעיל את כל מכבשי הכוח כדי לעשות זאת. עד כה הוא הצליח בעיקר להרגיז את יהדות ארה"ב, הרואה בו נשיא שעננת אנטישמיות מרחפת מעליו: היהודים טרם שכחו לו את אמירתו לאחר מהומות שרלטסוויל, אז טען כי "בשני הצדדים יש אנשים טובים" – כלומר גם בצד של המפגינים הניאו-נאצים וגם בצד של המוחים נגדם.

   

  שם אני כוכב רוק

  אתמול, בסיום הקמפיין שניהל נגד שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות רשידה טליב ואילהאן עומאר שכניסתן לארץ נאסרה בשבוע שעבר, חולל טראמפ את הסערה החדשה, סערת הבורות והנאמנות של היהודים. כדאי לציין: עומאר וטליב הן אמנם מבקרות חריפות של ישראל, אבל הן תוקפות את טראמפ גם על האופן שבו הוא מתייחס למהגרים ועל העובדה שגרם להפרדת ילדים מהוריהם. בעניינים כאלה תמכו יהודים בטליב ועומאר, ורבים מהם טענו כי ישראל חייבת לכבד את הקונגרס ולאפשר להן לבקר בארץ. את טראמפ זה רק הרתיח עוד יותר. הוא מתקשה להבין כיצד יהודי ארה"ב אינם הולכים אחרי הישראלים, שעבורם הוא כוכב רוק.

  טליב ועומאר במסיבת עיתונאים (צילום: רויטרס)
  עומאר וטליב. תמיכה גם מיהודים(צילום: רויטרס)

  המילים "חוסר נאמנות" זעזעו עמוקות את הקהילה היהודית לא רק משום שזו האשמה ארוכת שנים נגד היהודים במדינות שונות, אלא גם בגלל פרשת ג'ונתן פולארד. אחרי לכידת המרגל הישראלי נפתח בארה"ב ויכוח גדול סביב השאלה אם היהודים האמריקנים נאמנים קודם לישראל או קודם לארצם. בעקבות פרשת פולארד סבלו יהודים שָנים: כשניסו להשיג משרות בכירות תמיד ריחף ברקע נושא הנאמנות. כעת, בדבריו, העלה טראמפ את העניין מחדש.

   

  בהצהרתו לא הבהיר טראמפ "נאמנות למי" – האם התכוון לישראל? לאמריקה? לנשיא אישית? רפובליקנים יהודים נתנו לדבריו פרשנות משלהם – שטראמפ התכוון שכל יהודי צריך להישאר נאמן לעצמו, ומי שמצביע לדמוקרטים אינו עושה זאת. זו פרשנות צולעת, שאיש לא קנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים