שתף קטע נבחר

צה"ל ירה על מטוס אזרחי שהיה בטיסת צילום בגולן

חיילים פתחו באש לעבר מטוס קל לאחר שחשדו שמדובר ב"כלי טיס עוין שחדר מסוריה". הטייס הרגיש מכה בכנף וחשב שמדובר בפגיעת ציפור, אך לאחר שהבחין בדליפת דלק נחת. לא היו נפגעים, האירוע החמור יתוחקר בצה"ל

 

 

כוח צה"ל שפעל ברמת הגולן ירה הערב (רביעי) לעבר מטוס קל אזרחי מסוג טקסן שהיה בטיסת צילום. מצה"ל נמסר כי החיילים חשדו שמדובר ב"כלי טיס עוין שחדר משטח סוריה ומהווה איום ממשי, לכן פתח לעברו באש. לאחר שהכוח הבין שמדובר בכלי טיס אזרחי ישראלי, הוא חדל את הירי". לא היו נפגעים באירוע.

 

מצה"ל נמסר עוד כי "כחלק מנוהל הגנה מפני חדירת כלי טיס, מצופה מהכוח בשטח לזהות ולתצפת לעבר כלים חשודים. מדובר באירוע חמור שנמצא בתחקיר ולקחיו יופקו".

פגיעת הירי בכנף ()
פגיעת הירי בכנף המטוס

פגיעת הירי בכנף ()
פגיעת הירי בכנף

פגיעת הירי בכנף ()
המטוס שנפגע, לאחר הנחיתה

מסלול המטוס (צילום: FlightRdar24)
מטוס הצילום מצלם מעל אל-רום(צילום: FlightRdar24)

מסלול המטוס (צילום: FlightRdar24)
נתיב המטוס כפי שנקלט באפליקציית מעקב אחרי מטוסים(צילום: FlightRdar24)

הטייס שטס ברמת הגולן הרגיש מכה בכנף ובתחילה חשב שמדובר במכה כתוצאה מפגיעת ציפור. כך סיפר לחבריו. בהמשך, תוך כדי טיסה החלה דליפת דלק מהמטוס, וכשהוא התבונן במכל הוא זיהה קילוף של צבע בחלקו העליון של מכל הדלק. המטוס נחת לאחר מכן בשלום במחניים - אז התגלתה פגיעת הירי.

 בהתחלה עלה חשש שמדובר בירי סורי, אולם בהמשך התברר כי מדובר בירי של צה"ל. המטוס המריא היום בצהריים לקראת השעה 12:00 ממחניים ונחת לקראת השעה 16:00 אחר הצהריים.

 

כוח צה"ל שירה לעבר המטוס האזרחי הוא מגדוד 101 של הצנחנים, שאחראי על הגזרה במרכז רמת הגולן. הלוחמים תוחקרו ולטענתם זיהו את כלי הטיס בגובה אווירי נמוך, ככזה שטס מכיוון סוריה לצד הישראלי של הגבול.

 

באיזור ישנן טיסות ריסוס רבות שמנוהלות בתיאום עם הצבא, אך למרחב חדרו בשנים האחרונות מספר פעמים כלי טיס בלתי מאוישים מכיוון סוריה, בנוסף לשני מטוסי קרב סוריים שיורטו לאחר שחדרו בטעות. האירוע דווח לחוקר התאונות הראשי במשרד התחבורה, יצחק רז, שפתח בחקירה.

 

 

בכתבה זו שולבו צילומים שהופצו ברשתות החברתיות. אם ידוע לכם המקור - כתבו לנו למייל האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים