שתף קטע נבחר

סערת איימן עודה: הבהרה ומתקפות מהימין

יו"ר הרשימה המשותפת אמר ל"ידיעות אחרונות" שיהיה מוכן לשבת בקואליציית מרכז-שמאל, ופירט את תנאיו. בבל"ד הסתייגו, זמיר מכחול לבן טען באולפן ynet ש"אי אפשר לשתף איתם פעולה", ליברמן תקף את הליכוד - ונתניהו הדהד את המסר: "ברור שגנץ יקים ממשלת שמאל"

בכל קצוות המערכת הפוליטית הגיבו הבוקר (יום ה') לכותרת הראשית ב"ידיעות אחרונות" מפיו של יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, על הסכמה אפשרית להיכנס לקואליציית מרכז-שמאל אחרי הבחירות. בכחול לבן הצהירו שוב שלא ישבו עם נציגי הערבים "שלא מכירים בישראל כמדינה יהודית", בתוך הרשימה המשותפת קמה כצפוי התנגדות, ועודה פרסם הבהרה לדבריו.

השקת קמפיין הרשימה המשותפת בת
איימן עודה, השבוע בהשקת קמפיין הרשימה המשותפת בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
  

 

 

"נחום ברנע מ'ידיעות אחרונות' שאל אותי מתי נכנס לקואליציה", כתב עודה. "עניתי לו: 1. סיום הכיבוש. הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. 2. לא נהיה בקואליציה שבה האזרחים הערבים אזרחים סוג ב', ובגלל זה: א. ביטול חוק הלאום. ב. ביטול חוק קמיניץ, הרחבת שטחי שיפוט והפסקת הריסות הבתים. ג. תוכנית אמיתית ומוצלחת למיגור האלימות והפשיעה. ד. הקמת העיר הערבית הראשונה, בית חולים רשמי בעיר ערבית ואוניברסיטה ערבית. ה. תקציבים לרשויות המקומיות הערביות. 3. צדק חברתי לכל האוכלוסיות המוחלשות - ערבים ויהודים".

 

בהמשך עדכן עודה את הסעיף הראשון, ונכתב בו "משא ומתן להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל".

 

יו"ר בל"ד, השותפה של עודה מחד"ש לרשימה המשותפת, אנטאנס שחאדה, כינה ברשת ב' את אמירתו של עודה "אומללה" והוסיף: "בואו לא נשכח שגנץ ולפיד לא רוצים לפנות לרשימה המשותפת כלל".

 

 

ברנע כתב כי ההצהרה של עודה מסמנת נכונות לשינוי היסטורי: המפלגות הערביות הצטרפו בעבר לבלוק חוסם ולרשת ביטחון, אבל הקפידו להישאר תמיד מחוץ לקואליציה ולממשלה. עודה מעריך שהסיכוי לממש את ההצעה לאחר הבחירות הקרובות קטן, אבל יש לה חשיבות גדולה כהצהרת כוונות.

 

הרקע להחלטה של עודה משמעותי לא פחות מתוכן הדברים: בבחירות באפריל ירד שיעור ההשתתפות של הבוחרים במגזר הערבי ל־49 אחוז. על פי הסקרים האחרונים הצפי הוא לשיעור מצביעים דומה. אם תהיה עלייה בהשתתפות היא תהיה מזערית. הבוחרים, בעיקר הצעירים שבהם, מדירים את רגליהם מהקלפיות משום שהם חשים שלקול שלהם אין השפעה מעשית. אין להם עניין בישיבה נצחית של נציגיהם באופוזיציה. סדר היום שלהם אזרחי: הוא מתמקד בבעיות היומיומיות של המגזר. עודה מציע להם תקווה להשפעה, חיבור למחנה פוליטי גדול שיכול לשלב אותם בשלטון.

 

כחול לבן: "אוטופיה שאי אפשר להתכנס אליה"

ח"כ אסף זמיר מכחול לבן התייחס באולפן ynet להצהרה המפתיעה (הריאיון המלא - בנגן שבתחילת הכתבה). "הפער בין כותרת כזו לבין המציאות גדול מאוד", אמר זמיר. "אנחנו רוצים לשרת את אזרחי המדינה הערבים, יש פערים גדולים של שנים, הם ראויים, מגיעים להם שירותים. אנחנו לא יכולים לשתף פעולה פוליטית עם אנשים שלא מכירים בזכות הקיום הבסיסית ביותר של יהודים על הארץ הזו. אני רואה בזה מס פוליטי שהוא משלם".

 

- איימן עודה לא מכיר בזכות הקיום של מדינת ישראל? זה לא קיצוני?

"הרשימה המשותפת לא מכירה במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זה לא קיצוני לומר, למה את עושה לו הנחה? למה הדרישה הראשונה שלו היא ביטול חוק הלאום? לא תיקון, לא הכנסת שוויון, אלא ביטול החוק שמגדיר את זכותנו כאן כעם היהודי? כי הוא מצייר איזושהי אוטופיה מבחינתם שאי אפשר להתכנס אליה פוליטית, ולכן הוא אומר את זה עכשיו כדי לשפר עמדות".

 

- אולי זו ההבנה שלהם לתיקון ושינוי?

"בדרך הנה שמעתי את שחאדה אומר 'לא יקום ולא יהיה'. אז עם מי אני אדבר? עם מי שאומר כך או עם מי שאומר אחרת? זו שותפות שיש בה את בל"ד, אי אפשר לשתף איתה פעולה".

 

 

- יכול להיות שנבהלתם מהכותרת כי זה גורר אתכם שמאלה.

"אנחנו נבהלים פחות משאתם חושבים. יש דברים גדולים, עניינים פוליטיים בעיות גדולות שאתם צופים לנו חורבן בגללן, שבוע אחרי שבוע הסקרים מראים שהציבור לא מתרגש, רואה בכחול לבן אלטרנטיבה שלטונית היחידה לשלטון נתניהו. מעולם לא היה קרוב יותר אלטרנטיבה כזו להחלפת שלטון נתניהו ואנחנו הולכים להחליף אותו. ולכן החיצים, היריות והכותרות הפוליטיות הגדולות, וכל דבר שיכול לכאורה לפגוע מבפנים או מבחוץ, מקבל כותרות גדולות

 

- בלי המפלגות הערביות לא רואים בלוק להקמת ממשלה.

"אחרי הבחירות יכולות להיות שתי ממשלות בלבד בישראל. או ממשלת ביבי-סמוטריץ'-ליצמן קיצונית משיחית עם בן גביר, או אחדות כחול לבן והליכוד, בראשות בני גנץ, ברוטציה אולי. שילך ביבי נתניהו ויתעסק בענייניו המשפטיים ולאחר מכן יהיה תורם. אלו שתי האופציות היחידות שיכולות להתקיים".

 

"תוכנית נתן אשל" מול "אוסלו 2"

ח"כ גבי אשכנזי, מספר 4 בכחול לבן, אמר בגלי צה"ל: "אני מסתובב בכל הארץ, והייתי גם במגזר הערבי. הייתי בסכנין וטמרה לפני כמה ימים. אזרחי ישראל הערבים הם אזרחים שווי זכויות, צריך לטפל בהם. אנחנו לא נוכל לשבת עם המפלגות הערביות שלא מכירות במדינת ישראל כמדינה יהודית. הפער הוא בלתי ניתן לגישור".

 

למרות הדברים, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מהליכוד טען ש"עכשיו ברור למי שיצביע לכחול לבן, שהוא כנראה יקבל ממשלת שמאל עם תומך טרור. ואיימן עודה גם מבהיר מה המחיר שישראל תשלם: בנייה בלתי חוקית מופקרת, ביטול חוק הלאום, עוד מעונות לנשים מוכות במגזר (כי למה שידבר על תרבות וחינוך?) והמשך האשמת המשטרה בלבד באלימות במגזר הערבי. מי לא תרעד ידו"?

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיתף את הכותרת הראשית ברשתות החברתיות וטען: "עכשיו זה כבר ברור מתמיד: בני גנץ יקים ממשלת שמאל עם איימן עודה והמפלגות הערביות. מי שרוצה ממשלת ימין חייב להצביע רק לליכוד".

 

לטענת שרת התרבות והספורט מירי רגב מהליכוד, "הצהרת עודה-טיבי היא תחילתה של מדינת כל אזרחיה ואוסלו 2 וסופה של המדינה היהודית דמוקרטית. ממשלת לפיד גנץ בשיתוף ליברמן (אין נאמנות אין אזרחות) יהיו חתומים על ממשלת שמאל קיצונית שלא נראתה כאן מעולם".

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף בעקבות דברי עודה את הליכוד. "הודעתו של איימן עודה מהיום שהרשימה המשותפת מוכנה לשבת בממשלת שמאל באה להכשיר את שלב ב' בתוכנית השלבים של נתן אשל", טען, בהזכירו את מקורבו של ראש הממשלה, שקרא לאחרונה להגברת שילוב החברה הערבית בישראל ובמערכת הפוליטית.

 

"מה שמסתתר מאחורי ההודעה המוזרה הזו זה ניסיון לתת גושפנקה למהלך מסוכן של שת"פ בין הליכוד לרשימה המשותפת, כאשר היעד הוא הקמת ממשלה עם החרדים בתמיכת המפלגות הערביות", הוסיף ליברמן. "ישראל ביתנו לא תסכים לשת"פ עם איימן עודה והרשימה המשותפת בשום צורה", הוסיף ליברמן. "מקומו של איימן עודה, שפעם אחר פעם מתייצב לצד חמאס וחיזבאללה וכל אויבי ישראל, בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל". 

 

יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ כתב בטוויטר: "לא עברה שעה מאז הפירסום על שיתוף מפלגות ערביות, וכבר כחול לבן זרקו את זה מכל המדרגות, ובתוך המשותפת (תעל, בלד) מתנערים בזעם. זה רק מראה כמה דרך עוד יש לנו לעשות, ואנחנו נמשיך, זו הרוח של המחנה הדמוקרטי. מאבק בגזענות, ביטול חוק הלאום, פתרון שתי המדינות. חופש, שיוויון, שלום".

 

הריאיון המלא עם איימן עודה - מחר ב"ידיעות אחרונות" ב"מוסף לשבת"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
איימן עודה
צילום: עמית שאבי
מומלצים