שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למדו להרעיל ולפוצץ: שני תושבי טמרה תומכי דאעש התכוונו לבצע פיגועים
  חקירת שב"כ הובילה לכתב אישום חמור נגד הצעירים, אחד מהם סטודנט לרפואה בסלובקיה. הם יצרו קשר עם פעילי דאעש ולמדו בין היתר איך לפוצץ כלי רכב

  קשירת קשר לרצח בנסיבות מחמירות, מגע עם סוכן חוץ ואימונים למטרות טרור - אלו האישומים המרכזיים המיוחסים לשני צעירים מטמרה שהתכוונו לבצע פיגועי טרור בשליחות דאעש. הבוקר (יום ה') הוגש כתב האישום נגד אמין יאסין (22), סטודנט לרפואה בסלובקיה, ועלי ערמוש (28).

   

  מכתב האישום עולה כי ערמוש יצר לפני שלוש שנים קשר עם אדם שהציג עצמו כאזרח סורי בשם ריאח. הוא הציע לו להגיע לסוריה דרך טורקיה ולהצטרף ללחימה, אך התוכנית לא יצאה לפועל.

   

  במהלך יוני-יולי האחרונים צפה ערמוש בהדרכות בנושאי טרור כגון הכנת מטענים, צליפה, הכנת נשק מסוגים שונים, פיצוץ כלי רכב והכנת רעלים. ערמוש צפה בהדרכות בערוצי טלגרם רבים המזוהים עם הארגון, שבהם מתפרסמים חומרי הדרכה לביצוע פעולות טרור.

  אמין יאסין שב
  למדו להכין רעלים ומטענים. אמין יאסין(צילום: תקשורת שב״כ)

  עלי ערמוש שב
  עלי ערמוש תכנן לבצע פיגועים בשם דאעש(צילום: תקשורת שב״כ)

  בכתב האישום נטען כי "בנוסף לתכנים המפורטים לעיל, נמצאו ברשות הנאשם בעת מעצרו בתיק זה תכנים נוספים, ובכלל זאת סרטונים רבים המתעדים את פעילותו האלימה של הארגון, וכן סרטוני הדרכה על הכנת מטענים, סרטון על הכנת משתיק קול, סרטון הסבר לאנשים המעוניינים לסייע לארגון המדינה האיסלאמית, סרטון על לוחמה בשטח בנוי העוסק בתחומי לחימה רבים.

   

  "ברשותו נמצא גם מסמך על פעולות התנקשות, מסמך הסבר על ביצוע חטיפות, מסמך הסבר על ביצוע ג'יהאד אישי ובחוליות קטנות, מדריך למפגע הבודד בעניין חיפוש פלילי, מסמך על ייצור חומרי נפץ, מסמך הסבר על ייצור מטען רעיל, מסמך הסבר על ייצור רעל ריצין, מסמך הסבר לייצור נפץ/מרעום, מסמך הסבר על ייצור כלורופורם, מסמך הסבר לייצור נפאלם ומסמך הסבר לייצור סכינים להתנקשות".

   

  מהחקירה בשב"כ התברר כי השניים תומכים בארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" ורואים עצמם כשליחיו, עד להקמת החליפות האיסלאמית בישראל. במסגרת פעילותם לקידום מטרות ארגון הטרור, סייעו שני החשודים בהפצת אידיאולוגיית המדינה האיסלאמית בקרב אחרים.  

  עלי ערמוש שב
  עלי ערמוש בתמונה שתפס שב"כ(צילום: תקשורת שב״כ)

  ערמוש, נטען, הפעיל כאלף חשבונות "טוויטר" פיקטיביים, באופן שלא מאפשר לאתר את זהותו, והשתמש בחשבונות שפתח להפצת תכנים הקשורים לארגון המדינה האיסלאמית, כשהוא מתייג תכנים אלה באמצעות "האשטאג" (תגית) באופן שיבטיח את הגעתם לתומכי הארגון במדינות השונות. הוא עסק במשך תקופה ארוכה בהדרכה של אחרים על פתיחת חשבונות פיקטיביים בטלגרם ובטוויטר, כולל לנאשם השני, אמין יאסין.

   

  בחודש שעבר, בעקבות מותו של נער פלסטיני בפעילות כוחות הביטחון בעיסאוויה, התכתבו הנאשמים באמצעות טלגרם בכמה הזדמנויות והעלו את האפשרות לפוצץ מכונית תופת במרכז אחת הערים בישראל. אחד הנאשמים שלח עדכון חדשות על פיצוץ רכב בתל אביב, ושאל אם לא הגיע הזמן שלהם. הוא שלח לו צילום של צופר מכונית, תוך שכתב כי הוא מחכה כבר ללחוץ על כפתור ההפעלה של מכונית תופת.

   

  לגבי יאסין, נכתב כי גם הוא היה בקשר עם אזרחים מלבנון ומסוריה, שהציגו עצמם כאנשי המדינה האיסלאמית. "הוא התבטא כי הוא יהיה הראשון להילחם בפלסטין, כי הוא מוכן לגאול את אדמות הארגון בדמו וברוחו, וכי מותר להרוג את הציונים בכל זמן". הוא שוחח עם "באשר אל-סאבארין" על האפשרות להכין חומרי נפץ באמצעים פשוטים, וזה הפנה אותו לערוץ הכולל חומר רב על הכנת והכוונת פיגועים, הכנת חומרי נפץ, מטענים, חטיפות, התנקשויות, הכנת רעלים ועוד, והביע בפניו תקווה כי "הארגון יגיע ללבנון ותתחיל המלחמה".

   

  שני הנאשמים קשרו קשר לגרום למותו של ריאן חג'אזי, קרוב משפחתו של יאסין ששירת בעבר כחייל בצבא ארה"ב, משום שחשדו כי הוא השתתף בהרג מוסלמים במסגרת שירותו הצבאי באפגניסטן: "תפיסתם כי מעשיו כאמור הופכים אותו ל'כופר', וככזה גזר דינו מוות".

   

  הנאשמים תכננו לגרום למותו של ריאן כשיגיע לביקור בישראל, באמצעות הטמנת חומר נפץ ברכב שאותו ישכור. במסגרת השיחות ביניהם בנושא זה הציע יאסין להשתמש בחומרים כימיים כמו חמצן ואצטון, שאותם הכיר מלימודיו, לצורך הכנת חומר נפץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: תקשורת שב״כ
  עלי ערמוש ואמין יאסין
  צילום: תקשורת שב״כ
  מומלצים