שתף קטע נבחר

משכנתא בלי ריבית

בדנמרק מציעים ריבית שלילית. אבל יש הגבלות

בשיתוף מימון ישיר

 

הבנק השלישי בגודלו בדנמרק, בנק ג׳ייסק Jyske Bank A/S, הודיע החודש כי הוא יתחיל לחלק משכנתאות בריבית שלילית של 0.5%. כן, קראתם נכון, הבנק ישלם לתושבי המדינה כדי שייקחו דרכו משכנתא. בינתיים מדובר רק במסלול אחד - משכנתא בריבית קבועה במסלול לעשר שנים.

 

אילוסטרציה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
אילוסטרציה(צילום: Gettyimages)

 

עם זאת, בשיחה עם אתר CNBC הדגיש כלכלן בבנק הדני כי ככל הנראה הלווים לא יסיימו את מועד ההלוואה עם הכנסה קטנה. זאת בשל עמלות שונות שמשלמים הלקוחות עבור כלל הפעולות הנדרשות בהליך נטילת המשכנתא. עוד הוא הדגיש שמכיוון שמדובר במסלול לעשר שנים בלבד, מדובר ככל הנראה בהלוואות שיינטלו לרוב לפרויקטים קטנים יחסית, דוגמת שיפוץ או תיקון יקר בבית, ולא בעבור רכישת בית חדש מקבלן.

 

אמנם ג׳ייסק הוא הבנק הראשון במדינה שמציע ריבית שלילית על המשכנתא, אך הוא לא הבנק הראשון להציע ריבית שאינה חיובית. כפי שמדווחת סוכנות הידיעות בלומברג, החודש הכריז בנק דני נוסף - נורדיאה - על משכנתא בריבית של אפס אחוז. במקרה של הבנק הזה, מדובר במסלול בריבית קבועה למשך 20 שנים. אם תרצו לקחת בבנק הזה משכנתא ל-30 שנה, בלומברג מדגישים, תשלמו ריבית של 0.5%, חיובית, למרבה האכזבה.

 

תיאורטית, ריבית נמוכה מעודדת כלכלות ללוות כסף, במקום להשקיע אותו בבורסה. "אף פעם לא היה זול יותר ללוות", אמרה לסוכנות הידיעות כלכלנית מהבנק. "אנחנו מעריכים כי זה ידחוף את מחירי הדירות למעלה". עם זאת, הכלכלנית הוסיפה כי "הריבית הזאת מראה עד כמה משקיעים מפחדים היום מהשווקים הפיננסיים, ולכך שהם מצפים שייקח עוד הרבה מאוד זמן עד שהעניינים בבורסות ישתפרו".

 

דוגמאות לכך לא חסרות. בריטניה, לדוגמה, חווה כעת את ההתכווצות הראשונה בכלכלה שלה מאז שנת 2012. ועל רקע מלחמות הסחר בין ארצות הברית לסין ולכל דבר שהוא לא עצמה, הבורסות בעולם מראות לא מעט מסכים אדומים בשבועות האחרונים. מי יודע, אולי גם לנו הישראלים ייצא מזה משהו בסופו של דבר, כשהבנק שבקצה הרחוב יציע לנו קצת דמי כיס בתמורה לנטילת משכנתא.

 

בשיתוף מימון ישיר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים