שתף קטע נבחר

הגט והקבורה: קרב הגרסאות עם הרב הראשי

סרבן הגט מאשים שהרב לאו התערב בפרשה בגלל קרבה משפחתית, ואילו ברבנות טוענים שהסרבן התקפל בעקבות הלחץ

נמשכת מלחמת הגרסאות בין הרב הראשי לסרבן הגט: י', שנדרש להתחייב כי יגרש את אשתו כתנאי לקבורת אמו שנפטרה, מאשים את הרב דוד לאו כי התגייס למען ח', בת זוגו לשעבר של י', רק משום שהיא קרובת משפחתו של הרב. לדבריו, לאו הבין כי לא יוכל לעכב עוד את לוויית האם ולכן נסוג מהעניין בלי כל התחייבות מצד הגבר, תוך שהוא משקר ומציג זאת כהתקפלות של י'.

 

הרב לאו. הפעיל לחץ על הבעל (צילום: אלכס קולומויסקי ) (צילום: אלכס קולומויסקי )
הרב לאו. הפעיל לחץ על הבעל(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

שלשום (יום ג'), זמן קצר לאחר ההחלטה לדחות את קבורת הגופה, הודיעה לשכת הרב הראשי כי הצעד התקדימי נגד הסרבן הביא להסכמתו להתגרש ובהתאם לכך התקיימה לוויית אמו. לאחר הקבורה הכחיש הגבר את הדיווח ובלשכת הרב לאו הבהירו כי את התחייבות בשם י' נתנו בני משפחתו, שאף הפקידו ערבות כספית למתן הגט. כעת טוען הסרבן גם על כך: לא היו דברים מעולם.

 

על פי גרסת הגבר, כאשר הרב הראשי התנה את קיום הלוויה בסיום סכסוך הגירושין, החליטו אחיו, בני האם המנוחה, להביאה למנוחות בבית עלמין בבני ברק - שם, לטענתו, אין לרב לאו אפשרות להתערב. במקביל, הודיעו גורמים מהפלגים החרדים הקיצוניים איימו בהפגנות סוערות נגד הלנת הגופה, שגם בנסיבות אלה נחשבת בעיניהם לביזוי כבוד המת – והרב הראשי נכנע.

 

לדברי י', לאו הסתמך על מסמך ישן משנת 2009, שבו מצהיר בית דין רבני בניו יורק כי האיש הפקיד בידיו גט עבור אשתו, והציג זאת כהסכמה טרייה שלו להתגרש – כביכול בעקבות הלחץ שהופעל עליו כעת. בסרטון שהפיץ הלילה י' הוא האשים את הרבנות בהפצת "פייק ניוז", ומקורביו הוסיפו: "לאו היה צריך לסגת מהבלאגן שפתח בו".

 

בסביבת הגבר הדגישו עוד כי "מלבד מסמך זה לא ניתנה כל הסכמה אחרת, בכתב או בעל-פה - לא מהבעל ולא משני אחיו שהגיעו לקבורה". הסכמתו להתגרש ב-2009 הייתה מותנית בכך שגם הסכסוך הכספי בין בני הזוג יידון בפני בית דין מסוים המקובל עליו – ולכן הוכרז על ידי הרבנות בישראל כסרבן.

 

גורמים ברבנות הראשית אמרו בתגובה כי בדיון שהתקיים ביום ג' בפני דיין בכיר התחייבו אחי הסרבן בשמו כי יגרש את האישה ואף הפקידו ערבות כספית בסך 20 אלף דולר - מה שלמעשה מבטל את ההחלטה הקודמת של בית הדין בארה"ב על עיכוב הקבורה. בהתאם להסכם זה התיר הרב לאו את קיום לוויית האם.

 

עו"ד אורית להב, מנכ"לית עמותת "מבוי סתום" מסר בתגובה: "המקרה המצער והמקומם הזה מוכיח את הבעייתיות בשיטה שבה פועלים בתי הדין. עד שלא יהיה פתרון שמוציא את הכוח מידיו של הבעל עוולות כאלו ימשיכו להתרחש והנשים העגונות תשלמנה את המחיר. הטלת סנקציות על הבעל לפעמים עוזרת אבל כמו שראינו עכשיו, זה לא מספיק. הגיע הזמן שנעבור משיטת הפלסטר לשיטה של ריפוי מלא – מציאת פתרון גורף לבעיית העגינות וסרבנות הגט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים