שתף קטע נבחר

תביעה בניו יורק: "רבנים מכובדים – תוקפים מיניים סדרתיים"

38 תלמידים לשעבר בישיבה יוניברסיטי טוענים שהותקפו מינית בידי עובדיה לפני עשרות שנים – ושזו התעלמה מתלונותיהם. תביעה קודמת כבר נדחתה בשל התיישנות, אך חוק חדש שינה זאת. "הם חיכו שנים לצדק"

38 תלמידים לשעבר בישיבה יוניברסיטי בניו יורק הגישו היום (ה') תביעה אזרחית נגד המוסד, בטענה שהותקפו מינית בידי רבנים ואנשי צוות אחרים לפני עשרות שנים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

הטענות להטרדות המיניות במוסד אינן חדשות, ותביעה קודמת של אותם תלמידים כבר נדחתה ב-2014 מפאת התיישנות העבירות, שבוצעו לטענתם בין 1955 ל-1986. באותה תביעה שנדחתה הם דרשו פיצויים בסך כולל של 680 מיליון דולר. בדיווחים בתקשורת האמריקנית לא צוין אם הם דורשים כעת סכום דומה.

ישיבה יוניברסיטי ניו יורק ()
"התעלמו מ-20 תלונות". הישיבה יוניברסיטי בניו יורק

התביעה החדשה הוגשה בעקבות חוק חדש שהחודש נכנס לתוקפו בניו יורק, ונותן לקורבנות שנפגעו בילדותם שנה שלמה לתבוע, גם אם חלה על העבירות התיישנות. הוא מאפשר גם להגיש מחדש תביעות שכבר נדחו בשל התיישנות העבירות – כמו במקרה הנוכחי.

 

בתביעה נטען שרב התיכון במוסד ג'ורג' פינקלשטיין וארבעה עובדים אחרים ביצעו בתלמידים עבירות מין שונות, כאמור לפני עשרות שנים. התביעה הוגשה לבית המשפט העליון בניו יורק, ורוב התלמידים שמצוינים בה, 33 במספר, נשארו אנונימיים.

 

כמה מהם הסכימו להיחשף בשמותיהם הפרטיים. כך למשל, מורדכי טברסקי טוען שהרב פינקלשטיין ניצל אותו מינית פעמיים ב-1980. לטענתו, הפקידים בישיבה ידעו על כך ולמרות זאת העניקו לו את התואר "המחנך של השנה" חמש שנים לאחר מכן. ב"ניו יורק פוסט" ציטטו טענה נוספת בתביעה, ולפיה הישיבה פיטרה אותו בסודיות ב-1995 אחרי שקיבל תואר כבוד נוסף. בתביעה נטען כי בסך הכול הוגשו 20 תלונות שונות על עבירות מין בישיבה – שלטענת התובעים היא התעלמה מהן.

 

"הלקוחות שלנו חיכו שנים על מנת שיוכלו להיכנס בשערי בית המשפט ולהשיג את הצדק שהם כה זקוקים לו", מסר בהודעה עורך הדין קווין מולהרן. "במשך עשורים, הישיבה יוניברסיטי הייתה מודעת לבעיה המתמשכת של ניצול מיני בידי עובדיה, כולל רמי דרג, רבנים מכובדים שהיו תוקפים מיניים סדרתיים. למרות זאת, היא ביודעין בחרה לא לנקוט אף צעד כדי להגן על הלקוחות שלנו ועל תלמידים פגיעים אחרים בתיכון".

 

בישיבה יוניברסיטי טרם הגיבו לתביעה ולפי הניו יורק פוסט לא ניתן היה להשיג תגובה גם מהרב פינקלשטיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הישיבה יוניברסיטי בניו יורק
מומלצים