שתף קטע נבחר

בכל זאת יש בו משהו, בביבי

אני לא מעוניין או משוכנע שנתניהו ימשיך לכהן, אבל חובה להכיר בכך שמה שלו – שלו: תבונה יוצאת דופן, ג'נטלמניות ללא רבב וכושר שיווק חריג

 

בנימין נתניהו נואם בפני אנשי הייטק באוקראינה (צילום: עמוס בן גרשום, לע
בנימין נתניהו, השבוע באוקראינה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

הבחירות הקרובות, בעוד 26 ימים, הן על נושא אחד ורק אחד: בנימין נתניהו. ישראל יוצאת לסיבוב נוסף בקלפיות כדי לבחור, אחת ולתמיד – קינג ביבי, או הנאשם ביבי. עוד מאותו דבר, או משהו חדש. זה או-או. אין אופציות אחרות על השולחן שלנו, ולא במקרה. ימין, שמאל, פוטין, טראמפ, פסגה אזורית, עסקת המאה, מנהיגות מוכחת, ישראל חזקה, סמוטריץ', שקד, ליברמן, חוק הלאום, ערבים, חרדים, רבנים – הכול ספינים. כל זה לא רציני ולא חשוב. חשוב רק דבר אחד: שנתניהו לא ישב מאחורי סורג ובריח. למען המטרה הזאת, כל האמצעים כשרים.

 

 

איך אני יודע שאם ביבי יועמד לדין – הוא יימצא אשם, ויישלח לכלא? פשוט מאוד. אני רואה מה ראש הממשלה כבר עשה, ומה הוא עוד מתכנן לעשות, כדי למנוע בכל דרך את האפשרות שהוא יועמד לדין.

 

הנה רשימה חלקית: הוא החתים את כל חברי הכנסת של הליכוד על הצהרת נאמנות מוזרה, מעין שבועת אמונים למנהיג העליון; הוא דוחף בכל הכוח שלו לחסינות והתגברות, אחרי שהבטיח הרבה פעמים שלא יעשה זאת; הוא משחד את חמאס במזוודות מלאות דולרים, ומתכחש לכל העקרונות שלו, רק כדי לקנות שוב, בכל מחיר, כמה ימים של שקט בעוטף עזה – עד אחרי הבחירות. ככה מתנהג רק אדם רדוף עם הגב לקיר, אדם שאין לו ברירה.

היום ובשלושת השבועות הבאים אלווה את מערכת הבחירות המרתקת שלפנינו, ואת האיש שבגללו ובשבילו היא מתנהלת, מנקודת המבט של האישית שלי. אני לא מתיימר לדבר כאיש מקצוע, ואין לי תובנות או מקורות אינפורמציה שאינם זמינים לכל אדם.

 

הדברים שאכתוב הם דעה אישית שלי ותו לא. אני משער שנחת גדולה לא תצמח מן הדעה שלי לראש הממשלה, וגם לא לבייס שלו. אבל אשתדל לכתוב את הדברים כהווייתם – על הטוב, הרע והמכוער.

 

היום, בטור הזה, אני הולך לכתוב מה אני כן מעריך אצל נתניהו – מהן לדעתי החוזקות האמיתיות של ראש הממשלה התשיעי שלנו, שעתיד לסיים את דרכו הפוליטית על ספסל הנאשמים של מדינת ישראל. בשבועות הבאים יעלו מן הסתם בעיקר דברים שאני לא אוהב באיש ובפועלו. אז בואו נתחיל, כמו תמיד, בטוב.

 

1. ג'נטלמן אמיתי

מעולם, ככל הידוע לי, לא האשים איש, ומה שחשוב הרבה יותר – לא האשימה אישה – את נתניהו בהטרדה מינית מכל סוג שהוא. זה לא עניין של מה בכך. מדובר באדם כבן 70, שכבר עבר דבר או שניים בחייו, ונמצא במוקד ההתעניינות של המדיה כבר הרבה שנים.

 

במהלך שנות כהונתו הארוכות של נתניהו, כמעט כל עיתונאי ואיש תקשורת שמכבד את עצמו במדינת ישראל, ואינו עובד ב"ביביתון", ניסה לדלות עליו סקופים ושערוריות מכל מקור אפשרי. ועדיין, בתחום המורכב של יחסים בין המינים – כלום. ככל הנראה בתחום הזה של הטרדות – ולדעתי רק בתחום הזה – באמת לא היה כלום.

 

זה מרשים במיוחד כי אלוהים יודע, ויודעת גם רעיית ראש הממשלה, שראש הממשלה שלנו אינו אדיש לקסמי המין החזק. נהפוך הוא. לפני שהתהדקה סביב צווארו טבעת החנק הזוגית, נתניהו לא טמן את ידו בצלחת.

 

ועדיין, ככל הידוע לי, מעולם לא התלוננה אישה שהוא כפה את עצמו עליה בכל דרך שהיא, או גרם לה להרגיש שלא בנוח. אם משהו כזה היה קורה, אי פעם, כבר היינו שומעים על זה. המסקנה היחידה שבאה בחשבון היא שבתחום היחסים בין המינים, נתניהו היה ונשאר ג'נטלמן אמיתי.

משפחת נתניהו בחופשה  ברמת הגולן ()
משפחת נתניהו. זאת לא דרכו

יש לי שלוש מחשבות בנושא הזה. ראשית, ייתכן שחלק מסוד ההצלחה של נתניהו בקלפי היא העובדה שמחצית מציבור הבוחרים (כלומר, הבוחרות) הרגישו בבטן שלהן, ובצדק, שבכל הקשור ליחסים בין המינים, נתניהו הוא ג'נטלמן מן הסוג הישן – והעריכו את זה. ולמען הסר ספק – גם אני מעריך את זה.

 

שנית, ככה אפשר לדעת שנתניהו מתקרב לסוף דרכו הפוליטית. לפני פחות משנה, שלא כמנהגו, נתניהו ענה בגסות ובלעג לאורנה פרץ, פעילת ליכוד מקרית שמונה. היא התפרצה לדבריו כי רצתה שיתייחס לעובדה שאין חדר מיון בעיר. נתניהו זרק לה אז, בזלזול, "את פשוט לא מעניינת אותנו, את משעממת אותנו". מי שמתנהג ככה הוא לא נתניהו של פעם. זה אדם שלחוץ מסופו הפוליטי המתקרב.

 

ושלישית, ייתכן שחלק ממה שמסופר על התרחשויות, תקריות והתבטאויות לא שגרתיות בביתו ובמשפחתו של ראש הממשלה, נובע מסיבה אחת פשוטה: נתניהו, אדם שקול ומאופק, אינו מטיל את כובד משקלו כדי לקרוא את הקרובים אליו לסדר ולשקט. הועלו השערות רבות לגבי הסיבות שגורמות לנתניהו להתייחס בסלחנות כזאת להתנהגויות פוגעניות ומזיקות מצד בני משפחתו. אני רוצה להציע השערה נוספת – הוא פשוט אינו חש בנוח לעשות כך. זאת לא דרכו.

 

2. פרס השחקן הטוב ביותר

את פרס נובל לשלום נתניהו ככל הנראה לא יקבל. אבל נראה לי שהוא ראוי, ויותר מכך, לפרס האוסקר לשחקן הטוב ביותר. ביבי הוא שחקן מופלא, כוכב הוליוודי של ממש. צפיתי במאות ראיונות וסרטוני וידאו שלו, ולדעתי הטכניקה של נתניהו פשוט מושלמת.

 

איך הצליח אאוטסיידר כמו ביבי, שבילה עשרות שנים מחייו בחו"ל, וחייו האישיים רחוקים מלשמש מודל לחיקוי, להפוך לראש הממשלה המכהן הוותיק ביותר של ישראל? יש לשאלה הזאת יותר מתשובה אחת, אבל כישורי המשחק שלו הם לדעתי חלק חשוב בפאזל.

 

נתניהו קיבל שיעורים במשחק בסטודיו בניו יורק, והוא חניך מצטיין מכל בחינה. השליטה בקול הבריטון, המבט, הבעות הפנים, כישורי הדיבור – הכול מושלם, מדויק, מעורר אמון, שובר דיסטאנס, ועושה חם בלב. בשלוש מילים – שחקן בחסד עליון. ובשתי מילים – הכול הצגה.

 

3. איש נבון ורחב אופקים

אין צורך להכביר מילים על האינטליגנציה הגבוהה של נתניהו ועל היכולות הקוגניטיביות שלו. אבל יש לראש הממשלה גם אינטליגנציה רגשית חדה ודקה, כזאת שלא הייתה מביישת אפילו פסיכולוג מדופלם, BA-MA.

 

היכולות הפסיכולוגיות של נתניהו, יחד עם השכלה כללית רחבה וכישורי תפיסה וניתוח מעולים, מאפשרים לו לעשות בהצלחה את מה שפוליטיקאים תמיד מנסים לעשות – לתמרן ולשרוד בסבך התככים והיחסים המורכבים בין בני אדם בעמדות כוח, ובאותו הזמן לרכוש את אמונם של ציבורים גדולים.

 

ראש הממשלה שלנו הוא אדם עם חשיבה מקורית ונועזת. הוא זאב בודד בתוך נפשו, אבל יודע להתרועע עם כל אדם. והאיש הזה, שיש לו ראייה היסטורית רחבה ויודע לחשוב מחוץ לקופסה, צפה מראש, לפני עשרות שנים, משהו שהרבה אנשים לא ראו אז: הוא היה בין הבודדים שהבינו וחזו מראש את העלייה של האסלאם הקיצוני, ואת ההשפעה ההרסנית שתהיה לכוח הזה על העולם. מגיע לו קרדיט על זה.

 

4. איש השיווק הטוב בעולם

אמרתי את זה בעבר, ואני כותב את זה שוב – בנימין נתניהו היה ונשאר איש השיווק הטוב ביותר בעולם. אין כמוהו. זאת מחמאה אמיתית, אבל זאת גם "מחמאה". כי מיהו איש שיווק טוב? זה אדם שמצליח לשווק מוצר בעל ערך נמוך, ולמכור אותו במחיר גבוה ככל האפשר, ולציבור גדול ככל האפשר.

 

איש שיווק טוב הוא כמעט בהכרח גם מניפולטור ומאחז עיניים. זהו אדם שיודע למכור אשליות, תוך ניצול מושכל של כל ערוצי התקשורת האפשריים – מחינמון ועד לדיגיטל, ומסיסמאות קצרות וקליטות ועד לרשתות החברתיות. ביבי עושה את זה בצורה מעוררת השתאות כבר הרבה שנים, וחזקה עליו שהוא ינסה לעשות את זה הכי טוב שהוא יודע גם בשלושת השבועות הקרובים.

 

האם הוא יצליח? אני בכלל לא בטוח. אבל דבר אחד בטוח – הולך להיות כאן מעניין מאוד.

 

office@yovell.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים