שתף קטע נבחר

בפסגת G7: איראן, סין והשריפות באמזונס

נשיא צרפת מקרון מארח את מנהיגי ארגון המדינות המתועשות, לפסגה שמלווה במחלוקות קשות בשלל נושאים - מהברקזיט ועד השריפות ביערות הגשם. על הפרק: הברקזיט, החשש ממלחמת הסחר שטראמפ מנהל מול סין ופגישה מסקרנת של נשיא ארה"ב עם ג'ונסון, רה"מ החדש של בריטניה

הוויכוחים בין מדינות ה-G7 התחילו עוד לפני פגישת המנהיגים בפסגה השנתית. ערב הפסגה נחשפו שוב מחלוקות קשות סביב הסכמי הסחר, פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי וגם התגובה לשריפות ביערות הגשם באמזונס.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שמארח את הפסגה בעיירת החוף ביאריץ בחבל הבסקים הצרפתיים, מקווה שיצליח להשפיע על הכיוון שאליו תלך הפסגה שתימשך שלושה ימים. מבחינתו מדובר בסיכוי נדיר לאחד את המדינות העשירות, שבשנים האחרונות התקשו להשמיע קול אחיד. מקרון מעוניין ששבע החברות בארגון המדינות המתועשות – צרפת, בריטניה, קנדה, גרמניה, איטליה, יפן וארה"ב – יגיעו להבנות בנושאי סביבה, חינוך, שוויון מגדרי ושמירה על הדמוקרטיה. בנוסף הזמין מקרון מנהיגים מאפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית להצטרף למאבק למען הנושאים האלה.

נשיא ארה
בריג'יט ועמנואל מקרון עם דונלד ומלניה טראמפ בצרפת(צילום: AFP)
 

נשיא ארה
(צילום: AP)

אמזונס אמזונאס ברזיל אינפו גרפיקה שריפות ז'איר בולסונרו ()

לקראת הפסגה בצרפת אמר דונלד טוסק, נשיא המועצה האירופית, שעם הזמן נהיה קשה יותר למדינות המתועשות למצוא שפה משותפת. "זו פסגת G7 נוספת שתהיה מבחן קשה של אחדות וסולידריות של העולם החופשי ומנהיגיו", אמר מקרון לכתבים לקראת הפסגה. "ייתכן שזה יהיה הרגע האחרון לשקם את הקהילה הפוליטית שלנו".

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ סיים את הפסגה בשנה שעברה בטונים צורמים. הוא עזב את כינוס ה-G7 בקנדה לפני הזמן ודחה את ההודעה הפומבית המשותפת שניסחו המדינות. טראמפ הגיע לצרפת יום אחרי שוושינגטון הודיעה על מכסים נוספים שתטיל על ייבוא מסין, בצעד האחרון במסגרת מלחמת הסחר של שתי הכלכלות הגדולות בעולם. "עד עכשיו הכול בסדר", אמר טראמפ לכתבים כשישב לארוחת צהריים עם מקרון. הוא סיפר שלו ולנשיא צרפת יש קשר מיוחד. "נשיג הרבה בסוף השבוע הזה". מקרון מעוניין לדון עם טראמפ בכמה נושאים של מדיניות חוץ, כולל במצב בלוב, סוריה וצפון קוריאה. הוא ציין ששניהם שותפים למטרה למנוע מאיראן נשק גרעיני.

פסגת G7 ביאריץ צרפת דונלד טראמפ עם עמנואל מקרון (צילום: AP)
מקרון וטראמפם אוכלים צהריים(צילום: AP)

נשיא ארה
(צילום: AP)

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)
 

בבית הלבן נמסר ששני המנהיגים "שוחחו על החשיבות של קידום סחר הוגן וחופשי, הפחתה של מחסומי הסחר, מיסוי ורגולציה". מוקדם יותר אמרו בלשכת מקרון שנשיא צרפת העלה בפני טראמפ את ההצעה להביא את ארה"ב ואיראן לשולחן המו"מ בנושא תוכנית הגרעין של טהרן. "הם גם שוחחו על אתגרים ביטחוניים, במיוחד המשבר המתמשך בלוב, חוסר היציבות באזור הסאהל והמתיחות במפרץ הפרסי", אמרו בבית הלבן על פגישת המנהיגים.

 

החיוכים בתחילת הפסגה לא יכולים להסתיר את המחלוקות בנושאים רבים, בין השאר בנוגע לשאלת המסים והפרוטקציוניזם - מדיניות שנועדה להגן על התעשייה המקומית ומסתמכת על הטלת מכסים והגבלת ייבוא. לפני שטראמפ הגיע לצרפת הוא איים שוב להטיל מסים על ייבוא יין מצרפת בתגובה להטלת המס הצרפתית על שירותים דיגיטליים, שלטענתו פוגעת בחברות אמריקניות בדרך לא הוגנת. שני גורמים אמריקנים אמרו שהמשלחת של טראמפ כעסה שמקרון החליט שהפסגה תתמקד ב"סוגיות נישתיות" במקום בכלכלה העולמית, שמנהיגים רבים חוששים שהיא סובלת מהאטה מדאיגה ועלולה לגרום למיתון.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: AFP)
בוריס ג'ונסון ומקרון בביאריץ(צילום: AFP)

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון עם נשיא צרפת עמנואל מקרון פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

כמדי שנה, גם הפעם מחו מפגינים אנטי-קפיטליסטים על עצם קיום הפסגה. משטרת צרפת השתמשה בגז מדמיע ובזרנוקי מים כדי לפזר את המפגינים בעיר ביון ליד ביאריץ. מסוק משטרתי נשלח לאזור שבו הפגינו עשרות בני אדם, חלקם גם יידו אבנים.

 

דבר נוסף שמסבך את הדינמיקה בין ראשי ה-G7 הוא מצבה של בריטניה לפני הברקזיט: הירידה בהשפעתה באירופה ופיתוח התלות שלה בארה"ב. ראש הממשלה החדש של בריטניה, בוריס ג'ונסון, מעוניין למצוא את האיזון הנכון ולשמור על יחסים טובים עם בעלות הברית באירופה, ומנגד לא להכעיס את טראמפ ולפגוע בהסכמי הסחר העתידיים. ג'ונסון וטראמפ ייפגשו מחר בבוקר.

בוריס ג'ונסון אנגלה מרקל עמנואל מקרון ג'וזפה קונטה דונלד טוסק פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: AP)
דונלד טוסק, ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה, מקרון, מרקל וג'ונסון(צילום: AP)

בוריס ג'ונסון אנגלה מרקל עמנואל מקרון פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
 

ג'ונסון ונשיא המועצה האירופית דונלד טוסק התעמתו ערב הפסגה, כשחיפשו את מי להאשים במקרה שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי בתאריך היעד – 31 באוקטובר – ללא הסכם עם האיחוד. טוסק אמר לכתבים שהוא פתוח להצעות מג'ונסון איך למנוע מברקזיט ללא הסכם. השניים ייפגשו מחר. "אני עדיין מקווה שראש הממשלה ג'ונסון לא ירצה להיזכר בהיסטוריה כ'מר אין הסכם'" (Mr. No Deal), אמר טוסק.

 

ג'ונסון, שנכנס לתפקידו בחודש שעבר בעקבות התפטרותה של תרזה מיי, אמר לקראת הפסגה שטוסק יהיה האשם בפרישה ללא הסכם. "אם חברינו באיחוד האירופי לא רוצים ברקזיט ללא הסכם אז הם חייבים להיפטר מה'בקסטופ'", אמר ג'ונסון לכתבים. הוא התכוון לתוכנית שנועדה למנוע הצבת עמדות בידוק בגבול בין צפון אירלנד, טריטוריה בריטית, לאירלנד – מדינה עצמאית שחברה באיחוד. ג'ונסון קרא לטוסק לזכור את הסעיף הזה "אם הוא לא רוצה להיזכר בתור 'מר אין הסכם". סעיף הבקסטופ הופיע בהסכם שניסחה בריסל עם תרזה מיי – שלא הצליחה להעביר את ההסכם בפרלמנט שלוש פעמים.

מפגינים נגד גלובליזציה פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: EPA)
מפגינים היום בצרפת נגד הפסגה(צילום: EPA)

מפגינים נגד גלובליזציה פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפגינים נגד גלובליזציה פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינים נגד גלובליזציה פסגת G7 ביאריץ צרפת (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ג'ונסון יפגוש בצרפת את טראמפ לפגישה מסקרנת במיוחד, שנחשבת קריטית לקראת פרישתה של בריטניה מהאיחוד. השניים נפגשו בעבר, אך זו תהיה הפגישה הראשונה מאז שג'ונסון נבחר לראש ממשלת בריטניה.

 

למרות המתיחות סביב הברקזיט, הדיפלומטים לא מעריכים שטראמפ וג'ונסון "יאחדו כוחות" נגד שאר המנהיגים בפסגה. הם הזכירו את המחויבות של משרד החוץ הבריטי לאירופה בנושאים כמו הגרעין האיראני, הסחר והשינויים האקלימיים. "לא יהיה G5+2", אמר דיפלומט בכיר ב-G7. ג'ונסון אף סיפר שהוא יאמר לטראמפ לחדול ממלחמת הסחר שכבר פוגעת בצמיחה הכלכלית ברחבי העולם. "זאת לא הדרך להמשיך", אמר. "מי שתומך במכסים מסתכן באשמת הדעיכה בכלכלה העולמית, ללא קשר אם זה נכון או לא".

  (צילום: AFP)
שריפה ביערות הגשם בברזיל(צילום: AFP)

ברזיל שריפות ב אזור ה אמזונס גבר עובד ב שטח אש  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

אלפי פעילי אנטי-גלובליזציה, בדלנים באסקים ואנשי "האפודים הצהובים", השתתפו היום בהפגנות שקטות לאורך הגבול של צרפת וספרד ודרשו מהמנהיגים לפעול למענם ולמען כדור הארץ. "יותר כסף הולך לעשירים ולעניים אין כלום. אנחנו רואים את השריפות באמזונס ואת הקרחונים שנמסים בקוטב", אמר מפגין שלבש אפוד צהוב. אתמול ניסו מנהיגי האיחוד האירופי להפעיל לחץ על נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו לטפל בשריפות ביערות הגשם באמזונס.

 

מקרון אמר שבולסונרו שיקר כשניסה להמעיט בחשיבות של ההתחממות הגלובלית בפסגת G20 ביפן בחודש יוני, ואיים להטיל וטו על הסכם בין האיחוד האירופי לברית הסחר הדרום אמריקנית מרקוסור. ג'ונסון אמר כי הוא מודאג מאוד מהשריפות באמזונס, אך חלק על מקרון בנוגע לתגובה האפשרית. "יש כל מיני סוגים של אנשים שישתמשו בכל תירוץ כדי להפריע לסחר ולסכל הסכמי סחר ואני לא רוצה לראות את זה". הדובר של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר שהיא לא חושבת שהסכם הסחר "הוא התשובה המתאימה למה שקורה עכשיו בברזיל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ וג'ונסון בפגישה בעצרת האו"ם ב-2017
צילום: רויטרס
מומלצים