שתף קטע נבחר

המשבר במשרד החוץ ממשיך: אין כסף ליומנים

הקיצוץ ממשיך לפגוע בתפקוד השירות הדיפלומטי ובפעילויות ההסברה. כעת הדיפלומטים נשארים בלי היומנים, שעולים 15 שקל: "שיא העליבות"

משרד החוץ נמצא בתקופה של משבר תקציבי קשה לאחר שהוחלט לקצץ ממנו 350 מליון שקל, מה שגורם לשיתוק כמעט מוחלט בשגרירויות ובפעילויות ההסברה ופוגע בתפקוד המשרד וביכולתו לממש יעדים.

 

אילוס יומן (צילום: shutterstock)
משרד החוץ מפסיק לרכוש יומנים (צילום: shutterstock)

השבוע הגיע שיא חדש בשפל שאליו הידרדר השירות הדיפלומטי של מדינת ישראל. משרד החוץ הודיע שלא ירכוש עוד לדיפלומטים הישראלים יומן עבודה, שהוא אחד מכלי העבודה הבסיסיים של דיפלומט שצריך לקבוע פגישות עבודה, דיונים ומועדים חשובים שקשורים לתכנית העבודה.

 

מדובר ביומן שנה פשוט שעלותו כ-15 שקל, אך קופתו המדולדלת של משרד החוץ לא יכלה לשאת בנטל ורכישת היומנים שבוצעה בעשרות השנים האחרונות בוטלה. דיפלומט ותיק במשרד החוץ שביקש להישאר בעילום שם אמר ל-ynet: "זה שיא העליבות שמחוסר תקציב אין למשרד החוץ כסף לרכישת יומן שנה ב-15 שקל. אמנם יש אנשים שקובעים פגישות ביומן בנייד, אבל יש עוד אנשים שכותבים פגישות ביומן. זה נוח, זה כלי עבודה. זה סמל עד כמה לא סופרים אותנו. אנחנו כמו הגמל שבעליו הפחית לו כל יום את האוכל עד שיום אחד הוא התמוטט".

 

בחודש שעבר פנו 20 ראשי אגפים וחטיבות בהנהלת משרד החוץ לשר ישראל כץ בעקבות עצירת הפעילות הדיפלומטית. במכתב ששלחו כתבו הבכירים כי "מפעל סיוע החוץ הישראלי מוקפא, המערכה המדינית נגד איראן והדה-לגיטימציה בארגונים בינלאומיים נעצרו, מערכי ההסברה וקידום התרבות הישראלית נפגעו קשות, תשתיות המטה והנציגויות רעועות, מצב נכסי המדינה בחו"ל מידרדר, קידום הפעילות הכלכלית צנח ב-80%, נעצרה הגעת משלחות לישראל ועוד".

 

המכתב נשלח עם העתקים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון, תחת הכותרת "קריאה להצלת שירות החוץ". המכתב גובש במהלך מפגש חירום של ראשי האגפים במשרד החוץ, שהתכנס לדון במשבר הקשה שאליו נקלע המשרד.

 

רועי רוזנבליט, שגריר ישראל לסנגל, גמביה, כף ורדה, גינאה וגינאה-ביסאו, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא נאלץ לפנות לאנשי עסקים ישראלים באפריקה ולבקש נדבות לטובת פעילות ממלכתית של ישראל. "למזלי, יש כאן אנשי עסקים ישראלים שדמותה של המדינה ותדמיתה חשובות להם, ובזכות תרומתם התאפשר לי לקיים קבלת פנים מכובדת ליום העצמאות", כתב השגריר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הדיפלומטים נותרו ללא יומנים
צילום: shutterstock
מומלצים