שתף קטע נבחר

דיווחים ערביים: צה"ל תקף בגבול לבנון-סוריה

יממה לאחר שצה"ל אישר כי תקף בסוריה, ובחיזבאללה האשימו את ישראל בשיגור רחפנים לביירות, כלי תקשורת ערביים מדווחים כי חיל האוויר תקף הלילה יעדים של החזית העממית לשחרור פלסטין בבקעת הלבנון. עם זאת, נראה שהדיווח אינו מדויק ויש מי שמנסה ללבות את האש

כלי תקשורת ערביים מדווחים כי חיל האוויר הישראלי תקף הלילה (שני) יעד באזור בקעת הלבנון, סמוך לגבול עם סוריה. עם זאת, לפי פרשננו רון בן ישי, נראה שהדיווחים  על כך שצה"ל תקף אינם אמינים, וישנם גורמים שמנסים להוביל להסלמה אלימה בין ישראל לחיזבאללה באמצעות פרסומים כוזבים.

 

 

לפי רשת "א-נהאר" הלבנונית, שני כלי טיס בלתי מאוישים ביצעו את התקיפה לעבר יעד של החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית, ואנשי הארגון ניסו לבצע ירי לעבר כלי הטיס שביצוע את התקיפה. עוד דווח כי נגרם נזק אך לא היו נפגעים בנפש. לא התקבל אישור מגורמים ישראליים לדיווחים.

 

"החזית העממית לשחרור פלסטין - המפקדה הכללית" בפיקודו של אחמד ג'יבריל הוא ארגון פלסטיני שפועל בסוריה ולבנון ובעבר הותקף על ידי ישראל.

 

יירוט המטרות בשמי סוריה ()
ארכיון

במקביל לצפון, התחממות נרשמה גם סביב רצועת עזה. הלילה תקף צה"ל בצפון הרצועה בתגובה לירי הרקטות לעוטף אמש. הפלסטינים דיווחו שהתקיפה בוצעה באזור בית לאהיא. מדובר צה"ל נמסר כי "מטוסי קרב של צה"ל מספר יעדי טרור במתחם צבאי של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה, ביניהם משרד מפקד גדוד של חמאס. התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות אמש".

 

הדיווחים על התקיפה בלבנון מגיעים יממה לאחר שצה"ל אישר שחיל האוויר תקף יעדים ליד דמשק ובכך סיכל בשטח סוריה "ניסיון פיגוע של כוח קודס האיראני" לשלוח רחפני נפץ לעבר ישראל, ולאחר מכן אמר גורם רשמי בחיזבאללה ששני רחפנים ישראליים התרסקו ברובע הדאחייה בפרברים הדרומיים של ביירות, בירת לבנון.

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נשא אמש נאום בו האשים את ישראל בשיגור הרחפנים, איים בתגובה ואמר כי "עשתה דבר מאוד מאוד מסוכן". 

 

 

"מדובר בהתקפה הישראלית הראשונה מאז 2006. התקשורת הישראלית טענה שמדובר בכלי מסחרי, אבל מדובר בכלי צבאי שאורכו לפחות שני מטרים. הרחפן הראשון היה במשימת איסוף מידע ולא היה חמוש. הוא טס בגובה נמוך והופל על ידי תושבים שהשליכו עליו אבנים. לאחר פרק זמן קצר הגיע הרחפן השני וביצע תקיפה על מקום מסויים, מדובר ברחפן מתאבד", אמר נסראללה.

חסן נסראללה בנאום לאחר התקיפה הישראלית (צילום: AFP)
תומכי חיזבאללה צופים בנאומו של נסראללה(צילום: AFP)
  

הוא שב ואיים על ישראל תוך שהוא מבקר את ההפרות החוזרות ונשנות לטענתו של ריבונות לבנון: "אם נתניהו חושב שהסיפור נגמר כי לא היו הרוגים, הוא טועה. אם נשתוק על ההפרה הזו, זה יציב את לבנון במסלול מסוכן שבו כל יומיים יגיע רחפן ממולכד שיתקוף מטרות בשטחנו. יקרה לנו מה שקורה בעיראק, שם יש תרחיש שחוזר על עצמו. לפני כמה שבועות הותקפו מחסנים של מיליציית חשד א-שעבי בכל מיני מחוזות, רחפן מגיח לפתע ופתאום יש פיצוץ ולאחריו רמיזה קלה למעורבות ישראלית. הם מתגאים בכך ולא ניתן לזה לקרות על אדמת לבנון".

  

הוא התריע בפני צה"ל מפני התגובה הצפויה של ארגונו: "אני פונה לחיילי צה"ל בגבול הצפוני - מהלילה תעמדו על הגדר ותחכו לנו. יום, יומיים, שלושה, תחכו לנו. נגמרה התקופה שבה ישראל יכלה לתקוף בלבנון ולהישאר בטוחה. אנחנו נמצאים בשלב חדש, זה שלב שהאויב כפה עלינו. אם הוא חושב שבגלל בעיות כלכליות או חולשות אחרות, לא נגיב - הוא טועה. גם אם נרעב נמשיך להתגונן".

 

גם ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי האשים את ישראל בשיגור הרחפנים, אך הצילומים שהוצגו מראים בבירור כי הם אינם מתוצרת ישראלית. "מה שקרה בדאחייה הוא תוקפנות ישראלית גלויה נגד הריבונות הלבנונית. מדובר בהפרה ברורה של החלטה 1701". אל-חרירי רמז כי אין בכוונתו לדרדר את המצב הביטחוני וציין כי "ממשלת לבנון תממש את מלוא אחריותה במניעת ההידרדרות".

 

הוא הוסיף כי "התוקפנות הישראלית, לצד הגיחות האינטנסיביות בשמי ביירות, מהווים סכנה ליציבות באזור", והודיע כי יקיים התייעצויות עם הנשיא ויו"ר הפרלמנט לגבי הצעדים הבאים שיינקטו. נשיא לבנון, מישל עאון, אמר כי "התוקפנות הישראלית על הדאחייה בביירות היא תוקפנות ברורה נגד ריבונות לבנון, וזה מעיד על כוונותיה התוקפניות של ישראל". 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים