שתף קטע נבחר

ישראל לאיחוד האירופי: רסנו את פעילות חמאס בטורקיה

בירושלים טוענים כי אנקרה מאפשרת לארגון הטרור להכווין פיגועים משטחה של טורקיה תוך העלמת עין. בעקבות כך פנה משרד החוץ למדינות אירופה: "רואים את פעילות חמאס בטורקיה בחומרה רבה"

 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא טורקיה ארדואן (צילום: AP, קובי גדעון, לע"מ) (צילום: AP, קובי גדעון, לע
ראש הממשלה נתניהו ונשיא טורקיה ארדואן(צילום: AP, קובי גדעון, לע"מ)

ישראל פנתה באחרונה למדינות האיחוד האירופי בבקשה שיפעלו מול טורקיה כדי שתרסן את פעילות חמאס על אדמתה. מסרים דומים הועברו במקביל גם מירושלים לאנקרה. כך נודע ל-ynet ול"ידיעות אחרונות".

 

בישראל מודאגים מאוד מהתגברות פעילות ארגון הטרור האיסלאמיסטי בטורקיה, ורואים בכך גורם שמערער את היציבות באזור ופוגע ביחסים המתוחים ממילא מול מדינתו של רג'פ טאיפ ארדואן.

 

בירושלים טוענים כי טורקיה מאפשרת לחמאס לפעול משטחה ומתייחסת אליו כאל ארגון לגיטימי. אנקרה התחייבה בהסכם הפיוס מ-2016 שלא תאפשר לחמאס ליזום פעולות טרור משטחה - ואולם לפי גורמי מודיעין בישראל, חמאס פועל על אדמת טורקיה להכוונת טרור בארץ תוך העלמת עין ואולי אף הסכמה.

 

חמאס מצדו פועל לגייס סטודנטים פלסטינים שיוצאים לטורקיה ללימודי טרור. במקביל, חמאס מנצל גם את ארגוני הסיוע ההומניטרי הטורקיים שפועלים בעזה לשם הברחת כספים לפעילי הארגון ברצועה וביו"ש.

סאלח אל-עארורי (צילום: AP)
סאלח אל-עארורי(צילום: AP)

ישראל פנתה בנושא לבירות השונות באירופה בהנחיית משרד החוץ והדרג המדיני הבכיר. המסר שהעבירה ישראל הוא לאמץ גישה תקיפה יותר נגד הטורקים ולרסן את פעילות חמאס. ישראל פנתה כאמור גם באופן ישיר לטורקיה והביעה את מורת רוחה.

 

מי שניהל בעבר את פעילות חמאס בטורקיה היה סאלח אל-עארורי - מהאחראים לחטיפת ורצח שלושת הנערים, שנדד מטורקיה לקטאר ואחר כך ללבנון. שב"כ חשף כמה התארגנויות טרור של חמאס שמקורן היה בטורקיה.

 

במשרד החוץ אמרו כי "המשרד פועל בשגרה נגד מאמצי ארגוני הטרור ובכלל זה חמאס, חיזבאללה ועוד. במסגרת זו אנו מנחים את נציגויות ישראל לקיים שיח רציף עם שורה של ממשלות וארגונים בינלאומיים, שנועד לפגוע ביכולותיהם ובלגיטימציה של ארגוני הטרור.

 

"מאמצים אלה רשמו הצלחות חשובות, כולל ההכרזה השבוע של פרגוואי על חמאס וחיזבאללה כארגוני טרור. ישראל רואה את פעילות חמאס בטורקיה בחומרה רבה ומעלה זאת תדיר במגוון של ערוצים, כולל ישירות מול ממשלת טורקיה".

 

טיסת ראש הממשלה בנימין נתניהו בשבוע שעבר לאוקראינה עברה מעל שמי טורקיה, לאחר שבשנים האחרונות ביצע מטוסו מעקף דרך הבלקן בטיסות ליעדים במזרח אירופה. בתשובה לשאלה האם מדובר בהפשרה ביחסים עם אנקרה, השיב נתניהו: "לי לא ידוע על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, MCT
נתניהו וארדואן
צילום: רויטרס, MCT
מומלצים