שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוששים מבית הספר? פוחדים מהגן? שמונה ספרים שיכינו את הילדים לשנה החדשה

  הילדה שמבקשת מאימה להישאר איתה בגן ומתחרטת על כל רגע, הילד המופנם שאהבתו לבעלי חיים מפגישה אותו עם חברים חדשים, כלב הים שמשתחרר מגן החיות ומצטרף לבית הספר - ועוד כמה ספרים משעשעים ונוגעים ללב שמתאימים לרגע הזה בשנה

  כל ילדי והורי ישראל מחכים ברמה זו או אחרת לקיצו של החופש הגדול, אך יש מי שמתרגשים באופן מיוחד לקראת שנת הלימודים החדשה. בין אם מדובר בגן חדש, עלייה לכיתה א', סיום יסודי או התחלת התיכון - עבור ילדים ובני נוער רבים, השנה החדשה טומנת בחובה מעברים. וזה, כידוע, פיל גדול ורגיש, שראוי להקדיש לו מחשבה ולהגיע מוכנים.

   

  תינוק המחמד שלנו עולה לכיתה א' ולכבוד המאורע המרגש אנחנו שומעים שירים בשרשרת (שלום-כיתה-א'-שלום-לגננת-לגן), הצטיידנו זה מכבר בתיק ובקלמר מלא כל טוב בכלי כתיבה, וכמובן - התחלנו לקרוא ספרים בנושא. כשירות לציבור, הנה כמה המלצות על ספרים העוסקים בכניסה לגן ובשערי המוסד הלימודי, התמודדויות שונות הקשורות אליהם, ושינויים וכמובן - סוף טוב.

  מילים: מיה מיטב. איור: שרית עציץ (מילים: מיה מיטב. איור: שרית עציץ)
  מילים: מיה מיטב. איור: שרית עציץ

   

  היום הראשון של אמא בגן

  מאת: אריק ואייה | איורים: פולין מרטן | מצרפתית: גליה אלוני-דגן | הוצאת מטר

   

  "אני לא יודעת אם שמעתם פעם על 'גן'. גם אני לא שמעתי עליו עד יום ראשון שעבר. קמתי, התלבשתי והלכתי לשם עם אמא". כך נפתח הספר הנהדר הזה, על ילדה שהולכת בפעם הראשונה לגן וחוטפת סוג של הלם. "למרבה הצער, דלת אחת היתה פתוחה, ובפנים ראינו דבר נורא! אישה אחת שחייכה ועמדה ליד אישה אחרת, שאמרה שקוראים לה טלי. סביבן עמדו ילדים וילדות בגילי, וכולם בכו. והיתה להם סיבה טובה. תארו לעצמכם: ההורים שלהם נעלמו! ככה! פתאום! לגמרי!" בקיצור, הילדה לא משחררת את אימה וזו נאלצת להעביר את היום עם בתה בגן. זה לא עובר חלק - אימא לא יודעת איך אמורים להתנהג, מתרגזת, מפריעה, נתקעת במנהרה ועוד. באמצע היום, הילדה מבינה שעדיף לה בלעדיה ומשלחת אותה לשלום. עם הומור בריא המשלב סלפסטיק, נחירות וקריצה להורים, מידע רלוונטי על הנעשה בגן הילדים, איורים מקסימים באווירה אירופית ותרגום קולח - הספר מסתמן כלהיט של העונה.

   

  מתאים לגילאי 6-3.

   

  עטיפת הספר ()

  אמא נשארת בגן

  מאת: דקלה קידר | איורים: תמי ברנשטיין | הוצאת כנרת

   

  ספר ותיק ואהוב המתעסק אף הוא בנושא הפרידה מההורים בבוקר. כמו ילדים רבים, גם נעמי מתקשה להיפרד מאימה בגן, ואינה מסתפקת באף אחת מהשיטות המקובלות. היא מבקשת ממנה להישאר איתה, ולאחר הפצרות רבות - אימא מסכימה. כשנעמי מתחילה לדאוג, כי הגננת לא מרשה להורים להישאר בגן, האם מרגיעה אותה בכך שהיא טובה במחבואים. היפוך התפקידים המפתיע, לצד האיורים המשעשעים, מעורר חיוך וגורם לילד המקשיב לסיפור להתבונן במציאות בעיניים חדשות, ולקבל אותה גם אם היא לפעמים לא פשוטה. אימא מלווה את נעמי במשך כל היום - בהתחלה זה נעים ומרגיע, אך במהירות זה נעשה קצת מרגיז כשהיא מחסלת לנעמי את ארוחת הבוקר, ואף טיפה מביך כשאמא נרדמת על מיטת הבובות. למחרת נעמי מחזירה את הסדר אל כנו, נפרדת כמו גדולה, ושולחת את אימא לעבודה.

   

  מתאים לגילאי 6-3.

   

  עטיפת הספר ()

  יומגדול עם צפרנגול וחברים אחרים

  מאת: אורית ברגמן | הוצאת כתר

   

  "בבוקר קשה לי לקום, אבל זה לא באשמתי, זה הכל בגלל הצפרנגול הגדול". לעזרת ילדים המתקשים לעמוד במשימות והאתגרים שכל יום מציב בפניהם, מגיעים חברים דמיוניים אשר הופכים כל מטלה להרפתקה פנטסטית. אורית ברגמן, יוצרת רב-תחומית עטורת פרסים, בראה שלל יצורים בני כלאיים, כמו "צפרנגול" (צפרדע ותרנגול) אשר מעיר את הילד בבוקר, "שממיתולה" (שממית וחתולה) שעוזרת לו לחסל את ארוחת הבוקר, "צבנבת" (צב וארנבת) שמקפיץ אותו לגן ועוד. כך מלווים החברים את הגיבור כל היום. הספר הנפלא הזה מזכיר לנו כי אין כמו קורטוב של דמיון וכושר המצאה בכדי להתמודד עם כל אתגר, ומעניק לילדים את האפשרות לזמן אותם לחייו בשעת הצורך. הספר מסתיים במחווה למוריס סנדק, עם שתי כפולות של הילולת לילה המזכירות את "ארץ יצורי הפרא" - "באמצע הלילה אני מבין שאין לי שום ברירה, אז אני יוצא החוצה... ומצטרף לחבורה".

   

  מתאים לגילאי 6-3.

   

  עטיפת הספר ()

   

  קורילולה

  מאת: ג׳וליה דונלדסון | איורים: סבסטיאן בראון | מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ | הוצאת כנרת

   

  ספר המזכיר לנו את חדוות הלמידה דרך עיניה של עכבישה קטנה, חובבת חשבון וכדורגל. יש מי שלא התמזל מזלם לפקוד את בית הספר כתלמידים מן המניין, והם נאלצים לצפות במתרחש בסקרנות רבה מפינתם שעל תקרת חדר האוכל. אבוי להיגיינה במרחב הציבורי - מדובר במשפחת עכבישים. קורילולה, עכבישה קטנה וסקרנית, לא מסתפקת בהערכות הכמותיות השגויות של בני משפחתה ויוצאת לפצח את עניין המנייה. היא משקיפה על ילדי בית הספר "תל מרץ" וסוחפת את אחיה למשחק כדורגל, כמו שראתה מבעד לחלון. אבל המשחק נכשל כי העכבישים לא יודעים לספור ולהתחלק לשתי קבוצות שוות. קורילולה עצובה. או אז מופיעה "הפייה הטווה" ומראה לה את הדרך אל האושר. סוף טוב, הכל טוב: קורילולה לומדת לספור, מובילה את אחיה העכבישים הספקנים למשחק כדורגל מהנה ואף משיגה להם נעלים כדי לשמור על רגליהם העדינות. הידד! התרגום של סמיט-כץ שופע הברקות, למשל בשמות העכבישים: קורילולה, קור-יוז וקור-קבן, "הפייה הטווה" ועוד, שומר על ההומור ומעניק חווית קריאה קלילה ומהנה ששכרה בצידה.

   

  מתאים לגילאי 6-3.

   

  עטיפת הספר ()

   

  אני בהחלט קטנה מידי לבית-ספר

  כתבה ואיירה: לורן צ׳יילד | מאנגלית: אבירמה גולן | הוצאת אנונימה

   

  "לאחותי הקטנה קוראים לולה. היא קטנה כזאת ומצחיקה נורא. עכשיו אמא ואבא אומרים שהיא כבר כמעט מספיק גדולה בשביל ללכת לבית הספר". לולה לא רוצה ללכת לבית ספר, בגלל שהיא עסוקה ועושה דברים מאוד חשובים בבית. אחיה הגדול, צ'רלי, משכנע אותה בסבלנות ראויה לשבח, למה כדאי לה בכל זאת להתמסר למוסד הלימודי - היא תלמד לספור עד מאה, לקרוא ולכתוב, תפגוש חברים חדשים ועוד. זהו הספר הראשון בסדרת צ'רלי ולולה המהוללת, אשר תורגם בחביבות אין קץ על ידי אבירמה גולן, והוא שופע הומור בריטי מעוברת. כנהוג בסדרה, הסיפור כולו מועבר כדו שיח משעשע ומלא דמיון בין לולה המצחיקולה והדעתנית לבין אחיה השקול והאחראי, בו עולות החששות שיש לילדה לקראת המעבר מהגן לבית הספר. הילדים פוגשים את נושא המעבר כשהוא מתווך על ידי בני גילם, וזה מרגיע ומעודד.

   

  מתאים לגילאי 7-4.

   

  עטיפת הספר ()

   

  סמי כלב הים

  כתב ואייר: סיד הוף | מאנגלית: גליה אלוני-דגן | סדרת "מתחילים לקרוא" | הוצאת כתר

   

  לאחרונה יוצאים לאור ספרים רבים עבור מי שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה, וזה נהדר ומבורך. מה רבה השמחה כאשר ספר לראשית קריאה עוסק גם בנושא רלוונטי מאד לאותו הגיל - שייכות, בית ספר, למידה - והכל דרך עיניו של כלב ים קטן וסקרן בשם סמי.

   

  "'מָה קָרָה, סָמִי?' שָׁאַל מַר ג'וֹנְסוֹן. 'אֲנִי רוֹצֶה לָדַעַת אֵיךְ הַחַיִּים מִחוּץ לְגַן הַחַיּוֹת,' אָמַר כֶּלֶב הַיָּם הַקָּטָן. 'אֲנִי רוֹצֶה לָצֵאת וְלִרְאוֹת'". כאשר סמי יוצא לתור את העיר הגדולה, הוא נפעם - "הוא לא ידע על מה להסתכל קודם". הוא מסתובב פה ושם, ונתקל בקבוצת ילדים שעומדים בתור. הוא מצטרף אליהם ומגלה כי הגיע לבית הספר. שם הוא מנסה לקרוא, ללמוד חשבון, לשיר (אויה!) ולשחק בכדור - וכל זאת בדרכו המיוחדת. בניגוד לילדינו, סמי יכול להסתפק ביום אחד ואז לחזור הביתה אל גן החיות, שם מצפה לו ארוחת ערב. הסיפור המשעשע, הקריאה הקלה (ממוצע של שני משפטים בכל עמוד), האיורים העליזים והכייפים בסגנון אמריקאי של שנות ה-60 (אז יצא לאור בארה"ב) - כל אלו יעודדו את הקטנים לקרוא לגמרי לבד ובהנאה, ולהיכנס בשערי עולם הקריאה המופלא.

   

  מתאים לגילאי 8-4.

   

  עטיפת הספר ()

   

  אלי פורש כנפיים

  מאת: נגה אלבלך | איורים: רות גווילי | הוצאת הקיבוץ המאוחד

   

  ספר מקסים ורגיש בטעם של פעם, המגולל את סיפורו של נדב, אשר מתחיל ללכת לכיתה א' ועדיין אינו מוצא את מקומו. הוא מתגעגע לגן, לגננת, לא רוצה לשחק כדורגל בהפסקות, מרגיש לא שייך. נדב הוא חובב ציפורים מושבע, ואוסף תמונות של ציפורים במחברת מיוחדת אותה נתנה לו הגננת. יום אחד מוצאים הילדים בהפסקה נחליאלי פצוע, ונדב מיד מתנדב לטפל בו. ביחד עם הילד דניאל, הם לוקחים את הנחליאלי לבית החולים לחיות בר בספארי, שם דואגים לשקם את רגלו הפצועה. דרך סיפורו של הנחליאלי זוכה נדב להכיר חבר חדש, ולהשתלב בכיתה. כאשר "אלי הנחליאלי" פורש כנפים ועף, גם נדב מרגיש יותר שייך וחופשי. הספר מלווה באיוריה הריאליסטיים והיפים של רות גוילי, אשר מוסיפים מעין הצצה לאלבום התמונות הפרטי של הגיבור.

   

  מתאים לגילאי ראשית קריאה 9-6.

   

  עטיפת הספר ()

   

  החיים המאושרים שלי

  מאת: רוסה לגרקרנץ | איורים: אווה אריקסון | משוודית: דנה כספי | הוצאת טל מאי, ידיעות ספרים

   

  "השעה מאוחרת, אבל דוני לא מצליחה להירדם. יש כאלה שסופרים כבשים כדי להירדם, אבל לא היא! דוני סופרת את כל הפעמים שהייתה מאושרת". כך נפתח הספר הראשון בסדרה שזכתה להצלחה עולמית. זהו ספר נוגע ללב ומרגש על חייה של דוני, המתגוררת עם אביה (בהמשך מתברר כי אימה הלכה לעולמה). כאשר דוני מתחילה ללמוד בכיתה א' היא מתרגשת מאוד. בהפסקה הראשונה היא חשה קצת בודדה ועומדת בצד בחצר, אבל אז היא מכירה חברה חדשה, אלה-פרידה, איתה היא מבלה את השעות בבית הספר ואחר הצהריים, והיא שוב מאושרת. באמצע השנה, אלה-פרידה ומשפחתה עוזבים את העיר. דוני נעשית אומללה. כלום לא הולך לה, היא מצוברחת ורבה עם ילדים בכיתה, במיוחד עם יונתן. הקוראים הצעירים יוכלו לפגוש קשת רחבה של רגשות בשנה מלאת התהפוכות שעוברת דוני, ולקבל לגיטימציה למעט ממה שהם עוברים בעצמם. הספר מלווה באיורים עדינים בשחור לבן, מהסוג שילדים יכולים להתבונן בהם שעות ולמצוא שם את עצמם. איזה מזל שכבר תורגמו עוד ארבעה ספרים בסדרה!

   

  מתאים לגילאי ראשית קריאה 10-6.

   

  עטיפת הספר ()

   

  בהצלחה לכל הילדות והילדים, וגם להורים!

   

  מיה מיטב היא סופרת לילדים ולנוער. ספריה ראו אור בהוצאות כתר ודני ספרים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך עטיפת "החיים המאושרים שלי"
  לאתר ההטבות
  מומלצים