שתף קטע נבחר

ילדים הציתו 70 שריפות: "חיכו לראות את הכבאים"

שתי חבורות של ילדים בני 12-10 עומדות מאחורי עשרות הצתות שאירעו בחודשים האחרונים באזור מיוער סמוך לבית שמש. הקצין החוקר: "הם החביאו חומרי בעירה ליד בית הספר, ואחר כך השליכו כוס בוערת לעבר חורש טבעי. זה ריגש אותם"

 

שריפה בבית שמש (צילום: אברהם שרייבר/TPS)
שריפה בבית שמש (ארכיון)(צילום: אברהם שרייבר/TPS)

במשטרת בית שמש נדהמו לגלות את תוצאות החקירה: שלושה ילדים בני 10 ושבעה ילדים בני 12, מחולקים לשתי חבורות, הם אלה שלפי החשד עמדו מאחורי 70 הצתות שאירעו בחודשים האחרונים בשטח המיוער סמוך לעיר. הילדים, ששוחררו בתום חקירתם לבתיהם, תירצו את מעשיהם בשעמום.

 

בזו אחר זו התקבלו בתחנת הכיבוי קריאות על שריפות חורש באזור. חקירה מאומצת של תחנת המשטרה בעיר הביאה למעצרם של הילדים. שבעה מהם נחקרו בתחנה, ומהאחרים נגבתה עדות פתוחה מאחר שגילם מתחת לאחריות הפלילית. כל הילדים מסרו את גרסאותיהם כשהוריהם נמצאים לצדם.

 

סעיף 448 לחוק העונשין קובע שהעונש על עבירת הצתה סתם עומד על 15 שנות מאסר. עבירת הצתה מתוך כוונה לפגוע ברכוש של הציבור או מתוך כוונה לפגוע בבני אדם נושאת עמה עונש של עד 20 שנות מאסר.

 

"כשראינו כל פעם הצתות באותו אזור זה העלה חשד שיש פה דפוס חזר", סיפר קצין החקירות והמודיעין בתחנת המשטרה המקומית, רב-פקד שלום כהן, יום לאחר שהחקירה הסתיימה. "הם היו מחביאים חומרי בעירה סמוך לבית הספר, ובסוף היום או בהפסקות מדליקים כוס חד-פעמית מקרטון ומשליכים אותה לעבר החורש הטבעי הסמוך. זה היה חלק מהריגוש של הילדים והם היו מחכים לראות את פעולות הכיבוי".

 

רפ"ק כהן הוסיף כי "אלו היו שתי חבורות שונות שלמדו בבתי ספר שונים. הם היו מחביאים את המציתים והגפרורים ואז יוצאים לשטח. הם התמקדו באותו תוואי שטח אבל כל אחת מהחבורות פעלה בחלק אחר. הן לא היו מתואמות אבל כל אחת מהן ידעה על קיומה של השנייה. ראינו שיש פה אלמנט של סכנה, ואחת ההצתות גרמה לפינוי של מבנה מגורים".

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

קצין המשטרה סיפר כי הילדים ראו בהצתות מעשה קונדס שגרר בכל פעם עוד ועוד משתתפים. "נעשו הצלבות שהסתדרו בחקירה, ארבעה ילדים נחקרו במועדים שונים וסיפרו בדיוק את אותו הדבר. ככה התחלנו להגיע לעוד ועוד ילדים עד שהגענו לשתי החבורות".

 

במשטרת בית שמש לא זוכרים כמות כזאת גדולה של ילדים יושבת בחדר החקירות. "יש תחושה מעורבת לשבת מול ילדים בגיל הזה", סיפר הקצין. "הייתה מטרה לחשוף את מעשי הילדים ולא עשינו להם הנחות. כהורה יש לי גם רגשות לראות ילד קטן מולי, אבל לצד זה אנחנו פועלים בצורה מקצועית כדי לחשוף את האחראים כדי שיבינו שזה חמור ואסור בתכלית האיסור".

 

ילדים בגילים של המעורבים עוברים תסקיר של שירות המבחן, שבודק את ההודאות ואם הובנה חומרת המעשים. "נקבל את התסקירים ואז נקבל החלטה אם התיק יכוון למישור הפלילי או למישור טיפולי. החומר יועבר לבחינה בפרקליטות ושם יקבלו את ההחלטה הסופית בנוגע לכל אחד מהמעורבים".

 

כאמור, כל הילדים שוחררו לבתיהם וגורמי רווחה מעורבים במקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אברהם שרייבר/TPS
שריפה בבית שמש (ארכיון)
צילום: אברהם שרייבר/TPS
מומלצים