שתף קטע נבחר

כך הצלחנו לעבוד באוגוסט: הורים מספרים

מה עושים הורים שלא יכולים להרשות לעצמם לקחת חופש ארוך? מתמרנים ומוצאים דרכים יצירתיות - מבקשים שקט מהילדים כשלקוח מתקשר, קמים בחמש בבוקר ונעזרים בשכנים, בדודים ובכל מי שמתנדב. רגע לפני הצלצול הגואל - אימהות ואבות משתפים

אומנם 1 בספטמבר נראה כבר באופק, והורים רבים לקחו חופש כדי להיות עם הילדים בימים שלפני תחילת הלימודים, אבל יש כאלו שדווקא בתקופה זו עמוסים בעבודה ומנסים לתמרן עד כמה שאפשר. איך הם עושים את זה, ומהם המחירים שהם משלמים?

 

"הוצאנו המון כסף על קייטנות"

"זה לא פשוט" משתף רם גבע, אב לשלושה ילדים (7, 5 ושנה וחצי) שעובד בהיי-טק. "הילדים היו בקייטנות, נסענו לחו"ל לשבוע, נעזרנו קצת במשפחה, בייביסטר, הרבה תמרונים, אבל גם כשיש קייטנות קיים קושי".

 

למה הכוונה?

"הקייטנות מתחילות בשעה 8:00 ומסתיימות ב-16:00. אשתי ואני חולקים, אני מקפיץ והיא מחזירה, זה אומר שאני יוצא לעבודה מאוחר יותר והם מסיימים מוקדם יותר. אנחנו עם רכב אחד, ולפעמים הקייטנות רחוקות.

 

"אם אשתי צריכה להישאר בעבודה, אני צריך לצאת בשעה 15:00 כדי לגבות אותה. זה לא קורה הרבה, אבל זה קיים. אין לנו עזרה ואנחנו מגבים זה את זו. שנינו עובדים במשרה מלאה, וגם החלק הכלכלי קיים - הוצאנו המון כסף על הקייטנות".

 

רם גבע (צילום: אלבום פרטי)
משפחת גבע. "שנינו עובדים במשרה מלאה"(צילום: אלבום פרטי)

בשבוע האחרון אין קייטנות, ובני הזוג חולקים את ימי החופש: "יומיים אני איתם, יומיים היא ויום אחד יחד. אשתי משקיעה המון: סרטים, קניונים, מבלה איתם. אני מעדיף את השגרה של הבית, לרוב בלי רכב, אז מוצאים תעסוקה. קצת מסכים, משחקים בבית, הגדולים יודעים להעסיק את עצמם".

 

איך מגיבים בעבודה?

"אני מנהל ויש לי אחריות גדולה, אבל התברכתי בחברה שחשובים לה ערכי המשפחתיות. אני עובד שם שנים וזה עוזר להתגמש, לגבות את אשתי אם היא צריכה להיות בעבודה יותר, אחרת הייתה בעיה. לפעמים יש התנגשויות בשעות ושנינו צריכים להישאר. יש ערבים שאני עונה למיילים דחופים מהבית, אנחנו עובדים מול חו"ל וצריך להיות גמישים, אבל זה גם בשגרה ולא רק בחופש".

 

איך בכל זאת מסתדרים?

"משתדלים שתהיה חלוקה בינינו. חשוב לא להפיל את העומס על הורה אחד, בייחוד בתקופה הזו שהיא לא קלה, ולמצוא זמן לזוגיות, גם אם זה בבית מול סרט טוב כשהילדים ישנים, לבלות יחד, להטעין כוחות יחד".

 

משלימה שעות בערב

מרסלה גולן סיידמן היא אם לשלושה ילדים (8 ותאומים בני חמש וחצי), עורכת דין ונוטריונית ובעלת משרד עורכי דין, יחד עם שותף. היא משלבת עבודה במשרד ופגישות לצד עבודה מהבית, ונערכה לחופש מספיק זמן מראש.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

"הכנתי ביוני תוכנית וגייסתי את המשפחה. שאלתי מי יכול ומתי, ואחר כך צילמתי את הטבלה ושלחתי לכולם. ימי רביעי למשל חמי וחמותי קבוע, דודה שלי לקחה כל שבוע ילד אחר לישון אצלה. באוגוסט בעלי לקח קבוע יום בשבוע, ואם קבעתי שיחה או פגישה, אני מבקשת שיקדים להגיע או מגבה עם אמא שלו.

 

"כשהייתה אפשרות הילדים היו בקייטנות, וכשלא לקחתי בייביסטר שלוש פעמים בשבוע עד הצהריים, היא יצאה איתם לגינה ואני עבדתי בשקט. אחר כך הם אוכלים, נחים ובמקביל אני ממשיכה לעבוד.

 

"ב-16:00, שזו השעה שבשגרה הם מסיימים מסגרות, מתכננים פעילויות כמו בריכה או קולנוע. בערב אני מכינה ארוחת ערב, בעלי מגיע ומגבה אותי ואני ממשיכה לעבוד עד שעות מאוחרות. אני עייפה אבל מבינה שזו תקופה".

 

מרסלה גולן סיידמן. "עייפה אבל מבינה שזו תקופה" (צילום: אלבום פרטי)
מרסלה גולן סיידמן. "עייפה אבל מבינה שזו תקופה"(צילום: אלבום פרטי)

הילדים מבינים שאת עובדת?

"לפעמים יש לי דברים קטנים לסיים, אז אני מבטיחה להם שיחכו בסבלנות ואתפנה אליהם. אני  מקפידה להתנתק לזמן הזה איתם, עושים תיאום ציפיות. אתמול למשל אספנו אצטרובלים וצבענו יחד. עוד משהו שעוזר זה טבלה. בכל יום הם יודעים מה עושים ומתי. זה מקנה להם מסגרת וביטחון והם משתפים פעולה, משום שהם יודעים שאחרי שאסיים לעבוד, נעשה כיף ביחד.

 

"אבל לא קל להיות עצמאית. גם כשנסענו לחופש וטיילנו, חלק מהזמן היו טלפונים ועסקאות. אני לא יכולה להתנתק לחלוטין, יש לי מחויבות".

 

קראו עוד:

"עשינו רילוקיישן וחזרנו עם ילדים אמריקאים"

מאיה לא תוכל להיות בגן בגלל אלרגיה למזון

הסבתא שלא מפחדת מהחופש הגדול

 

השותף של גולן סיידמן עוזר: "הוא מחליף אותי בפגישות שאני לא יכולה להגיע אליהן. בשבוע האחרון למשל ניהלתי ארבע עסקאות במקביל ולא יכולתי להגיע למועד החתימה. בועז החליף אותי, אחרת היינו צריכים לדחות".

 

איך הלקוחות מגיבים?

"אני משתדלת לא לענות, חוזרת ללקוחות כשיש רגע שקט. מסבירה שעלולות להיות הפרעות, מבקשת מהילדים שיתחשבו, דואגת להם לתעסוקה בזמן שאני בשיחה. אבל הלקוחות מתחשבים ומבינים, אוגוסט זה אצל כולם".

 

לומדים לשלב הכול

לשירלי סרבי, אם לשלושה ילדים (17, 14 ו-9), יש מספר כובעים: היא שכירה, בעלת עסק להפקות והפעלות ימי הולדת.

 

איך עושים הכול?

"אני קמה בחמש בבוקר, מבשלת, נוסעת לעבודה שלי כשכירה. לא תמיד אספיק לעבור בבית, אז שולחת הוראות בוואטסאפ ומבקשת שהילדים יעזרו במטלות הבית. הקטנה יכולה להצטרף אליי לעבודה, ואם יש הופעה שאני מפיקה ושמתאימה לגילה, היא תמשיך איתי. אם לא, בעלי מגבה".

 

שירלי סרבי. "לוקחת את הילדה איתי מתי שמתאפשר" (צילום: אלבום פרטי)
שירלי סרבי. "לוקחת את הילדה איתי מתי שמתאפשר"(צילום: אלבום פרטי)

יש לך ילדים גדולים, זה מקל?

"מצד אחד כן, לא צריך לתכנן עבורם את היום. מצד שני, הארוחות חשובות לי. אני מכינה להם ארוחת בוקר, כדי שכל אחד יקום ויראה את הפינוקים שלו. לקטנה אני דואגת, לוקחת אותה לסרטים. השכנה יכולה לקחת אותה לבריכה, ואני אצטרף אחר הצהריים. בערב, אם אגיע מוקדם נאפה יחד עוגיות או פיתות בטאבון שהיא מאוד אוהבת.

 

"לעבוד במשרה מלאה דורש הרבה תמרון וגיבוי - אמא, בעלי, אחותי. לפעמים אני מבקשת מהבן הגדול שלא ייצא בערב כי גם אני וגם בעלי עובדים.

 

"חשוב לי לבלות עם הילדים, היינו יחד בפארק טרמפולינות. השבוע נסעתי לטבריה עם הבת הקטנה. בחזור חברה שלי לקחה אותה אליה, אני המשכתי להפקה ובלילה חזרתי לקחת אותה. האמצעי בנבחרת ישראל בכדורגל ויש לו אימונים עכשיו בקיץ, אחרי פגרה, צריך לדאוג להסעות. אני יושבת עם בעלי במוצאי שבת, פותחים יומנים ומסדרים מי אוסף, מתי ואיפה, מתמרנים כל הזמן".

 

יש מחיר?

"אני עסוקה ולא תמיד יש זמן לטיולים משפחתיים. גם כשנסענו לחופשה ביולי של שבוע, הייתי זמינה. מצד אחד חשוב שיבלו בחופש, מצד שני יש לי מחויבות לעבודה שלי שאני מאוד אוהבת. לומדים לשלב הכול ולהיות עם היד על הדופק. אני יודעת מה הם עושים גם כשאני לא נוכחת, אין לי באמת שגרה עכשיו ואני מחכה ל-1 בספטמבר".

 

"לא מעביר כרטיס בחמש"

"העבודה שלי דורשת ניהול מכירות, מלאים, שיווק, ניהול צוותים וקשר קבוע עם הלקוחות, והם יכולים לשלוח לי הודעות בכל שעה, גם בשעות הערב", מספר שחר עמרמי, מנהל תחום שטח דו-גלגלי ואב לשלושה (16, 12 ו-6). "העבודה מאוד דינמית, שעות לא שגרתיות. אני יכול להתחיל את היום בבוקר בגולן ולסיים מאוחר בלילה".

 

איך הילדים מגיבים?

"משתדל להוריד קצב כשאפשר, אבל בקיץ עמוס, יש אירועים גדולים. הילדים מגיעים איתי לעבודה לפעמים, פוגשים ילדים אחרים בגילם, עוזרים לשטוף אופניים, לסדר אותם, ולפעמים משתעממים אם אני בשיחת מכירה. גם אני כילד באתי עם אבא שלי לעבודה, ואני זוכר את זה כחוויה טובה.

 

"אני אומנם לא נותן דו"ח שעות ומצליח להתגמש, אבל בסוף התפוקה שלי נמדדת, יש מצפון. מצד אחד רוצה להיות ולבלות בחופש עם הילדים, ומצד שני, כנותן שירות אני מחויב לעבודה, לא מעביר כרטיס בשעה חמש ומסיים לעבוד".

 

שחר עמרמי. עובד בשעות לא שגרתיות (צילום: אלבום פרטי)
שחר עמרמי. עובד בשעות לא שגרתיות(צילום: אלבום פרטי)

מה שונה בחופש?

"בשגרה הם קמים מוקדם, יש בית ספר, יותר תעסוקה. בחופש קמים מאוחר, סדר היום מתהפך, אבל סדר היום של הלקוחות נשאר זהה. לשמחתי יש אמפתיה, חלק מהלקוחות הורים בעצמם, יש הבנה הורית. העבודה שלי היא גם התחביב. בחופש גם שעות הרכיבה משתנות, של כולם".

 

עמרמי משתף שהם אוהבים ללכת יחד לסרטים, והוא משתדל לא לחזור מאוחר, לקחת לסיבוב על אופניים. לפעמים הוא לוקח חצי יום חופש ומשלים בערב פערים. בת זוגו עובדת לצידו, והם מתואמים יחד בחופשה עם הילדים. "הקטן זקוק להרבה תשומת לב, איתי או עם אמא שלו", הוא אומר. "יש ימים שאני עובד מהבית על מיילים ודו"חות, ואז יוצא לשטח בצהריים ואשתי מחליפה אותי ותופסת פיקוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלבום פרטי
נעזרים בבייביסיטר שלוש פעמים בשבוע
צילום: אלבום פרטי
מומלצים