שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הורים לילדים עם מוגבלויות הפגינו: "לא מעניינים את שר החינוך"

  מאות הורים מחו מול קריית הממשלה על הכוונה לבטל החזרים על הטיפולים הפרא-רפואיים ועל קיצוץ שעות סייעות לחינוך המיוחד. אחת המפגינות: "פגיעה אנושה בילדים, דרושה תוכנית לאומית"

   

  הילד יובל לביא בהפגנה בתל אביב    (צילום: שחר גולדשטיין)

  הילד יובל לביא בהפגנה בתל אביב    (צילום: שחר גולדשטיין)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כ-300 הורים לילדים עם מוגבלויות הפגינו הערב (ב') מחוץ לקריית הממשלה בתל אביב במחאה על הכוונה לבטל את ההחזרים על הטיפולים הפרא-רפואיים הפרטיים שלא ניתן להשיג בקופות החולים. הם מוחים על צעדים נוספים, ביניהם סגירת המכונים להתפתחות הילד, הרפורמה בקנאביס הרפואי והכוונה לקצץ בשעות סייעות לחינוך המיוחד. המפגינים קראו "די לפגיעה בילדינו" ונשאו שלטים ביניהם: "שילוב והכלה לא שווה קיצוץ והפרטה".

  הפגנה מול קרית הממשלה בת
  "די לפגיעה בילדינו". ההפגנה מול קרית הממשלה בת"א(צילום: שחר גולדשטיין)

  גליה מתוק, ממובילות ההפגנה, אמרה: "ישנם תהליכים של גרירת רגליים בתחומי הבריאות, הרווחה והחינוך בנושא החינוך המיוחד. מדובר בפגיעה אנושה בכל הילדים, אנחנו דורשים לשים את הילדים בראש סדרי העדיפויות ולקיים שיתוף פעולה בין משרדי הממשלה לצורך תכנית לאומית אחת שתיתן פיתרון שלם. הגיע הזמן שגם במדינת ישראל תעוגן הזכות של כל אדם עם מוגבלות לחיות חיים עצמאיים בקהילה".

   

  אחת הסיבות למחאת ההורים נוגעת להחלטה של משרד הבריאות להפסיק את התשלום על טיפולים פרא-רפואיים פרטיים הכוללים: קלינאי תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים ומטפלים רגשיים. מדובר בתחום שגם כך סובל ממצוקת כוח אדם קשה ואחת הדרכים שמצאה מערכת הבריאות לפצות על המחסור הזה בשנים האחרונות הייתה כיסוי טיפולים "פרטיים" על ידי קופות החולים השונות - וזאת כמובן רק כאשר לא קיימת חלופה ראויה במרחק ובזמן סביר במסגרת הטיפול הציבורי.

  הפגנה מול קרית הממשלה בת
  (צילום: שחר גולדשטיין)

  הפגנה מול קרית הממשלה בת
  (צילום: שחר גולדשטיין)

  סוגיה נוספת המטרידה את ההורים רגע לפני פתיחת שנת הלימודים היא החלטת משרד החינוך לקצץ באופן רוחבי את שעות הסיוע המגיעות לתלמידים עם מוגבלות שמשולבים בחינוך הרגיל, וזאת בעקבות "בור" של חצי מיליארד שקלים בתקציבו לשנה הקרובה.

   

  יובל לביא, בן 12, ילד הנמצא על הספקטרום האוטיסטי קרא במגפון מול הנוכחים בהפגנה והתקבל במחיאות כפיים: "בשנים האחרונות יש יותר אנשים עם מוגבלויות, כך אומרים. בכל פינה שאליה תפנה, תוכל לראות אנשים עם מוגבלויות, אבל לא תמיד רואים אותם. ככל שהזמן עובר יש יותר אנשים שהממשלה שלנו מתייגת אותם כ'מיוחדים', אבל ככל שיש יותר כמונו זה אומר שאנחנו הפכנו להיות ה'רגילים' והם הפכו למיוחדים".

   

  רויטל לן-כהן, אם לשני ילדים אשר אחד מהם על הרצף האוטיסטי סיפרה: "פתיחת שנת הלימודים מתקרבת ומשרד החינוך לא ערוך לקליטת הילדים שלנו. יש ילדים שעוד אין להם שיבוצים ונשארים באוויר בניגוד לחוק חינוך חובה. אבל הפגיעה בילדים שלנו היא גם בבריאות, כשהמשרד סוגר את המכונים להתפתחות הילד ומתכוון להפסיק לנו החזרים על טיפולים פרא-רפואיים ולהשאיר אותנו קירחים מכאן ומכאן ואת הילדים שלנו לא מטופלים".

   

  אל הפגנת ההורים הצטרפו גם אנשי מקצוע, כך למשל הגיע שי ברנדווין, מתמחה בפסיכולוגיה חינוכית וחבר "הפורום למען פסיכולוגיה ציבורית" שסיפר: "אנחנו מרגישים בשטח את המצב הקשה, בו ילדים עם צרכים אמיתיים לא מקבלים מענה. אין לנו את המשאבים המתאימים לשלב את הילדים האלו בצורה הנכונה. לצד זה שמקצצים תקציבים וסוגרים מוסדות חינוך מיוחד - צריך להכשיר את אנשי החינוך איך לגשר על הפער ולתת להם כלים אמיתיים להתמודד עם המצב".

   

  יו"ר אלו"ט (אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם) עמוס שפירא אמר: "שנה אחר שנה המצב המחפיר בפתיחת שנת הלימודים בחינוך המיוחד חוזר על עצמו ופשוט כלו כל הקצים. כשכל ילד במדינה יודע איפה הוא מתחיל את הלימודים, עשרות ילדי החינוך המיוחד עדיין לא משובצים למסגרת. כנראה שילדי החינוך המיוחד לא מעניינים את שר החינוך ואת מנכ"ל המשרד. צריך להכין תכנית לאומית להתאמת המערכת בהתאם לגידול כמות הילדים עם אוטיזם בישראל". בהפגנה נכחו גם ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול-לבן) וח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שחר גולדשטיין
  הפגנת ההורים בתל אביב
  צילום: שחר גולדשטיין
  מומלצים