שתף קטע נבחר

גיבוי מבחריין: "איראן הכריזה מלחמה. השמדת שלוחותיה - הגנה עצמית"

שר החוץ של המדינה המפרצית מעניק גיבוי לישראל, מבלי להזכיר אותה בשמה: "אל תבואו בטענות למי שתוקף את שלוחותיה". בכיר ישראלי: "אין הסלמה גדולה מול איראן, אלא סוג של משחק שבו יש לנו יתרונות גדולים"

גיבוי מהמפרץ לישראל - מבלי להזכיר אותה בשמה: על רקע סיכול פיגוע הרחפנים האיראני בסוריה ורצף התקיפות שיוחס לישראל בעיראק ובלבנון, צייץ אתמול (ב') שר החוץ של בחריין בטוויטר כי "איראן היא זו שהכריזה מלחמה עלינו, ואין מה לבוא בטענות למי שתוקף ומשמיד את השלוחות שלהם. זו הגנה עצמית".

השייח חאלד בן אחמד אל חליפה בוועידת השלום והביטחון בוורשה (צילום: EPA)
גיבוי לישראל. שר החוץ הבחרייני (צילום: EPA)

שר החוץ של בחריין, השייח חאלד בן אחמד חליפה, אמר כי "איראן הכריזה עלינו מלחמה עם עם משמרות המהפכה שלה וחיזבאללה והמיליציות חשד א-שעבי והזרוע של החות'ים בתימן ועוד. אז אין מה לבוא בטענות למי שתוקף ומשמיד את השלוחות שלהם. זו הגנה עצמית". בציוץ נוסף כתב שר החוץ הבחרייני כי "סעיף 51 בפרק השביעי של אמנת האו"ם מראה בבירור את זכותן של המדינות להגן על עצמן מפני כל איום או תקיפה". לאותו ציוץ הוא גם צירף את נוסח הסעיף.

 

במקביל, בכיר ישראלי התייחס למתיחות מול איראן ואמר כי "אין כאן הסלמה גדולה, אלא סוג של משחק". לדבריו, מפקד כוח קודס קאסם סולימאני "נכשל במשימה שהוביל והיא התבססות צבאית איראנית בסוריה. ישראל גדעה מאות פעמים את הניסיונות לבסס מערכים צבאיים בסוריה. בשלב מסויים הוא החליט שאינו יכול לעמוד מנגד וחיפש אמצעי תגובתי שיוכיח לישראלים שיש מחיר למדיניות שלה. זה קרה עם המל"ט, ירי רקטות לרמת הגולן שחלקן לא הגיעו והשאר יורטו, ונתן לגיטימציה לתגובה לא מידתית של צה"ל נגד 12 מטרות תשתית משמעותיות במבצע 'בית הקלפים'".

 

 

 

 

לפי הבכיר, "באחרונה סולימאני גיבש החלטה בכל זאת להגיב, הם ניסו להטיס רחפנים לצפון וישראל זיהתה ומנעה בפעולה שהיתה בסוריה. הסלמה גדולה אין פה. זה סוג של משחק שבו אנו נהנים מיתרונות גדולים מאוד במודיעין, יכולת מבצעית ויכולת אש. והאיראנים די מדוכאים. מה שרצינו בפרסום זה לחשוף שהיתה תוקפנות איראנית מתוכננת וגם להוכיח לאיראנים שיש ויכוח פנימי בין הקבוצה היותר ריאלית בראשות רוחאני לבין הקבוצה הקיצונית בראשות סולימאני. זה יחזק את הצד באיראן שמבין שאין תוחלת למאמץ הזה ואלה כספים אדירים שהם מבזבזים כי הישראלים ישמידו ויודעים לחדור, כמו שנגנב ארכיון הגרעין וכמו שנמנע מהרחפנים להמריא".

פיצוץ בסיס סוריה איראן סיכול פיגוע רחפנים דמשק עקרבה ()
הפיצוצים בסוריה לאחר תקיפת ישראל

אזור התקיפה (צילום: ImageSat International (ISI))
אזור התקיפה של ישראל בסוריה (צילום: ImageSat International (ISI))

"בתקיפה בסוריה יש שני לבנונים שנהרגו, וחיזבאללה משדך אותם אליו", הוסיף הבכיר. "זה מאמץ להציל את איראן כדי להראות שלא היא יזמה את המהלך אלא ישראל. זה ניסיון לסייע לאיראנים להיחלץ מהמבוכה הבינלאומית ולנצל את העובדה שמדובר בלבנונים שעובדים אצל סולימאני. ישראל הבהירה ללבנונים - אתם נותנים לחיזבאללה לסבך אתכם כי אם תהיה תגובה ישראל תתקוף את לבנון ולבנון תצטרך לשלם על ההרפתקאות של נסראללה. זה מעצים את הדילמה של חיזבאללה באיזה אופן להגיב. הוא יכול להגיב במידה כנגד מידה ולשגר רחפן שיתפוצץ ולא יגרום לנפגעים. הוא יכול לנסות לפעול נגד מטרות צבאיות. צריך להזכיר לו את מה שאמר במלחמת לבנון השנייה שאילו היה יודע שזו תהיה התגובה הישראלית לא היה פועל כפי שפעל".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אמש לקהילה הבינלאומית לפעול נגד איראן. בהודעה מצולמת שפרסם נתניהו הוא אמר כי "איראן פועלת בחזית רחבה כדי להוציא התקפות טרור רצחניות נגד מדינת ישראל". הוא הבהיר בנוסף כי "ישראל תמשיך להגן על ביטחונה בכל דרך שתידרש. אני קורא לקהילה הבינלאומית לפעול מיד כדי שאיראן תפסיק התקפות אלה".

 

סגן הנשיא האמריקני מייק פנס שוחח אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי ארצות הברית תומכת ב"זכותה של ישראל להגן על עצמה אל מול איומים מיידיים". "הייתה לי שיחה מצוינת עם נתניהו", צייץ פנס בטוויטר לאחר השיחה. "ארצות הברית תמיד תתמוך בזכותה של ישראל להגן על עצמה אל מול איומים מיידיים. תחת הנשיא טראמפ, אמריקה תמיד תעמוד לצד ישראל".

 

במקביל לתמיכה מהאמריקנים, מגיעה כתף קרה מהרוסים. משרד החוץ הרוסי התייחס לדיווחים על מתקפת הרחפנים בביירות שמזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ייחס לישראל, לדיווח שלכאורה ישראל תקפה גם בבקעת הלבנון ול"שיגורי הטילים הרנדומליים על מטרות בסוריה" - כלשונם - ואמרו כי ברוסיה הדגישו פעם אחר פעם את "הסכנות של פעולות כאלה". לדבריהם, תקיפות שכאלו "עלולות להוביל ללחימה בהיקף רחב, עם השלכות בלתי צפויות. אנחנו קוראים לכל הצדדים לשמור על איפוק". 


פורסם לראשונה 26/08/2019 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים