שתף קטע נבחר

ערעור המדינה נדחה: עיצומי האחיות יימשכו

השופט בבית הדין הארצי לעבודה מתח ביקורת על הימשכות המשא ומתן, וקבע כי העיצומים יימשכו - אך לא יוחרפו ללא התרעה מראש

 

 

אילנה כהן בבית הדין המחוזי לענייני עבודה (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן במהלך הדיון(צילום: אלכס קולומויסקי)

עיצומי האחיות יימשכו, לאחר שנדחה ערעור המדינה ונכשל ניסיון גישור נוסף בין האחיות למשרד הבריאות. סגן נשיאת בית הדין הארצי לענייני עבודה השופט אילן איטח פסק: "הסתדרות האחיות תתחייב כי לא יוחרפו העיצומים הארגוניים". האחיות התחייבו להתריע שלושה ימי עבודה מראש לפחות אם בכוונתן להחריף את צעדיהן.

 

בית הדין הארצי לענייני עבודה בירושלים דן בערעור שהגיש משרד הבריאות על החלטת בית הדין האזורי בתל אביב לאפשר את המשך העיצומים של הסתדרות האחיות. השופט איטח מתח ביקורת על ההתקדמות האיטית במשא ומתן: "אתם צריכים להיכנס באינטנסיביות כדי להגיע לדברים ממשיים". בהמלצת השופט, המדינה משכה את בקשת הערעור על ההחלטה. עוד קבע השופט כי "בית הדין האזורי יעשה ככל הניתן על מנת לתת פסק דין בהקדם בתיק העיקרי".  

 

 

באולם נכחו מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן, רכזת הבריאות במשרד האוצר נועה היימן ועוד עשרות אחים ואחיות ונציגי משרדי הבריאות והאוצר. במסגרת העיצומים האחיות אינן מבצעות מטלות הקשורות במבדקי איכות. סגן נשיאת בית הדין לענייני עבודה, השופט אילן איטח, אמר בתחילת הדיון: "כולנו יודעים שבסוף יהיה הסכם, השאלה מה יהיה בדרך. האחיות לא מקבלות משהו ממשי שבעקבותיו ניתן לומר שאפשר להפסיק את העיצומים".

 

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן טענה ששום דבר ממה שהובטח על ידי משרד הבריאות לא בוצע: "לי לא יכולים יותר לספר סיפורים. מה שהיה עד עכשיו זה לא נקרא משא ומתן, כשחולה מחכה במיון שש שעות וסוף-סוף אראלה מתקשרת אליו ואומרת לו 'זכית'. במה הוא זכה? לעלות למחלקה?"  

 

עוד הטיחה: "מנכ"ל משרד הבריאות אמר לי שבעוד חמש שנים יוציאו את החולים מהמסדרונות. כשהמשרד מוציא נוהל שעל כל 200 מיטות צריך אחות אחראית על זיהומים, מאיפה הוא לוקח את האחות הזו? מהפגיות, מהמחלקות האחרות. זה מוביל לכך שהאחיות הן בקו הראשון מול האלימות של מטופלים כלפי צוות רפואי. הבטיחו לנו שיהיו שוטרים בכל מחלקה וזה לא נעשה".


אילנה כהן בבית הדין המחוזי לענייני עבודה (צילום: אלכס קולומויסקי)
אילנה כהן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר: "אין ערב שאנחנו לא הולכים לישון עם זה, ואין בוקר שאנחנו לא מתעוררים עם זה. אם האירוע היה קורה לפני מערכת הבחירות הראשונה אולי זה היה קל יותר, אבל לצערנו אנו חיים במציאות אחרת. אנחנו רוצים לייצר מציאות שבסופה לא יהיו יותר מאושפזים במסדרונות".

 

כהן ענתה לו: "משרד הבריאות הוא כמו מכונה לרחיצת מכוניות - קודם מסבנים אותך, אחרי זה משפשפים אותך, בסוף שוטפים אותך ואז מייבשים אותך".

  

לפני מתן ההחלטה שאל השופט את הצדדים אם הייתה התקדמות כלשהי במשא ומתן ביניהם. 

 

כהן השיבה: "משה (מנכ"ל המשרד) לפעמים קורא לי לפגישה בארבע עיניים, וזה הכי מסוכן. מה שקורה זה שאנחנו יושבים ומנסים ללכת לקראת משהו, ובמקביל הוא רץ להגיש ערעור נגדנו לבית הדין הארצי. אמרתי לו שכשאנחנו יושבים 'בארבע עיניים' אני זקוקה לעיניים נוספות לראות מה נעשה מאחורי הגב. הגיע הזמן שיישבו כל הנציגים יחד בחדר עד שייצא עשן לבן, כי לא מדובר בעיצומים של בית חרושת אלא בחולים שמסכנים את חייהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הדיונים בבית הדין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים