שתף קטע נבחר

יהודים בפיטסבורג נגד עונש מוות לרוצח מבית הכנסת

התביעה במשפט הרוצח מבית הכנסת בפיטסבורג דורשת לגזור עליו עונש מוות. הקהילות היהודיות שהתפללו בזמן הטבח ואיבדו את יקיריהן מתנגדות: "עונש מיושן שימשוך תשומת לב. אין עונש חמור ממאסר עולם בלי חנינה"

התביעה הפדרלית במשפט הרוצח שירה למוות ב-11 יהודים בבית הכנסת בפיטסבורג דורשת לגזור עליו עונש מוות. חברים בקהילות היהודיות שהתפללו בבית הכנסת בזמן הטבח, ואיבדו את יקיריהם, הביעו התנגדות לדרישה הזאת.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

תמונות השנה של EPA  (צילום: EPA)
נשים מתחבקות מחוץ לבית הכנסת אחרי הטבח(צילום: EPA)

הדרישה של לשכת התובע בפיטסבורג אכזבה את קהילת "דור חדש", אחת משלוש הקהילות שחבריה היו בבית הכנסת בזמן הטבח בשנה שעברה. אחד הקורבנות בפשע השנאה היה ד"ר ג'רי רבינוביץ', רופא משפחה וחבר קהילת "דור חדש" שהיה ידוע בהתנגדות שלו לעונש המוות.

 

בהודעת "דור חדש" אמרו שמאסר עולם ללא חנינה לרוצח, רוברט באוורס, יכבד את עמדתו של רבינוביץ' נגד עונש מוות. "זה ימנע מהתוקף לקבל תשומת לב ופרסום שמגיע באופן בלתי נמנע מהמשפט, וימנע את הפשרות של טראומה נוספת שתגיע כתוצאה מהמשפט ומהערעורים הממושכים", מסרו אנשי "דור חדש".

פרחים בפינת זיכרון ליד בית כנסת בפיטסבורג (צילום: AFP)
מחוץ לבית הכנסת אחרי הטבח בשנה שעברה(צילום: AFP)

פרחים בפינת זיכרון ליד בית כנסת בפיטסבורג (צילום: AP)
(צילום: AP)

הדוברת של סקוט בריידי, התובע במשפטו של באוורס, סירבה להגיב על החלטת התביעה או על המכתבים בנושא עונש המוות מ"דור חדש" ומקהילה נוספת, "אור חדש", ששלושה מחבריה נרצחו בטבח בבית הכנסת. ג'ונתן פרלמן, הרב של "אור חדש", שלח החודש מכתב לתובע הכללי וויליאם באר כששמע על דרישת התביעה לגזור עונש מוות על באוורס.

 

"הוצאה להורג הפכה לעונש מיושן. כמו עבדות, זה משהו ששייך לזמן אחר ולמקום אחר", אמר פרלמן אתמול בשיחת טלפון עם סוכנות הידיעות AP. "אני לא יכול לחשוב על עונש גרוע יותר לפושע מלשהות את שארית חייו בכלא השמור ביותר ללא חנינה". פרלמן אמר שההתנגדות שלו לעונש המוות מסתמכת על אמונתו, והחשש שמשפט עונש מוות יגרום נזק לקהילה שלו. "מה שחשוב יותר מכל הוא להגן על המשפחות והקורבנות שלא רוצות להיקלע לסחרור, לדיכאון, לטראומה ולחרדה כשמופע האימה הזה מגיע לעיר", הוסיף.

מניחים פרחים מחוץ לבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מחוץ לבית הכנסת עץ החיים בפיטסבורג פנסילבניה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הקהילה השלישית שהתפללה בבית הכנסת, "עץ חיים", איבדה שבעה מחבריה בטבח. הקהילה מסרה שהיא לא מתכוונת להגיב על הדרישה לגזור על באוורס עונש מוות. "אנחנו מאמינים שהצדק יעשה", מסרו אנשי "עץ חיים".

 

המשטרה מסרה שהרוצח באוורס בן ה-46 התבטא באנטישמיות במהלך הטבח ב-27 באוקטובר ואחריו. הוא כפר באישומים נגדו. התביעה הסבירה את דרישת עונש המוות ואמרה שמדובר במתקפה מתוכננת נגד קורבנות חסרי ישע, ממניעים של עוינות דתית.

רוברט באוורס ()
רוברט באוורס, הרוצח מבית הכנסת
 

דונה קופל, נשיאת קהילת "דור חדש" שמונה קרוב ל-200 חברים, אמרה שיותר משני שליש מחברי הקהילה הביעו תמיכה במכתב שהיא שלחה לתובע הכללי באר ב-9 באוגוסט. במכתב קראו החברים לחתור להסדר טיעון עם באוורס כדי שלא יוצא להורג. "הסדר של מאסר עולם ללא חנינה ימנע את תשומת הלב והפרסום שיגיע עם המשפט", כתבה.

 

ההוצאה האחרונה להורג של אסיר פדרלי הייתה ב-2003. לואיס ג'ונס הוצא להורג על חטיפה, אונס ורצח של חיילת בשנת 1995. ג'ונס היה אחד משלושה אסירים בלבד שהוצאו להורג על ידי מערכת המשפט הפדרלית מאז 1988. בחודש יולי הודיע משרד המשפטים האמריקני על חידוש מדיניות ההוצאות להורג של אסירים שנידונו למוות במערכת המשפט הפדרלית – אחרי 16 שנה שבהן לא נעשה שימוש בעונש ברמה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
חיבוק מחוץ לבית הכנסת אחרי הטבח
צילום: EPA
מומלצים