שתף קטע נבחר

אחרי 15 יום באוקיינוס: גרטה טונברג הגיעה לניו יורק

הנערה השבדית, שלא רצתה לגרום לזיהום, חצתה את האוקיינוס האטלנטי ביאכטה קטנה המופעלת באמצעות אנרגיית השמש. היא התקבלה בתשואות כשירדה לחוף בניו יורק ואמרה: "משבר האקלים הוא המשבר הגדול שבו נתקלה האנושות"

 

 

 

גרטה טונברג, הנערה בת ה-16 משבדיה המובילה מאבק של תלמידים באירופה נגד התחממות כדור הארץ, הגיעה הערב (יום ד') לחופי ניו יורק. כדי שלא לגרום לזיהום בטיסה, הפליגה הנערה במשך 15 ימים מפלימות' שבבריטניה ועד לניו יורק ביאכטה קטנה המופעלת באמצעות אנרגיה סולארית. בניו יורק, שם התקבלה בתשואות על ידי קהל מעריצים, היא עשויה להשתתף בוועידה בנושא אקלים של האו"ם.

 

גרטה טונברג ליד פסל החירות (צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)
גרטה טונברג ליד פסל החירות(צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)

 

סמוך לפסל החירות הגיעו כמה סירות ועליהם תומכים, וקראו קריאות לעבר טונברג. בין היתר הם צעקו: "ברוכה הבאה לניו יורק". גם באו"ם בירכו את הנערה השבדית ולקראת הגעתה ליבשה - ליוו אותה 17 סירות ועליהן סימני 17 מטרות בנושא האקלים. כשהתקרבה לחוף, נופפה טונברג לעבר התומכים הרבים שהמתינו לה. לפני שירדה מהיאכטה, היא הניפה שלט בשבדית, שעליו נכתב "שביתת תלמידים למען האקלים".

 

כמה דקות לאחר שירדה מהיאכטה בניו יורק, היא אמרה: "זהו מאבק חוצה גבולות וחוצה יבשות". היא אמרה שהמסע היה "טוב" באופן מפתיע. "זה משבר גלובלי, המשבר הכי גדול שבו נתקלת האנושות. אם לא נפעל יחד - אנחנו ניכשל. לכן אנחנו צריכים לעשות מעשה, אחרת זה יהיה מאוחר מדי. לא צריך לחכות, בואו נעשה את זה עכשיו". טונברג זכתה שוב לתשואות לאחר שאמרה את הדברים לתומכיה. היא אמרה כי לאחר שתנוח, היא תיפגש עם תלמידים מחוץ לבניין האו"ם בניו יורק, המוחים גם הם נגד התחממות כדור הארץ.

 

גרטה טונברג על רקע מנהטן (צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)
גרטה טונברג על רקע מנהטן(צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)

 

חציית האוקיינוס האטלנטי לא הייתה משימה קלה, כיוון שבחלק מהמסע נאלצו טונברג וצוות הסירה הסולארית להתמודד עם סערות וגלים גבוהים. במהלך המסע באוקיינוס, שבו לא פלטה הסירה גזי חממה לאוויר, התייחסה הנערה השבדית - הנמצאת על הספקטרום האוטיסטי, לשריפות ביערות הגשם באמזונס. היא פרסמה כמעט מדי יום תמונות מהמסע ברשתות החברתיות.

 

טונברג אמרה לפני צאתה לניו יורק כי במשך חודשים היא חיפשה דרך להגיע לארצות הברית מבלי להשתמש במטוסים, הפולטים גזי חממה או בספינות המונעות באמצעות דלקים מזהמים.

15 ימים באוקיינוס (צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)
15 ימים באוקיינוס(צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)

חצתה את האוקיינוס מבלי לגרום לזיהום (צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)
חצתה את האוקיינוס מבלי לגרום לזיהום(צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג)

 

טונברג מתכוונת לקחת הפסקה של שנה מבית הספר שבו היא לומדת, על מנת להעלות את המודעות לסכנות שבשינוי האקלים וללחוץ על מנהיגים בעולם כדי שינקטו צעדים לבלימת ההתחממות. לאחר שתשלים את משימתה בניו יורק - היא צפויה להמשיך לצ'ילה, שם תתקיים ועידה נוספת בחודש דצמבר.  

 

מאז שהחלה את שביתת התלמידים בשבדיה באוגוסט 2018, טונברג – בת של שחקן וזמרת שייצגה את שבדיה באירוויזיון – נפגשה עם מנהיגים מרחבי העולם. בחודש דצמבר היא השתתפה בוועידת האקלים שהתקיימה בפולין, ולאחר מכן הגיעה לפורום הכלכלי בדאבוס שבשווייץ. היא גם נפגשה עם האפיפיור פרנציסקוס, ששיבח את הנערה השבדית על המאמצים שהיא עושה. הוא גם עודד אותה להמשיך בדרכה. לפני שיצאה לדרך היא אמרה כי תשמח להיפגש עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כדי לשכנע אותו כי כדור הארץ באמת מתחמם בשל פליטת גזי חממה. טראמפ פרש מהסכם האקלים שנחתם בפריז בסוף 2015. "כמו שזה נראה עכשיו, אני לא יודעת אם יש לי מה להגיד לו", אמרה הנערה. "ברור שהוא לא מקשיב למדע ולמדענים. אז למי אני, ילדה ללא השכלה גבוהה בתחום, אוכל לשכנע אותו?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג
פסל החירות ברקע. גרטה טונברג
צילום: מתוך דף הטוויטר של גרטה טונברג
מומלצים