שתף קטע נבחר

חינוך חינם מגיל אפס ולימודי מורשת: הבטחות הבחירות בתחום החינוך

על מה הם מסכימים: הצורך לפקח על הגנים והפעוטונים כדי למנוע התעללויות, ליישם חוק חינוך חובה מגיל 0 ולשפר את שכר המורים. על מה הם חלוקים: על מימון לימודי מורשת יהודית ומידת מעורבות המדינה. פחות משלושה שבועות לבחירות המפלגות פורסות את משנתן החינוכית

 

ביג חינוך מצע מעון גיל הרך מורה כיתה (צילום: shtterstock)
(צילום: shtterstock)

עם יותר מ-50 מיליארד שקלים, משרד החינוך זוכה לנתח הגדול ביותר מתקציב המדינה. פחות משלושה שבועות ליום הבוחר, ניכר כי מה שמשותף למצע החינוכי של רוב המפלגות זו המלחמה באלימות בגנים והרצון לקדם חוק חינוך חינם מגיל 0. במקביל, נרשמה מלחמה על מקומה של המורשת היהודית בתוכנית הלימודים, וחלק מהמפלגות לא טרחו לגבש מצע חינוך מסודר.

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

צהרונים, גיל הרך ומעמד המורה: זה מה שהמפלגות הבטיחו בבחירות הקודמות

 

 

למפלגת השלטון, מתברר, אין מצע מפורסם בנושא חינוך. פנינו אמש לליכוד לקבלת מצע החינוך שלהם - אולם לא נמסרה עמדתם בסוגיות אלו.


מפלגתו של בני גנץ סימנה בראש מצע החינוך שלה את הצורך לטפל באלימות בגנים ולתגבר את מסגרות החינוך לגיל הרך. "ממשלה בראשות כחול לבן תכונן מהפכה בגיל הרך ותחוקק חוק חינוך ציבורי חינם מגיל לידה ועד שלוש שייושם בהדרגה, בפריפריה תחילה", טענו. "כדי להילחם בבעיית האלימות נעביר את הפיקוח על מעונות היום למשרד החינוך ונחזק את המועצה לגיל הרך".

גן ילדים (צילום: shuttersstock)
לתגבר את מסגרות החינוך לגיל הרך(צילום: shuttersstock)

על מנת לפתור את המחסור במורים ולשפר את איכות ההוראה הם מבקשים ליישם את תוכנית "הטובים להוראה", שמטרתה להכשיר אלפי אקדמאים מצטיינים לתפקידי הוראה. עוד הבטיחו: "נשקיע בשיפור התשתיות הפיזיות וההון האנושי בפריפריה ונציע תגמולים ומענקים מיוחדים לעידוד מורים מצוינים ללמד בפריפריה". הם גם תומכים בלימודי תרבות ומורשת יהודית.

 

מתוך אמונה כי "הזהות היהודית מהווה את הבסיס לערכים ולמוסר", במפלגתה של איילת שקד מבקשים לתת משקל רב לחיזוק המורשת היהודית של כל העדות: "המטרה שתלמידים יגדלו להיות אזרחים טובים ומובילים, מוסריים ומנהיגים איכותיים".

 

הם מבטיחים, בין היתר: לחזק את מעמד המורה ולהגדיל את השכר בדגש על מורים מתחילים, להעצים את מנהלי בתי ספר "כדי שיוכלו ליזום", לשמור על רף גבוה של מצוינות, להרחיב את החופש של קהילות להקים בתי ספר חדשים ואת יכולתם של הורים לבחור בתי ספר לילדיהם, ולחזק את מסגרות החינוך הבלתי פורמלי כמו תנועות נוער, מכינות וחוגי ספורט: "לכל צעיר וצעירה מגיעה הזדמנות הוגנת ושווה במסע חייהם בחברה הישראלית".


הח"כים הערבים רוצים לפתור את סוגיית האלימות בגנים על ידי תוספת משמעותית של מחנכות ומימון הכשרה מתאימה עבורן: "זה המפתח למיגור האלימות בגנים". במפלגה רוצים לקדם חינוך חובה חינמי מגיל 0 ועד לסיום הלימודים באוניברסיטה. המשמעות: ביטול כל תשלומי ההורים, תוך מתן תוספת תקציבים לחינוך על חשבון קיצוץ מה שהם מגדירים "מנגנוני הביטחון המנופחים".

גן ילדים (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. ביטול כל תשלומי ההורים מגיל 0 ועד לצבא(צילום: shutterstock)

ברשימה המשותפת מבקשים לשלב צעירים ערבים במסגרות חינוך יהודיות: "זה יכול לתרום לשבירת מחסומי השנאה והגזענות". במטרה לצמצם את הפער בין מרכז לפריפריה הם דורשים להשוות את התקציבים המופנים לחינוך במגזרים השונים. "ההפליה הטמונה במדיניות הנוכחית: טיפוח למצוינות ותקצוב שונה פוגע קשות בעקרון השוויון". הם מבקשים ליישם לימודי "מורשת יהודית אחרת, זו של המאבק למען צדק חברתי והחיים בצוותא עם השונה", ולטפח גם מורשת ערבית-פלסטינית במגזר הערבי.


במפלגה שחרטה על דגלה שינוי חברתי מסמנים את הטיפול באלימות במערכת החינוך ואת הצורך להעביר חוק חינוך חובה חינם כיעדים עליונים. "האלימות היא תוצאה של הזנחה חברתית במשך שנים ארוכות. הפתרון לאלימות יגיע אך ורק באמצעות השקעה חברתית". למרות העלויות הרבות הכרוחות בחוק חינוך חובה הם טוענים: "ננהיג חינוך חינם החל מגיל 0 ועד לאוניברסיטה עם סל חינוך אחיד לחינוך הממלכתי בכל הארץ".

 

הם קוראים ל"ביטול מוחלט" של תשלומי הורים, ביטול העסקת מורי קבלן וקליטת מורים בתקני קבע. את ההשקעה הנדרשת של כ-8 מיליארד שקלים הם מבטיחים להחזיר בתוך כמה שנים: "כל שקל שהושקע יכול להניב החזר של בין 6 ל-17 שקלים, כך על פי הבנק העולמי". בעניין לימודי מורשת יהודית: "מאמינים כי לימודי תרבות ומורשת יהודית חשובים, במקביל לחינוך לערכים ציוניים ודמוקרטיים".


במטרה למגר את בעיית האלימות במסגרות החינוך לגיל הרך מבקשת מפלגתו של ליברמן להחיל חינוך חינם מגיל 3 חודשים ולהעביר את הפיקוח על מעונות היום לרשויות המקומיות: "זה יוביל למציאות שבה המדינה לוקחת אחריות על חינוך הילדים וגם מעודדת את שני בני הזוג לחזור למעגל התעסוקה". את המימון הנוסף שהחוק יצריך הם טוענים שניתן יהיה לגייס באמצעות החזרת הורים רבים לשוק התעסוקה.

גן ילדים (צילום: shuttersstock)
העברת הפיקוח על מעונות היום לרשויות המקומיות(צילום: shuttersstock)

הם גם מבקשים ליישם רפורמה שתוביל להעלאת שכר המורים ולשיפור במעמדם: "חייבים תוכניות גיוס כוח אדם להוראה שמותאמות לתכנון האסטרטגי של המערכת". במטרה לצמצם את הפערים בין המרכז לפריפריה הם מציעים את הגדלת התקציבים: "המדינה חייבת להתערב בכשל של גיוס כוח אדם ולייצר פתרונות". בנושא חינוך למורשת יהודית הם מבהירים: "השאלה היא מה ההיקפים ועל חשבון מה זה מגיע".

במפלגה המאוחדת בראשותו של ניצן הורוביץ מאמינים כי "המשאב החשוב ביותר לכינונה של חברה דמוקרטית, שוויונית ומצליחה הוא חינוך דורות העתיד". לכן הם מציעים להעמיד את החינוך בראש סדר העדיפויות התקציבי: "בחינוך טמון ביטחונה האמיתי ארוך הטווח של ישראל".

 

כדי לחזק את מערכת החינוך הם מבקשים, בין היתר: לשפר את מעמד המורים על ידי העלאת שכר באופן משמעותי והפיכת ההוראה למקצוע מועדף, העברת חוק חינוך חובה חינם מגיל 0 והחלת יום לימודים ארוך תוך אספקת ארוחת צהריים חמה, הקטנת מספר התלמידים בכיתה, התניית תקצובם הממלכתי של מוסדות החינוך בלימוד תוכנית הליבה, ומלחמה בכפייה הדתית והפסקת לימודי חוק הלאום. בנוסף, הם מבקשים לצמצם את הפער בין הפריפריה למרכז על ידי הקצאת משאבים "שתבטיח שכל הילדים ייהנו מהזדמנויות חינוכיות שוות, וכי כל עוד קיימים פערים תופעל מדיניות של העדפה מתקנת כלפי האוכלוסיות החלשות".


במפלגה רוצים להילחם בבעיית האלימות בגיל הרך במספר דרכים. "הגיע הזמן להפסיק להתייחס לחינוך מגיל לידה כאל בייביסיטר או משמורת על הילדים, אלא להפנים שמדובר בפדגוגיה והקניית ערכים". הם מבקשים להעביר חוק חינוך חובה מגיל לידה: "ההורים קורסים תחת הנטל". לגבי המימון המוגדל לכך הם טוענים: "זה יבוא מתקציב המעונות שהמדינה ממילא מסבסדת וכן בהחלה הדרגתית של חמש שנים".

אילוס אילוסטרציה לוח כיתה מורה אנגלית (צילום: shutterstock)
לשנות את תנאי הקבלה במכללות להכשרת עובדי הוראה(צילום: shutterstock)

בש"ס מבקשים לשנות את תנאי הקבלה במכללות להכשרת עובדי הוראה, כך שיכללו מבחני התאמה למקצוע, זאת לצד שיפור שכר המורים. בעניין צמצום הפערים הם מציעים לחלק את משאבי המדינה בחינוך לשני חלקים - 40% תקציב קשיח לליבה, ו-60% הנותרים יחולקו באופן שמתחשב במצב הסוציו-אקונומי של בית הספר. חיזוק לימודי היהדות קרוב לליבם: "מדינה יהודית חייבת לחזק את הידע הבסיסי למורשת היהודית לכלל התלמידים כדי לחסל את הבורות והבערות".


במפלגה מבקשים להתמודד עם תופעת המטפלות המתעללות בעזרת אמצעים טכנולוגיים "שייתנו להורים ולרשויות מעורבות ושליטה" ודורשים חינוך למורשת יהודית: "ישראל משקיעה הון עתק בחינוך, אך גדל כאן דור מנותק מעברו ומשועבד לערכים פוסט-מודרניים ולעיתים פוסט-ציוניים. נדאג שהמשאבים המושקעים בחינוך יכוונו להקניית מורשת יהודית וערכי הציונות". הם עוד טוענים שיש לקבוע "רף אישיותי מתאים" בעת גיוס מורים וקוראים להגדלת סל השעות לתלמידי הפריפריה.


המצע של משה פייגלין מבקש "להחזיר להורים" את הריבונות בכל הקשור לנושאי חינוך: "החוק קובע מפורשות כי האחראי לחינוך ילדינו הוא משרד החינוך. 'זהות' מתנגדת בכל תוקף וקובעת כי האחראי לחינוך הילד הוא בראש ובראשונה ההורה". בהתאם, מצע החינוך שלהם דוגל בשיטת השוברים, שרווחת בכמה מדינות בעולם. "שיטה המשלבת מימון ציבורי ותחרות חופשית, ובעיקר מחזירה להורים את האחריות לחינוך".

 

הם מבקשים לאפשר להורים המעוניינים בכך לקבל ישירות ממשרד החינוך שובר בעל ערך כספי שאותו יוכלו לממש בכל בית ספר שיחפצו. גובה השובר: כ־3,000 שקלים. דווקא לטיפול בבעיית האלימות בבתי הספר הם מבקשים להגביר את התערבות המדינה: "תפקידה לספק לאזרחים ביטחון חוץ, ביטחון פנים ומשפט הוגן".

 

ממפלגת יהדות התורה לא נמסרה תוכנית בנושא מערכת החינוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים