שתף קטע נבחר

הסכם נתניהו-פייגלין: "ברית קיצונים, כיסא תמורת חסינות"

הצהרת נתניהו שימנה את פייגלין לשר ויעביר חקיקה להקלת ייבוא קנאביס רפואי בתמורה לפרישת זהות עוררה תגובות בוטות. עמיר פרץ: "חידוש ברית ההסתה שהביאה לרצח רבין". כחול לבן: "הקמת ממשלת חסינות קיצונית על חשבוננו". עתירות הוגשו נגד ההסכם: "שוחד"

 

 

 

הצהרתם המשותפת של יו"ר מפלגת זהות, משה פייגלין וראש הממשלה בנימין נתניהו שבה התייחסו להסכם שגובש ביניהם, לפיו בתמורה לפרישת זהות מהבחירות הקרובות נתניהו הבטיח למנות את פייגלין לשר בממשלתו, גררה תגובות קשות במערכת הפוליטית, ואף הוגשו עתירות נגד ההסכם ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיבדוק את כשרותו. ההסכם עדיין טעון את אישורם של חברי מפלגת זהות שצפויים להצביע על הנושא במשאל אינטרנטי.

 

"נתניהו דואג רק לנתניהו והפעם הוא קונה את פייגלין – כיסא תמורת חסינות", אמרו בכחול לבן. "על חשבוננו הוא מנסה להקים את ממשלת החסינות הקיצונית שלו, שתקדם סדר יום קיצוני של הדתה-המרה-מדינת הלכה", הוסיפו. יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר הערב בביקור ברהט: "פייגלין מדבר על חירות אישית אבל נתניהו מדבר על החירות האישית שלו. אנחנו רואים ברית קיצונים הולכת ומחזקת את הידיים".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

בנימין נתניהו משה פייגלין מסיבת עיתונאים  (צילום: AFP)
נתניהו ופייגלין. כסא תמורת חסינות? (צילום: AFP)

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נתניהו לא בוחל בשום אמצעי למען השלטון. הוא מוכן לשלם את חובותיו של פייגלין, הוא מוכן למנות אותו לשר בממשלתו על חשבון חבריו בליכוד והוא מוכן לקבל את רפי פרץ כשר החינוך. שלטון בכל מחיר גם במחיר של ממשלת הלכה".

 

יש לציין כי מפלגתו של פייגלין צברה חובות של כ-2.5 מיליון שקלים לאחר הבחירות הקודמות באפריל, מתוכן כמיליון שקלים לספקים ומיליון וחצי נוספים לחותמי הערבויות לטובת המפלגה. מיד לאחר הבחירות יצא פייגלין בקמפיין מימון המונים לכיסוי החובות אך עד עתה גויסו כ-150 אלף שקלים בלבד, שאף דווחו במערכת המידע על תרומות וערבויות באתר מבקר המדינה. בהסכם עם הליכוד נכתב כי "זהות תישא באחריות הבלעדית לפירעון התחייבויותיה הכספיות לפני ההסכם". ולאחר מכן צוין כי "הליכוד ישא באופן מלא בחובות שיצטברו למימון מערכת הבחירות". 

 

ההסכם המלא בין הליכוד וזהות

 

במחנה הדמוקרטי טענו: "הסרת התמודדות בתמורה לחסינות היא שיבוש מהלכי משפט. קנאביס רפואי ותפקיד שר תמורת היחלצות מאימת הדין. כל מי שעיניו בראשו יודע שזאת העסקה המושחתת של נתניהו".

בנימין נתניהו משה פייגלין מסיבת עיתונאים  (צילום: שאול גולן)
ההצהרה המשותפת(צילום: שאול גולן)

 

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ אמר: "כל השבוע נתניהו פועל בכדי לחדש את ברית ההסתה שהביאה לרצח רבין. נתניהו - פייגלין - בן גביר. הפעם נתניהו מסית נגד הדמוקרטיה, המשטרה ובית המשפט. זאת תהייה ברית של חסינות וגזענות".

 

"תמונה מחשידה של הבטחת טובות הנאה"

מזכ"ל מפלגת העבודה, עו"ד ערן חרמוני אף פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שייבחן את כשרות ההסכם. "הסכם ה'ממון תמורת שלטון' מעלה חשש כבד כי ההסכם שנחתם בין שתי המפלגות מתיר מתן טובות הנאה על חשבון הציבור למפלגת זהות", כתב חרמוני.

 

התנועה לאיכות השלטון שלחה הערב מכתב בהול לנתניהו ופייגלין, בדרישה כי יבטלו את ההסכם שנחתם, ואף פנתה ליועמ"ש בדרישה כי יבחן את ההסכם ואת חוקיותו בשל החשש לקיומן של עבירות פליליות.  "מההסכם עולה תמונה מחשידה של הבטחת טובת הנאה בדמות משרת שר, וזאת במטרה ברורה להשגת הסכמתו הפוליטית של פייגלין ומפלגת זהות כולה להסיר את התמודדותם ולהשפיע בכך על מהלך הבחירות הטבעי", כתבו.

 

"אופיו הפסול של הסכם פוליטי זה מקבל משנה תוקף בשל המועד בו נוסח. בית המשפט כבר קבע בעבר כי הסכם פוליטי הנערך בטרם מועד קיומן של הבחירות – תוקפו מוטל בספק אם עלול היה להשפיע על תוצאות הבחירות".

   

בימינה ובליכוד בירכו על הסכמת פייגלין לפרישת זהות: "משה פייגלין גילה אחריות ציבורית", אמרו בימינה וקראו גם לעוצמה יהודית לפרוש: "עכשיו תורכם. אם עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל באמת חשובים לכם גלו אחריות לאומית ופרשו. כל קול למפלגה שלא עוברת הוא עוד קול לשמאל".

 

מירי רגב כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "משה פייגלין ברוך שובך הביתה. יחד נפעל לחיזוק הליכוד ושמירת שלטון הימין בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע לאחר הצהרת פייגלין ונתניהו כי הוא תומך בהסכם ביניהם שלפי דבריו אף תואם איתו במהלך המו"מ. "מדובר במהלך חשוב שעל עקרונותיו הודענו במאי השנה, ופרסמנו תקנות בעניין. יחד נפעל שיאושרו מיד עם כינוס הכנסת החדשה", אמר ליצמן.

 

"רואה אותך כשֹר, באמת מתכוון לזה"

בפתיחת הצהרתם המשותפת של היריבים המרים מהעבר בליכוד, פנה נתניהו לפייגלין ואמר: "משה זה לא סוד שהיחסים שלנו ידעו עליות ומורדות, בעיקר מורדות. וכשפגשתי אותך לפני כמה ימים, והתחלנו לשוחח הרגשתי שזו הפעם הראשונה ששוחחנו באמת. אנחנו יוצאים היום לדרך משותפת כדי לקדם יחד ערכים של חרות אישית וכלכלה חופשית".

 

פייגלין ונתניהו כשהיו יריבים בליכוד (צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן) (צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן)
פייגלין ונתניהו כשהיו יריבים בליכוד(צילום: גיל יוחנן, אמיל סלמן)

ראש הממשלה הוסיף כי בעקבות ההסכם ביניהם תובא לאישור הכנסת חקיקה ללגליזציה של קנאביס רפואי. "שורש ההצעה שמשה הביא בפני ואימצתי אותה בהסכמה מוחלטת זה לפתוח את השוק ליבוא", אמר נתניהו ופנה שוב לפייגלין: "אני רואה אותך כשר בממשלתי, אלה אינם מילים בעלמא. אני באמת באמת מתכוון לזה".

  

פייגלין התייחס גם הוא לחקיקה בעניין הלגליזציה וטען כי "זוהי מהפכה מצילת חיים". הוא הוסיף: "יש גם בשורה גדולה לשוק הפרטי והחופשי, להורדת יוקר המחיה ובעיקר לעסקים הקטנים בישראל. במשך שנתיים, כל עסק חדש, עד לגובה מחזור של שני מיליון שקלים, לא ישלם מס הכנסה עד שיתקזז על מלוא הוצאות ההקמה".

 

יו"ר זהות פנה לחברי מפלגתו: "אל כל חברי מפלגתי שהיא לא פחות ממדהימה, כידוע התחייבתי שזהות תתמודד גם במועד ב' ועל אף שאיש לא יכול היה לחזות את ההזדמנות החשובה שנוצרה. אני חש מחויבות מוסרית להביא את ההסכם הזה לאישור של כוכלם במשאל מתפקדים מסודר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים