שתף קטע נבחר

"מערכת יחסים עם עליות - ובעיקר מורדות": ההיסטוריה של פייגלין ונתניהו

"מי שיעשה דיל איתו לא יהיה שר", אמר נתניהו לבכירי הליכוד לפני הפרימרייז ב-2008 כדי לחסום את דרכו של פייגלין לצמרת הליכוד. "העם יכניס אותי לכנסת על אפו וחמתו של נתניהו", אמר אותו פייגלין ב-2014. כך נראתה ההיסטוריה של השניים שהציגו היום אידיליה משותפת

 

 

 

בפתח דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אחר הצהריים (ה'), לפני שהכריז על ההסכם שגיבש עם יו"ר זהות משה פייגלין, הוא פנה אליו ואמר: "משה, זה לא סוד שהיחסים שלנו ידעו עליות ומורדות - בעיקר מורדות. וכשפגשתי אותך לפני כמה ימים - הרגשתי שזו הפעם הראשונה ששוחחנו באמת". ומערכת היחסים הזאת בהחלט ידעה ירידות תלולות מאוד, שאף גרמו לנתניהו להדגיש שאינו משקר ליריבו. "אני רואה אותך כשר בממשלתי, אלה אינן מילים בעלמא. אני באמת באמת מתכוון לזה", אמר נתניהו. 

 

בנימין נתניהו משה פייגלין מסיבת עיתונאים  (צילום: AFP)
נתניהו ופייגלין. "אני באמת מתכוון לזה"(צילום: AFP)

פייגלין, שהיה נטע זר במפלגת הליכוד בשל דעותיו הימניות-קיצוניות, הקים תנועה פנימית בתוך הליכוד בשם "מנהיגות יהודית" וחבריה כונו "הפייגלינים". הוא העז להתמודד מול נתניהו לראשות המפלגה ולבסוף נזרק ממנה בבושת פנים.

 

ההסכם המלא בין הליכוד וזהות  

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

"מי שיעשה דיל איתו - לא יהיה שר"

היריבות החלה בשנת 2008, כאשר נתניהו פנה למתמודדים ולמצביעים בפריימריז במפלגה ודרש שלא יעשו "דילים" עם פעיל הימין וחבר המרכז משה פייגלין.

 

אזהרתו של נתניהו הגיעה לאחר שבית הדין של התנועה קיבל את עתירתו של פייגלין והורה להביא להחלטת חברי המרכז את השינויים המוצעים בניהול הפריימריז של הליכוד. פייגלין דרש כי את הנהלים לשיריון מקומות ברשימה יש לאשר במרכז ולא על ידי ועדה מסדרת בלבד. נתניהו אמר לבכירי התנועה: "אם מישהו יעשה דיל איתו - הוא לא יהיה שר". בכירים בליכוד המקורבים לנתניהו אמרו אז כי אסור לתת יד לחיזוק כוחו של פייגלין: "פייגלין זה לא הליכוד".

 

הצהרה משותפת של בנימין נתניהו ומשה פייגלין (צילום: קובי ריכטר, TPS)
"פייגלין זה לא הליכוד"(צילום: קובי ריכטר, TPS)

כשהפריימריז בליכוד התקרבו, גזרת נתניהו-פייגלין המשיכה להתחמם: מקורבים ליו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, שיגרו אזהרה לחברי הכנסת של התנועה ולמועמדים בבחירות לכנסת, לפיה נתניהו "יראה בחומרה" השתתפות של מי מהם בכנס תמיכה גדול שעורך משה פייגלין בירושלים. בליכוד חששו כי פייגלין, הידוע בעמדותיו הימניות הקיצוניות, "יקלקל" את חגיגת הכוכבים, אם יצליח להשתבץ במקום גבוה ברשימה לכנסת. על הרקע הזה, ובשל חשש מהבעת תמיכה פומבית של חברי כנסת ומועמדים בפייגלין - שיגר נתניהו את האזהרה.

 

משה פייגלין מסר אז בשיחה עם ynet כי "הדברים מדברים בעד עצמם. מי שנוקט שיטות של הפחדה אומר משהו על עצמו. אני לא נשען על ממסדים, אלא נשען על חבריי לתנועה ועל הליכודניקים שאני פוגש בכל מקום - מהם אני שואב את כוחי הפוליטי. חוץ מאלוהים וגם קצת מאשתי אני לא מפחד מאף אחד". פייגלין אמר אז: "העם יכניס אותי לכנסת על אפו וחמתו של נתניהו".

 

"אנחנו לא כת שולית"

שנתיים לאחר מכן תקף פייגלין את נתניהו על רקע בקשת אנשי נתניהו מביהמ"ש העליון כי ברצונם להביא לשינוי חוקת הליכוד כדי שהפריימריז שהיו אמורים להתקיים באותם ימים, יידחו לעוד שנתיים: "אל תקשיבו להצהרותיו של נתניהו. הביטו במעשיו. כבר כעת מוקפאת לחלוטין הבניה במזרח ירושלים. התהליך שאנו נמצאים עמוק בתוכו הוא בדיוק התהליך שהביא עלינו את ההתנתקות וכמעט שהרג את הליכוד".

 

פייגלין קרא לליכודניקים להתנגד לניסיונו של נתניהו לבטל את הבחירות למרכז הליכוד. "הדבר האחרון שנתניהו ובעלי בריתו בביהמ"ש העליון ובשמאל צריכים עכשיו זה בחירות פנימיות שיעירו את הליכוד".

 

הצהרה משותפת של בנימין נתניהו ומשה פייגלין (צילום: קובי ריכטר, TPS)
פייגלין. "אל תקשיבו להצהרותיו של נתניהו"(צילום: קובי ריכטר, TPS)

בתגובה, בנימין נתניהו שחרש את הארץ באותה התקופה על-מנת לשכנע את חברי מפלגתו, לתמוך בשינוי חוקת הליכוד בהצבעה במרכז המפלגה תקף את משה פייגלין: "חוצפה. הם רוצים ללמד את בוגי ואותי איך לשמור על ירושלים. שלא יטיפו לנו לא מורשת ולא תנ"ך. אנחנו לא כת שולית".

 

לאחר שבפריימריז הראשונים בשנת 2003 הוא קיבל רק 3.5% מהקולות, בבחירות הפנימיות בשנת 2012 פייגלין כבר קיבל כמעט 27 אלף קולות, שנתנו לו את המקום ה-15 ברשימה ואת הכיסא בכנסת ישראל, שבה מילא שורה של תפקידים, בהם סגן יו"ר הכנסת וחבר בוועדות שונות כמו חוץ וביטחון, חינוך וועדת הפנים והגנת הסביבה.

 

פייגלין מצא עצמו מחוץ לרשימת הליכוד לאחר הפריימריז שנערכו בתנועה לפני בחירות 2015. הקדמת הפריימריז הובילה אותו לפרוש מהמרוץ נגד בנימין נתניהו ודני דנון, וההפתעה הגדולה עוד ציפתה לו בהמשך - הוא לא הצליח להתברג למקום ריאלי ברשימה לכנסת.

  

במהלך הקדנציה האחרונה שלו היו רגעים שבהם התנהג פייגלין כסיעת יחיד. הוא סירב למשמעת קואליציונית במספר הצבעות בכנסת ואף הושעה בשל כך על ידי יו"ר הקואליציה, יריב לוין, מחברותו בוועדות. הוא ביקר את נתניהו לא פעם ואף ניהל נגדו קרבות במרכז הליכוד בכל הנוגע למועד הפריימריז ולסמכויותיו של יו"ר התנועה. 

משה פייגלין  (צילום: אוראל כהן)
משה פייגלין. הסוף של זהות? (צילום: אוראל כהן)

 

"נסתרות דרכי בורא עולם"

עם הקמת תנועת זהות בשנת 2015 אמר פייגלין: “מי שלא רצה אותי זה נתניהו שהקשתי על חייו. בדיעבד הוא עשה איתי חסד, משום שאני לא כבול לסדר היום של חבר כנסת, לא מבחינה מעשית ולא מבחינה רעיונית. המכשיר הזה שנקרא זהות שאנחנו בונים בקשיים כל כך גדולים הוא לא פוליטיקה של פרצופים אלא פוליטיקה של רעיונות. הפוליטיקה הישראלית היא פוליטיקה של פרצופים. תראי את ציפי לבני שמדלגת ממפלגה למפלגה, תראי כל מיני גנרלים שמשתחררים מהצבא ומתחילים לחפש מי מציע להם יותר. זו תופעה בזויה. אני עוסק ברעיונות ומייצר תשובה לאין מוצא".

 

בבפרואר 2019, לקראת הבחירות לכנסת ה-21 התייחס פייגלין יו"ר מפלגת 'זהות', למאמציו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליצור איחוד בין מפלגת הבית היהודי- האיחוד הלאומי ל'עוצמה יהודית' ואמר כי נתניהו מרשה לעצמו להתערב בנעשה בציונות הדתית מכיוון שראשיה מונחים בכיסו: "חברי ח"כ בצלאל סמוטריץ' היקר, הסיבה שלחציו של ראש הממשלה מנותבים אליך ולשותפיך ולא אליי ואל מפלגת 'זהות', היא משום שראש הממשלה מבין היטב שאתה וחבריך מונחים בכיסו – וזהות לא. זהות תהיה בכנסת הבאה ותייצג כראוי גם את קולות מצביעי הימין".

 

הערב פנה לחברי מפלגתו ואמר: "אל כל חברי מפלגתי שהיא לא פחות ממדהימה, כידוע התחייבתי שזהות תתמודד גם במועד ב' על אף שאיש לא יכול היה לחזות את ההזדמנות החשובה שנוצרה. ניתנת לנו האפשרות לבנות את המפלגה שלנו מתוך הממשלה , תוך שניתנת לי האפשרות להתחיל לפעול כשר ביצועי כדי לקדם ולהגשים את החזון הנפלא של זהות. נסתרות דרכי אבינו שבשמיים בורא העולם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
נתניהו ופייגלין
צילום: שאול גולן
מומלצים