שתף קטע נבחר

נהג בפסילה – ביהמ"ש סירב לגזור עונש מאסר

המדינה דרשה לגזור מאסר בפועל ושלילה ארוכה על צעיר שנתפס ללא רישיון וללא ביטוח. השופטת הסתפקה ב-10 חודשי פסילה ומאסר על תנאי

בית המשפט לתעבורה בתל אביב גזר לאחרונה עונשים קלים על נהג צעיר שנתפס נוהג בתקופת פסילה, ללא ביטוח וכשהרישיון שלו פקע כמה חודשים קודם לכן. השופטת צפורה משה קבעה כי עמדת התביעה המשטרתית, שדרשה עונש מאסר בפועל, החמירה עם הנאשם יתר על המידה בהתחשב בעברו התעבורתי, בעובדה שזו פעם ראשונה שבה נהג בזמן פסילה ובנסיבותיו האישיות.

 

הנהג נתפס ונעצר לפני כמה חודשים, כשהיה בדרכו מעבודתו למכללה שבה הוא לומד. כתב האישום ייחס לו עבירות של נהיגה בזמן פסילה וללא ביטוח, כשרישיון הרכב ורישיון הנהיגה פקעו פחות משישה חודשים קודם לכן. הנאשם הודה והורשע בעבירות שיוחסו לו. בהמשך נשמעו בבית המשפט טיעוני התביעה המשטרתית באמצעות עו"ד אומידי וייכמן, וטיעוני הסניגורים עו"ד חלי יוסף ועו"ד יריב בן שחר.

 

התובע וייכמן ביקש להחמיר עם הנאשם משום שבוותק נהיגה קצר של כשלוש שנים כבר הספיק לבצע חמש עבירות תעבורה. לטענתו, אף שמדובר בפעם הראשונה שבה הוא נתפס נוהג בזמן פסילה, הרי שהתנהלותו הכוללת מעידה על כך שהוא מזלזל בהחלטות בית המשפט ולא חושש ממורת הדין. על כן דרשה התביעה להטיל עליו כמה חודשי מאסר בפועל לצד פסילת רישיון ארוכה.

 

מנגד טענו הסניגורים שעמדה זו לא תואמת את מדיניות הענישה ואת פסיקות בית המשפט העליון בנושא. לדבריהם, מדובר בעבירה הראשונה של נהיגה בזמן פסילה שבוצעה שבועיים בסך הכול לפני תום הפסילה, כשהנאשם אדם נורמטיבי, עובד בעבודה מסודרת, אין לו עבר פלילי ועבירות התעבורה הקודמות שלו היו עבירות קנס.

 

בנוסף ביקשה ההגנה להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם, שעוזר בפרנסת הבית ועובד כמכונאי רכב ולכן רישיונו יקר לו.

 

ואכן, השופטת צפורה משה הסכימה עם טיעוני ההגנה. "לאחר שנתתי דעתי למכלול השיקולים, נסיבות כתב האישום, מדיניות הענישה הנוהגת, ובתוך כך עברו התעבורתי של הנאשם, נסיבותיו האישיות כמו גם לקיחת האחריות והבעת החרטה, העובדה כי מדובר בנהיגה בזמן פסילה בפעם הראשונה, כל זאת מבלי להקל ראש בחומרת העבירה, הנני סבורה כי עמדת המאשימה מחמירה עם הנאשם בנסיבות תיק זה", כתבה.

 

בפק הדין צוין כי עיון בפסיקה במקרים דומים מעלה כי מתחם הענישה במקרה הזה עומד על טווח שבין מאסר על תנאי לבין שישה חודשי עבודות שירות, וכן פסילה שנעה בין שמונה ל-24 חודשים.

 

בהתחשב בגילו הצעיר של הנאשם ובשיקולי השיקום, כמו גם החובה המוטלת בחוק לגזור עליו עונש מידתי ביחס לעבירה שביצע, השופטת סברה כי במקרה הזה אין מקום למאסר כלל, אף לא בעבודות שירות, ואפשר להסתפק במאסר על תנאי ופסילה.

 

בהתאם לכך נגזרו על הנאשם פסילה של 10 חודשים בפועל, פסילה על תנאי למשך 12 חודשים, קנס של 800 שקל, תשעה חודשי מאסר על תנאי בתוקף לשלוש שנים והתחייבות כספית של 10,000 שקל שלא לבצע עבירות דומות לאלה שהורשע בהן.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד אומידי וייכמן תביעות תעבורה תל-אביב
  • ב"כ הנאשם: עו"ד חלי יוסף , עו"ד יריב בן שחר
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים