שתף קטע נבחר

האו"ם דורש מהפלסטינים: הסירו תכנים מסיתים מספרי הלימוד

דו"ח חסר תקדים של ועדת האו"ם למיגור אפליה גזעית מציג תכנים המכילים הסתה לשנאה, אלימות ואנטישמיות בתוכנית הלימודים של הרשות הפלסטינית, וקורא להסירם. "לומדים מתמטיקה על ידי ספירת שהידים"

ועדת האו"ם למיגור אפליה גזעית (CERD) פרסמה בסוף השבוע דו"ח חסר תקדים הקורא לרשות הפלסטינית להוציא מספרי הלימוד שלה את כל התמונות והטקסטים המכילים הסתה לשנאה, אלימות ואנטישמיות.

 

הדו"ח פורסם בעקבות מושב הוועדה שהתקיים בתחילת החודש בז'נבה ובו הציג מנכ"ל IMPACT-se, מרכוס שף, דוגמאות להסתה לאלימות, אנטישמיות ושנאה בתוכנית הלימודים הפלסטינית. בנאום בפני חברי הוועדה דרש שף שכל הדוגמאות המסיתות יוסרו מהספרים.

דוגמאות להסתה בספרי לימוד ()
אחת הדוגמאות מתוך ספרי הלימוד

במהלך המושב, חבר הוועדה וסגן המזכיר המיוחד לזכויות האדם של ברזיל, סילביו אלבוקרקי, הביע דאגה בנוגע לתכני ספרי הלימוד הפלסטינים החדשים, עימת את הנציגים הפלסטינים שנכחו בוועדה עם דוגמאות אנטישמיות מספרי הלימוד שהוצגו בפניו על סמך ממצאי מכון IMPACT-se, ודרש לקבל דו"חות שיוכיחו כי אנטישמיות ואפליה גזעית הוצאו מספרי הלימוד. נציגי הרשות הפלסטינית שנכחו בדיון טענו שאין בספרי הלימוד הסתה ואנטישמיות, אך הובכו מאוד מהדוגמאות שהוצגו לוועדה.

 

בין הדוגמאות, ספר לימוד היסטורי פלסטיני לכיתה י"א המרמז שיהודים שולטים בעולם, תוך שימוש בקריקטורה אנטישמית קלאסית. בכיתוב נכתב: "קולוניאליזם תרבותי: הסוג המסוכן ביותר של קולוניאליזם, מכיוון שהוא תוקף את רוח האומה ואת אמונותיה".

 

בספר מתמטיקה לכיתה ד' ברשות הפלסטינית מלמדים חיבור וחיסור על ידי ספירת שהידים באינתיפאדות יחד עם תמונה של לוויה. התלמידים נשאלים: מספר השהידים באינתיפאדה הראשונה (אינתיפאדת האבנים) הוא 2026 שהידים, ומספר השהידים באינתיפאדת אל-אקצה הוא 5,050. מספר השהידים בשתי האינתיפאדות הוא ____ שהידים.

דוגמאות להסתה בספרי לימוד ()

בכיתה א', לומדים לכתוב את האות ה' בערבית באמצעות העתקת המילים "שהיד" ו"התקפה". בכיתה ה' המוות מתואר כעדיף על החיים בפרק לימוד השפה הערבית כאשר הקרבה עצמית וג'יהאד הן "המשמעויות החשובות ביותר בחיים". בכיתה ז' לומדים על כוח הכבידה של ניוטון בספר מדעים באמצעות הסבר על שימוש ברוגטקה מול חיילי צה"ל כדי ללמד על כוחות פסיקליים של מסה, כוח מתיחה של גומי וכוח התנועה של האבן שעפה מהרוגטקה.

 

ילדים בני 9 בכיתה ג' לומדים ספרות ושירה דרך שחרור פלסטין כולה בשיר אלים הקורא "להקריב את הדם", "לחסל את הגוזלים" ו"להשמיד את שרידי הזרים". בכיתה ט', בספר לימוד של חינוך איסלאמי, התלמידים לומדים ששהידים "מקבלים 72 כלות בתולות בגן עדן" וכי "הכותל המערבי הוא חלק ממסגד אל-אקצא וקדוש למוסלמים בלבד".

 

הוועדה פרסמה דו"ח בן תשעה עמודים שבו התייחסה בין השאר להסתה בספרי הלימוד של הרשות הפלסטינית . בדו"ח נכתב כי הוועדה מודאגת מהימצאות דברי שנאה בכלי תקשורת, במיוחד אלה שנשלטים על ידי חמאס, ברשתות החבריות, דברי שנאה הנשמעים על ידי בכירים רשמיים ובהצהרות וכן בתוכנית הלימודים ובספרי לימוד, שמתדלקים שנאה ועלולים לעודד אלימות, במיוחד דברי שנאה נגד ישראלים, שלעיתים גם מסיתים לאנטישמיות.

אבו מאזו (צילום: AFP)
אבו מאזן. "זו החלטה אסטרטגית"(צילום: AFP)

עוד נכתב כי הוועדה מפצירה ברשות הפלסטינית להילחם בהסתה לשנאה ובהסתה לאלימות, כולל באינטרנט ועל ידי דמויות ציבוריות, ולהסיר טקסטים פוגעניים ותמונות מספרי לימוד שמעודדים להסתה ולאלימות.

 

מנכ"ל מכון IMPACT-se שף אמר כי "מדובר בדו"ח תקדימי משמעותי ביותר שמביא את האו"ם ליישור קו עם האיחוד האירופי, ארה"ב, בריטניה, וגרמניה בהכרה בדאגה סביב התכנים של ספרי הלימוד הפלסטיניים החדשים המכילים שנאה והסתה לאלימות. זה מחריד שבשנת 2019, מכון IMPACT-se, היה צריך להציג בפני דיפלומטים באו"ם דוגמאות לאנטישמיות ולשנאה הנלמדות שחור על גבי לבן ומדי יום בבתי הספר של הרשות הפלסטינית ובבתי הספר של אונר"א".

 

שף הוסיף כי "תוכנית הלימודים החדשה והקיצונית הזו הושקה לא במקרה. זו החלטה אסטרטגית שהתקבלה על ידי הרשות הפלסטינית. תוכנית לימודים מסוג זה היא בלתי מתקבלת על הדעת ואינה עומדת כהוא זה בסטנדרטים חינוכיים בינלאומיים של אונסק"ו לקבלת האחר, לשלום וסובלנות, וצריך לשנותה מהיסוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים