שתף קטע נבחר

ההתנקשות בברלין והקשר למודיעין הרוסי

במסמכי החשוד ברצח הלוחם הצ'צ'ני חנגושבילי הופיע שם של "תושב סנט פטרסבורג" שאין לו זכר במרשם הדרכונים הרוסי. החשד: יחידה של משרד הפנים במוסקבה, שבעבר כבר הנפיקה ניירות מזויפים לשירותי הביטחון הרוסיים, סיפקה לו את המסמכים

בגרמניה דיווחו בסוף השבוע כי החשוד שנעצר ביום שישי בשבוע שעבר בחשד שרצח ביריות בלב ברלין את זלימחאן חנגושבילי – שלחם נגד כוחותיו של ולדימיר פוטין בצ'צ'ניה – נשא דרכון שפרטיו קושרים אותו לשירותי הביטחון של רוסיה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

גרמניה ברלין חיסול התנקשות גאורגי ש לחם במלחמת צ'צ'ניה ()
חנגושבילי (מימין) עם מסחדוב בימיו כלוחם בצ'צ'ניה

לפי הדיווח ב"דר שפיגל", העצור נשא אשרת כניסה שלפיה הוא ואדים אנדרייביץ' סוקולוב, רוסי בן 49 שנולד בסיביר וגר כעת בסנט פטרסבורג, אבל במרשמי הדרכונים ורישיונות הנהיגה של רוסיה לא נמצא אדם כזה. המגזין דיווח גם כי במלון פריזאי שנרשם בוויזה כמקום השתכנותו לא זוכרים שראו אותו.

 

במגזין ציינו כי ייתכן שפרטי הדרכון קשורים ליחידה במשרד הפנים של רוסיה שבעבר כבר ניפקה מסמכי זהות מזויפים לשירות הביטחון הצבאי הרוסי GRU.

גרמניה ברלין חיסול התנקשות גאורגי ש לחם במלחמת צ'צ'ניה (צילום: AFP)
זירת הרצח. הרוסים מכחישים בתוקף(צילום: AFP)

הנרצח בהתנקשות ביום שישי שעבר זלימחאן חנגושבילי הוא אזרח גאורגי מוסלמי בן 40 שנלחם נגד כוחותיה של ממשלת רוסיה במהלך מלחמת צ'צ'ניה השנייה, בשנים 2005-2001, ונחשב אז מקורב לאסלאן מסחדוב, מנהיג הצ'צ'נים שהכריז מלחמת ג'יהאד נגד כוחותיו של ולדימיר פוטין.

 

חנגושבילי נורה למוות בשעת צהריים בפארק קליינר טירגרטן, במרכז הבירה הגרמנית, כשהיה בדרכו למסגד. המתנקש התקרב אליו רכוב על אופניים, ירה פעמיים בראשו – וברח. עדי ראייה שהבחינו במעשה מסרו את הפרטים למשטרה.

 

שוטרים שהוזעקו לאזור מצאו בנהר סמוך אקדח, משתיק קול, אופניים ופאה ששימשו כנראה את היורה. בתוך זמן קצר הם עצרו את החשוד. לפי מסמכיו הוא הגיע לברלין רק כמה ימים לפני הרצח, בטיסה ממוסקבה דרך פריז. ברשותו היה כבר כרטיס חזרה לרוסיה.

גרמניה ברלין חיסול התנקשות גאורגי ש לחם במלחמת צ'צ'ניה (צילום: AFP)
משתיק קול בנהר. חילוץ הממצאים מהמים(צילום: AFP)

הרשויות בגרמניה אמרו כבר בימים הראשונים שאחרי הרצח כי ייתכן שהמניע למעשה פוליטי, וכבר אז דווח כי הן בודקות את האפשרות שהמודיעין הרוסי אחראי לרצח. בשנים האחרונות חוסלו ברחבי העולם כמה לוחמים צ'צ'נים לשעבר. השבוע הכחיש הקרמלין בתוקף שלרוסיה יש קשר כלשהו לרצח בברלין.

 

חנגושבילי ברח לגרמניה בשנת 2015 אחרי שכבר נעשו ניסיונות לחסל אותו בגאורגיה. אשתו וארבעת ילדיהם הצטרפו אליו. הוא הגיש בקשה למקלט מדיני, אך היא נדחתה. הוא ערער על ההחלטה, אך עד מותו לא התקבלה הכרעה בעניין.

 

מקור ביטחוני גרמני אמר בתחילת השבוע בשיחה עם המגזין "דר שפיגל" כי אם יתברר שגורם מדינתי כמו רוסיה עומד מאחורי ההתנקשות, תהיה זו פרשה נוספת מסוג ניסיון ההתנקשות בסרגיי סקריפל באנגליה בשנה שעברה, "עם כל ההשלכות שיש לזה".

גרמניה ברלין חיסול התנקשות גאורגי ש לחם במלחמת צ'צ'ניה (צילום: AFP)
האזהרה: "זה יהיה כמו סקריפל". זירת הרצח(צילום: AFP)

סקריפל הוא סוכן כפול לשעבר, רוסי, שאחרי שחרורו מהכלא ברוסיה עבר לגור בבריטניה. בשנה שעברה, כשבתו יוליה באה מרוסיה לבקרו, נמצאו השניים מוטלים ללא תזוזה על ספסל בעיירה סולסברי, אחרי שהורעלו בחומר הכימי הסובייטי "נוביצ'וק". השניים שבו לבסוף להכרה, אבל חודשים אחר כך מתה אישה אחרת שבאה במגע עם שרידי החומר. היא נפגעה אף שלא היה לה שום קשר לסקריפל.

 

פרשת סקריפל העכירה עוד יותר את היחסים בין המערב – ובמיוחד בריטניה – לבין רוסיה, והובילה לגירוש הדדי של דיפלומטים, אחרי שלונדון קבעה כי שלטונות רוסיה היו אחראים לניסיון החיסול. בבריטניה כינו זאת "ההתקפה הכימית הראשונה באירופה מאז מלחמת העולם השנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שתי יריות בראש. חנגושבילי
מומלצים