שתף קטע נבחר

צילום: EPA

חיזבאללה ירה טילי נ"ט אל בסיס וכלי רכב, צה"ל הגיב בירי ללבנון

חיזבאללה ירה כמה טילי נ"ט אל בסיס וכלי רכב צבאיים. לטענת חיזבאללה, כלי רכב צבאי הושמד. השרים הונחו לשתוק לאחר שגלנט אמר שאין נפגעים. דיווח: יוניפי"ל מנסה למנוע הסלמה. חיזבאללה: הכדור במגרשה של ישראל. מקלטים נפתחו ליד הגבול

  

 
הסלמה חמורה בצפון: חיזבאללה ירה אחר הצהריים (יום א') כמה טילי נ"ט אל בסיס צבאי וכלי רכב צבאיים באזור אביבים - ומצה"ל נמסר כי יש כמה פגיעות. איש לא נפגע. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי ולעבר מטרות בדרום לבנון. חיזבאללה דיווח כי השמיד רכב של צה"ל. תושבים במרחק של עד ארבעה ק"מ מגבול לבנון הונחו לפתוח מקלטים ולשהות בבתים. מעט אחרי 18:00 ציטטה רשת "אל מיאדין" הלבנונית מקור בחיזבאללה שאמר שהאירוע נפסק, ו"הכדור כעת במגרש הישראלי".
 
לפני זמן קצר קיים ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון עקב ההסלמה. שרי הממשלה קיבלו הנחייה מראש הממשלה שלא להתייחס לארועים בגבול הצפון בפומבי, נכון לעכשיו עד היום בחצות. ההנחייה באה לאחר שהשר יואב גלנט התראיין לגלי צה"ל ואמר: "לפי כל הדיווחים שאני קיבלתי, אין נפגעים".
עשן מהפצצות של צה
שדות בוערים מירי צה"ל במארון א-ראס(צילום: רויטרס)
כוחות צה
כוחות צה"ל באזור עמק החולה(צילום: EPA)
 
עשן מהפצצות של צה
(צילום: רויטרס)
בצבא לבנון טענו כי צה"ל תקף את פאתי מארון א-ראס ביותר מ-40 פגזים וטילי מצרר, מה שגרם לשריפות באזור. עוד נמסר כי "האירוע עדיין נמשך עד לדקות אלו". ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, עוקב אחרי האירועים בדרום לבנון. הוא שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, ועם דיפלומט צרפתי וביקש מהשניים להתערב כדי למנוע את התפתחות האירועים בגבול.
 
ברדיו "קול לבנון" המקורב לחיזבאללה דווח כי רכבים צבאיים של חיזבאללה נעים בכפרים בדרום לבנון וכי כוחות יוניפי"ל עורכים שיחות סביב האירוע עם ישראל ולבנון בניסיון למנוע הסלמה. בחיזבאללה ביקשו מהתושבים להתרחק מהאזורים שהופצצו על ידי צה"ל ודיווחו על העלאת כוננות בארגון לכל אורך הגבול עם ישראל.
 

מנגד, כתב רשת "אל-מיאדין" בדרום לבנון דיווח שלא היו "חילופי אש", ושחיזבאללה רק תקף כלי רכב צבאי עם חיילים, אך לא ירה לאחר מכן. "כוחות חיזבאללה ברגיעה, אך בכוננות גבוהה", מסר והוסיף כי "כוחות יוניפיל בדרום לבנון קוראים לכל הצדדים לפעול באיפוק".

כוחות צה
(צילום: EPA)

לפי שעה, לא נדרש לרדת למרחב מוגן או למקלטים אלא רק בעת שמיעת אזעקה. תושבים ביראון דיווחו ששמעו קולות נפץ. בלבנון הציגו תיעוד של ירי ארטילרי של צה"ל לאזור מארון א-ראס. 
 
על פי דיווחים לבנוניים, צה"ל הרחיב זמנית את טווח התקיפות שלו - צפונית למארון א-ראס - עקב ירי הנ"ט. על פי הדיווחים, צה"ל תוקף באמצעות ירי מרגמות וארטילריה. בחיזבאללה מסרו מוקדם יותר כי החוליה שירתה לעבר ישראל נקראת על שם שני אנשי הארגון שחוסלו על ידי ישראל בסוריה.

 

 

מפה ירי  הר דב ירי נט גבול לבנון צפון אביבים ()

מפה ירי  הר דב ירי נט גבול לבנון צפון אביבים ()
 

חלוקת ממתקים בלבנון ()
חלוקת ממתקים במחנות הפליטים בלבנון

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצות טלפונית ()
נתניהו בהתייעצות טלפונית עם ראשי מערכת הביטחון

להלן הודעת דובר צה"ל: בהמשך לדיווח הראשוני על ירי נ"ט משטח לבנון, להלן ההנחיות למרחב האזרחי כפי שהופצו לקציני הביטחון ביישובים:  

על תושבים במרחק עד 4 ק"מ מגבול הלבנון לשהות בבתים ולפתוח מקלטים. לא נדרש לרדת למרחב מוגן/מקלטים אלא רק בעת שמיעת אזעקה.

ביישובים במרחק של יותר מ-4 ק"מ מגבול הצפון לא נדרשת פתיחת מקלטים.

כללי התנהגות, בעת שמיעת אזעקה: לשהות במרחב מוגן למשך 10 דקות ולהמתין להנחיות נוספות.

יש לבטל ולהימנע מכל פעילות במרחב גדר הגבול לרבות עבודות חקלאיות.

בשלב זה, לא ניתן לנוע בצירים על כן אבקש להימנע מביצוע נסיעות שלא לצורך.

אם שמעת אזעקה או התרעה - אוטובוסים/רכבים שנמצאים ביישוב, נדרשים להוריד את הנוסעים בצורה רגועה ככל שניתן בתיאום עם רבש"צ הישוב במרחב הממוגן ביותר הקרוב למקום.

כלי רכב בצירים ראשיים, לעצור בצורה בטוחה בצדי הדרך, להוריד את הנוסעים ולשכב על הקרקע. 

 

מחסומי הפתע - המיועדים לכלי רכב צבאיים - הוקמו בכבישים שונים, בעיקר בכיוון כביש הצפון, ומאצבע הגליל לרמת הגולן. בשבוע שעבר הוצבו שוטרים בצמתים מרכזיים בהיערכות למקרה שיהיה צורך בחסימה מהירה.

 

מוקדם יותר פעלו כוחות צה"ל באזור הר דב, מה שגרם לשריפה באזור כפר כילא. בנוסף, מטוסים ומסוקים של חיל האוויר הוסטו לכיוון גבול הצפון. בין המטוסים שהועברו לגזרה הצפונית: שני מטוסי תדלוק (שבדרך כלל מלווים מטוסי קרב שאותם אי אפשר לזהות) ועוד שני מטוסי מודיעין (שביט). גם מטוסי הרקולס של חיל האוויר הגיעו הבוקר צפונית לחיפה, ולאחר כמה שעות שבו לבסיסם בדרום הארץ. חלק מהמטוסים שידרו את נתוני הטיסה שלהם כשנכנסו לאזורים עם תנועת מטוסים אזרחיים, כך שהם נקלטו גם בתוכנות מעקב אזרחיות.

הנחיות פיקוד העורף  ()

 

 

 מחסומי פתע בצפון, צה
מחסום פתע שהוקם בדרך להר דב(צילום: אביהו שפירא)

 מחסומי פתע בצפון, צה
(צילום: אביהו שפירא)

מחסום מחסומים צה
בטונדות שהוצבו בגליל העליון

אל מנאר: צה
"רחפן ישראלי" שתועד על ידי הלבנונים באזור הגבול
  
  (צילום: דובר צה
תרגיל והחלפת דובר צה"ל נדחו. הרמטכ"ל כוכבי(צילום: דובר צה"ל)

תנועה של מטוסים ומסוקים הורגשה בצהריים לכיוון גבול הצפון. בין המטוסים שעשו את דרכם צפונה היו גם שני מטוסי תדלוק ושני מטוסי מודיעין.

 

צבא לבנון הודיע כי "רחפן ישראלי נכנס למרחב האווירי של לבנון בשעה 11:15 באזור חוות בסטרה (אזור הר דב) והטיל חומרי בעירה על העצים באזור. אנחנו עוקבים אחר ההפרה הישראלית בתיאום עם כוחות האו"ם בלבנון". בדובר צה"ל אישרו כי במקום פרצה שריפה עקב פעולות כוחות צה"ל.

  

גם אתמול פעל צה"ל באזור הר דב, וכתוצאה מהפעילות במרחב פרצה נשרפה צמחייה באזור. עדות נוספת למתיחות בצפון הגיע אתמול בדמות החלטתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי לדחות תרגיל שתוכנן להמשך השבוע.

דחליל צבא צה
"דחלילים" בתוך רכבים צבאיים כפי שתועדו ע"י חיזבאללה ביום חמישי

דחליל צבא צה

 

 

הצבא שינע אתמול תותחים מתנייעים לגבול הצפון לאחר שהוחלט לסגור את המרחב האווירי מעל קריית שמונה עד 8 בספטמבר. המרחב האווירי בגבול לבנון וברמת הגולן נסגר כבר בתחילת השבוע שעבר.

 

נסראללה: "התגובה יכולה להגיע מכל מקום בלבנון"

בנאום שנשא אתמול מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הוא אמר כי ארגונו יגיב מתוך שטח לבנון על תקיפת הרחפנים ברובע הדאחייה בשבוע שעבר - "ולא מחוות שבעא" (הר דב). לדברי נסראללה, "בעבר התגובות שלנו הגיעו מחוות שבעא - שם אנחנו בדרך כלל מגיבים.

 

"הפעם אני רוצה לומר שהתגובה יכולה להגיע מכל מקום בלבנון". הוא הוסיף כי בידי ארגונו "מספיק טילים מדויקים". לפי הערכת צה"ל, לארגון השיעי יש עשרות טילים מדויקים.

 

נסראללה הכחיש שמטרת הרחפנים שתקפו ברובע הדאחייה בדרום ביירות הייתה מפעל לדיוק טילים. "כולם יודעים שאין שום מפעל שם, לא לייצור טילים, לא לבגדים ולא לנעליים", הוא אמר. "אם היו לנו מפעלים כאלה, היינו עומדים ואומרים זאת בגלוי ובכבוד וללא חשש. זה שקר של נתניהו כדי לתרץ את המתקפות שלו".


פורסם לראשונה 01/09/2019 15:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שדות בוערים במארון א-ראס
צילום: רויטרס
מומלצים