שתף קטע נבחר

היועמ"ש: לדחות העתירה נגד פרסום חומרי החקירה בפרשות נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה קובע כי יש לדחות את עתירת הליכוד לוועדת הבחירות המרכזית בעניין הפרסומים בפרשות נתניהו: "מדובר בפרסום חדשותי ולא של מועמד או רשימה"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קרא היום (ב') לוועדת הבחירות המרכזית לדחות את עתירת הליכוד נגד חברת החדשות בבקשה למנוע פרסומי חומרי חקירה בפרשות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

היועמ
היועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין יונתן ברמן ומיה דיין ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, היא שדין העתירה להידחות על הסף.

 

תנועת הליכוד פנתה לממלא מקום יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט ניל הנדל, נגד חברת החדשות והיועץ המשפטי לממשלה וביקשה שיוצא צו מניעה המורה לחברת החדשות שלא לפרסם או להדליף חומרי חקירה משטרתיים או של הרשות לניירות ערך שהגיעו לידיה מהדלפות הנוגעים לחשדות נגד ראש הממשלה בתיקים 1000, 2000 ו-4000. לראש הממשלה מיוחסות עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בפרשת 4000, ומרמה והפרת אמונים בפרשות האחרות. ההכרעה כפופה לשימוע שיקיים מנדלבליט לנתניהו לאחר הבחירות.

 

ביום שישי החליט השופט הנדל לדחות את הבקשה למתן צו זמני. כעת טוען היועץ המשפטי לממשלה שדין העתירה להידחות על הסף בהיעדר סמכות למתן צו מניעה של הוועדה "בהישען על טענות להפרה לכאורה של דברי חקיקה שאינם מנויים בחוק". בנוסף נטען כי אין עילה להוצאת הצו.

 

מנדלבליט טען כי הוא "רואה בחומרה מסירת מידע שלא ברשות וסמכות מתוך הליך פלילי המצוי כעת בשלב שימוע, לצורך שקילת כתב אישום. אף מבלי להידרש לשאלה - שהתשובה לה כמובן אינה בידיעתנו - מהו מקור המידע שפורסם". היועץ מציין כי חומרי החקירה נמסרו לכמה חשודים ולעורכי דינם בפרשות השונות לקראת השימועים.

 

לדעת היועץ אין סמכות להוצאת צו מניעה להפרה לכאורה של הוראות חוק שאינן קשורות לבחירות, וסמכות הוועדה מוגבלת בנושא לחוקים מסוימים, אך לא ביחס לפרסומים. גם את הטענה שמדובר כביכול ב"תעמולה אסורה" טוען היועץ המשפטי כי יש לדחות: "מדובר בפרסום חדשותי ולא של מועמד או רשימה על ידי הערוץ, מידע אשר העורכים בו רואים ערך חדשותי משיקולים מקצועיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים