שתף קטע נבחר

נתניהו הוקלט מתערב בשוק התקשורת וצועק על איוב קרא: "השתגעת?"

ראש הממשלה הוקלט בשיחות עם שר התקשורת דאז איוב קרא שבהן לחץ לפרק את מועצת הכבלים והלוויין ולהיטיב עם ערוץ 20. הוא רתח מזעם בגלל כותרת שציינה כי איילת שקד היא שפועלת בנושא. נתניהו: "נלחם כמו אריה לגיוון בתקשורת". קרא: "האזינו לי"

 

 

 

צעקות בטלפון על שר התקשורת איוב קרא וניסיון להשפיע על שוק התקשורת: אלו הדברים שעולים מהקלטות שיחות הטלפון של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר התקשורת דאז איוב קרא שנחשפו הערב (יום ב') בחדשות 13.

 

השיחה נערכה בסוף 2017, יותר משנה לאחר שהוגבל עיסוקו של נתניהו במשרד התקשורת, כך שלא יוכל לעסוק בעניינים הנוגעים לשאול אלוביץ' שהיה בעליה של חברת בזק. במהלך אותה שיחה לחץ נתניהו להעניק לערוץ 20, שהפסיד במכרז להפעלת ערוץ הכנסת, רישיון לשדר חדשות ולפרק את מועצת הכבלים והלוויין שהתנגדה לכך.  

 

 

מועצת הכבלים והלווין היא הגוף הרגולטורי שאחראי על yes ו-HOT, ועד לפני שינוי החקיקה גם על הערוצים הייעודיים ביניהם ערוץ 20, ערוץ המוזיקה, ערוץ 9 ועוד. ערוץ 20 הוקם במטרה להיות ערוץ מורשת יהודית, אך שם רצו לשדר חדשות, וביקשו לכך אישור. התהליך לקח זמן, והכוונה הייתה לזרז את התהליך. בהקלטות נשמע נתניהו מדבר על סגירת מועצת הכבלים והלווין, במצב דברים כזה, הייתה יכולה להיות גם השפעה על חברת yes - ששייכת לבזק, שהיתה אז בבעלות שאול אלוביץ'.

 

"זורקים אותם מהכנסת, ועכשיו זורקים אותם מהחדשות", אמר נתניהו. "גם את האחוז או שניים שיש לאראל סג"ל הם רוצים. את כבשת הרש הזו הם גם רוצים".

 

נתניהו התעקש בהתייעצויות על שני דברים: ביטול מועצת הכבלים והלוויין, ותיקון החקיקה שתאפשר החזקת ערוצי טלוויזיה בבעלות משקיעים מחו"ל. קרא אמר כי הוא מתכוון לפעול לפי המלצותיו של מנכ"ל המשרד שלמה פילבר. "אבל הוא לא הלך על בעלות", אמר נתניהו. "לא, לא, אני שיניתי את זה", אמר קרא. "אנחנו נראה לך, ראש הממשלה", הוסיף השר ואמר שיעביר זאת לנתניהו ולבכיר הנוסף שנכח בשיחה.

בנימין נתניהו איוב קרא (צילום: יואב דודקביץ')
בנימין נתניהו ואיוב קרא(צילום: יואב דודקביץ')

איילת שקד  (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו רגז כשקרא כותרת שבה הוזכרה איילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי)
 

נתניהו רתח כאשר קרא כותרת שבה צוין כי השרה לשעבר איילת שקד היא שלחצה להעניק רישיון לשידור חדשות לערוץ 20: "אתה השתגעת?", שאל בצעקות כמה פעמים את קרא. "הם מעכבים את זה. מי עושה את הדבר הזה? מי יזם את זה?". קרא השיב לו כי היוזמה "שלנו" (הליכוד), אך ראש הממשלה שאל בחזרה: "סליחה? שקד שלנו?". קרא ענה לו: "לא! החוק שלנו, היא לא שייכת לו".

  

נתניהו שאל את קרא במהלך השיחה שבה השתתף בכיר אחר בליכוד: "איך מצילים את החדשות (ערוץ 20) עד אז, זה ייקח לנו כמה חודשים? לא נותנים לו לשדר חדשות". ראש הממשלה שאל את שר התקשורת: "מה עם ההפרות של ערוץ 10? של ערוץ 2? אתה יכול לפזר את מועצת הכבלים והלוויין, דרך אגב?". קרא הסב את תשומת ליבו של נתניהו לסעיף שעסק בנושא, אך ראש הממשלה אמר: "למה לפזר? בוא נבטל אותה".

 

"מה לעשות? לפזר או לבטל את הדבר הזה, מה בדיוק? מה אתה מציע?", שאל קרא את הבכיר מהליכוד. "אם תפזר, מה זה יפתור לך?" שאל אותו הבכיר. "זה סתם, אני רק רוצה להכין את הקרקע, אולי לבטל אותה לגמרי". נתניהו נכנס לשיחה ואמר: "אז תבטל אותה לגמרי". קרא הסביר כי ביטול מועצת הכבלים והלוויין ידרוש את תיקון החוק. "אנחנו הולכים על חוק, אבל בינתיים אנחנו במכה קשה", אמר קרא.

 

נתניהו נשמע מתעקש בהתייעצויות כאמור על ביטול מועצת הכבלים והלוויין, וכן על תיקון החקיקה באופן שיאפשר החזקת ערוצי טלוויזיה בבעלות משקיעים מחו"ל.

נתניהו נזף בקרא: "לא עשית 'בעלות זרה', לא עשית 'בעלות זרה'".

קרא השיב: "לא, לא, עשיתי 'בעלות זרה'. למה?".

 

מטעם ראש הממשלה נמסר בתגובה: "תודה לכם על שהצגתם שראש הממשלה נתניהו נלחם כמו אריה כדי להציל את ערוץ 20, כבשת הרש של הימין בתקשורת המשודרת, מול השמאל שניסה לסגור אותו כפי שניסה להשתיק את 'ישראל היום' וערוץ 7.

 

"כל פעולותיו של ראש הממשלה תואמות לחלוטין את הנחיות היועמ"ש לאחר שעזב את תפקידו כשר התקשורת. כך כתב היועמ"ש: 'נתניהו רשאי לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים והעובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת עוד את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה'. כלומר לראש הממשלה היה מותר לחלוטין לעסוק בפעולות אותן הצגתם, כפי שנלחם כל חייו למען גיוון הדעות בשוק התקשורת - חטא בל יסולח בעיני מתנגדיו. ההגבלות היחידות שהוטלו על ראש הממשלה הינן ביחס לאלוביץ' ובזק - תחום שבו ראש הממשלה לא עסק לאחר הנחיית היועמ"ש. באתם לקלל ויצאתם מברכים'". 

 

קרא: "האזנה לקו הטלפון שלי"

איוב קרא, שהתראיין לכתבה, צייץ בתגובה: "הכתבה שפרסם ערוץ 13 על-ידי הכתב ספי עובדיה מעשה נבזי וחמור הגורם לפגיעה מכוונת באמנותי ובדרכי. מעצם ההאזנה על קווי הטלפון שלי ושל ראש הממשלה נודף ריח רע ומגמתי לפגוע בי בראש הממשלה בליכוד ובשלטון המחנה הלאומי ואת זה לא ארשה. אם לא יובהר מיד כיצד הודלפו הציטוטים לתקשורת אפנה למשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית לגלות את המדליף מכיוון שזו חלק מפגיעה בפרטיות האסורה על פי חוק. עשיתי את תפקידי בצורה הישרה הנכונה ההגונה והמכובדת ביותר. לא אתן לפגוע על חשבוני בראש הממשלה הטוב ביותר שהיה גם אם ישנה מחלוקת בינינו. בעקבות הכתבה הזו אתייצב כמו בימי הטובים לעזור לליכוד ולראש הממשלה לנצח את הבחירות ואנחנו ננצח בע"ה".

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בתגובה להקלטות נתניהו: "כך נשמע אדם שאיבד כל רסן ומעצור, וחושב שהשרים ומוסדות השלטון הם כלים במגרש המשחקים הפרטי שלו. יש רק תרופה אחת נגד התמכרות לשררה - החלפת שלטון נתניהו".

 

יו"ר ימינה איילת שקד אמרה בתגובה לפרסום ההקלטות: "אכן פעלתי יחד עם שר התקשורת להציל את ערוץ 20, למדינת ישראל מגיעה תקשורת מגוונת עם שלל דעות, זה ערוץ חשוב שמשמיע קולות אחרים. כמו שגיוונתי את מערכת המשפט כך חשוב לגוון את התקשורת".

 

ראש צוות התגובות במפלגת העבודה גשר, רויטל סויד, מסרה כי "מנלדבליט חייב להורות על פתיחת חקירה בעניין המשך בחישת נתניהו בשוק התקשורת. לביבי אין שום קווים אדומים ואין גבולות. החוק והנחיות היועץ המשפטי הם אפילו לא המלצה מבחינתו. מדהים שאחרי שכבר נחשף שהסתיר את ניגוד העניינים בינו לבין אלוביץ' ומנדלביט הרחיקו ממשרד התקשורת, הוא המשיך לנסות להנדס את שוק התקשורת ע"פ צרכיו. מעניין אלו עבירות הוא עושה עכשיו מאחורי הקלעים".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, המתמודד כיום במסגרת המחנה הדמוקרטי, מסר בתגובה: "נתניהו, בקולו, מתערב בשוק התקשורת בניגוד מוחלט להנחיות בית המשפט. הידיים ידי קרא, הקול קול נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לשעבר איוב קרא
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים