שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בחירות, דחיית ברקזיט או פרישה בלי הסכם?
  בוריס ג'ונסון הבהיר שוב שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי בתאריך היעד, עם הסכם או בלעדיו: "עוזבים ב-31 באוקטובר, בלי 'אם' ובלי 'אבל'". מורדים שמרנים ינסו לקדם מחר חוק שדוחה את תאריך הפרישה. אם החוק יעבור, אומרים בממשלה, ג'ונסון יכריז על בחירות ב-14 באוקטובר
  בוריס ג'ונסון שלל הערב (יום ב') אפשרות שיבקש מהאיחוד האירופי לדחות שוב את תאריך היעד לפרישת בריטניה. לפי הפרשנים מדובר באיום על המחוקקים שרוצים לכפות עליו דחייה של הברקזיט: ג'ונסון רמז להם שלא תהיה לו ברירה אלא להכריז על בחירות בזק.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

    

  הבטחתו של ראש הממשלה החדש של בריטניה לבצע את הברקזיט ב-31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו, מקרבת את בריטניה למשבר חוקתי וסכסוך עם 27 המדינות האחרות בגוש. יותר משלוש שנים חלפו מאז משאל העם, ועדיין לא ברור מתי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ובאלו תנאים.

  בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)
  בוריס ג'ונסון הערב בדאונינג 10(צילום: AFP)
   

  כשנותרו פחות מחודשיים עד לפרישה מנסים חברי פרלמנט מהאופוזיציה ומורדים ממפלגתו של ג'ונסון לסכל אפשרות של פרישה ללא הסכם – תרחיש שלפי גורמים בממלכה עלול לגרום לכאוס כלכלי ותחבורתי. המחוקקים שמתנגדים לג'ונסון מקדמים תוכנית שתדחה את תאריך הפרישה בשלושה חודשים, ל-31 בינואר 2020.

   

  הפרלמנט הבריטי יחזור מחר מפגרת הקיץ, והמחוקקים יצביעו על הצעה להעניק למתנגדי ג'ונסון שליטה על סדר היום. אותם מתנגדים, חלקם מורדים מהמפלגה השמרנית, ינסו לקדם חוק שיכריח את ג'ונסון לבקש מבריסל דחייה של שלושה חודשים. אם הם יצליחו, אומר בכיר בממשלה, ג'ונסון יכריז על בחירות בזק ב-14 באוקטובר.

  בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   

  "לחברי הפרלמנט תהיה מחר בחירה פשוטה מאוד בזמן ההצבעה: אם הם יצביעו לתת לבוריס ג'ונסון את הסיכוי לנהל מו"מ זה יהיה הסיכוי הטוב ביותר של בריטניה להשיג הסכם", אמר הבכיר בממשלה לרויטרס. " אם הם יצביעו בעד חבלה בתהליך המו"מ, ויתנגדו להעניק לבריטניה את היכולת לנהל מו"מ להסכם, הם יצטרכו לשקול מה יהיה לאחר מכן".

   

  ג'ונסון הבהיר הערב שלא יאפשר לחברי הפרלמנט לדחות את תאריך היעד לברקזיט כפי שעשתה קודמתו, תרזה מיי. "אני רוצה שכולם ידעו שאין נסיבות שבהן אבקש מבריסל דחייה: אנחנו עוזבים ב-31 באוקטובר, בלי אם ובלי אבל", אמר ג'ונסון בהצהרה מחוץ למעונו בדאונינג 10. "אנחנו לא נקבל שום ניסיון לסגת מההבטחות שלנו", הודיע ראש הממשלה. "אני לא רוצה בחירות. אתם לא רוצים בחירות. בואו נמשיך עם האג'נדה של העם".

  בוריס ג'ונסון (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  ג'ונסון, מנהיג מחנה הברקזיט במשאל העם הדרמטי ב-2016, הוסיף שאם חברי הפרלמנט יצביעו בעד דחיית הברקזיט הם "כורתים את הרגליים" של בריטניה וגורמים לכך שכל מו"מ עתידי יהיה "בפירוש בלתי אפשרי". ג'ונסון הודיע שידיח מהמפלגה מחוקקים שיתמכו במאמצים לחסום ברקזיט ללא הסכם.

   

  במסגרת החוק הבריטי כדי ללכת לבחירות צריך תמיכה של שני שלישים מחברי הפרלמנט. לא בטוח שג'ונסון יזכה בתמיכה הזאת. 650 חברים נמצאים בבית התחתון של הפרלמנט. לג'ונסון יש על הנייר רוב של חבר אחד בלבד, אך לפי התקשורת הבריטית כ-20 חברי פרלמנט שמרנים מתכוונים למרוד בו. בחירות בבריטניה יובילו ככל הנראה לאחד משלושת התרחישים הבאים: ברקזיט שיבצע ג'ונסון בתמיכת הממשלה, פרלמנט תלוי עם ממשלת מיעוט או ממשלה בראשות ג'רמי קורבין והלייבור.

  הפגנות נגד ה ברקזיט לונדון בריטניה (צילום: AFP)
  מפגינים נגד הברקזיט וג'ונסון בשבוע שעבר בלונדון(צילום: AFP)

  הפגנות נגד ה ברקזיט לונדון בריטניה (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
   

  ברקע הצהרתו של ג'ונסון הערב נשמעו קריאות "לעצור את ההפיכה" של מפגינים שהתקבצו בסמוך למקום. בבריטניה מפגינים נגד ג'ונסון מאז שהחליט להשעות את הפרלמנט, שרק מחר חוזר מפגרה, כבר באמצע החודש.

   

  ג'ונסון עורר זעם כשהחליט לקיים את "נאום המלכה", אירוע הפתיחה של המושב החדש בפרלמנט, רק ב-14 באוקטובר. האירוע וההכנות לנאום מובילים להשבתת הפרלמנט, ונראה שג'ונסון בחר לעשות זאת כדי למנוע מהפרלמנט לחוקק חוקים שימנעו פרישה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. אך עם עד ההשבתה יצליחו המחוקקים לדחות את תאריך הפרישה מהאיחוד, 14 באוקטובר יהפוך ליום שבו יתקיימו בחירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  בוריס ג'ונסון. פרישה ב-31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו
  צילום: AFP
  מומלצים