שתף קטע נבחר

התחזה פעמיים לנהג מונית – ולא יישב בכלא

חרף עונש מאסר על תנאי בגלל אותה עבירה בדיוק, בית המשפט החליט להקל עם הנאשם שהודה במעשים, על רקע מצבו הכלכלי והרפואי

בית המשפט לתעבורה בתל אביב בחר לאחרונה לגזור עונש קל בלבד על אדם שהתחזה לנהג מונית ושירת נוסעים בתל אביב. נסיבותיו האישיות לא צוינו, אולם נראה שמצבו הרפואי והכלכלי הביאו לכך שהשופטת שרית קריספין שוכנעה שיש לסטות ממדיניות הענישה המקובלת.

 

המקרה אירע בינואר 2018: על פי כתב האישום, סביב השעה 3:00 לפנות בוקר נהג הנאשם במונית בעיר ולקח נוסע, אף שהוא אינו מורשה לנהוג ברכב ציבורי. הוא הודה במיוחס לו, וההגנה ביקשה לשלוח אותו לשירות המבחן שיערוך חוות דעת בעניינו, בטרם הצדדים יציגו טיעונים לעונש.

 

ברקע הדברים עמד עונש מאסר על תנאי שהוטל עליו ב-2016 בגין אותה עבירה, וכעת ניתן היה "להפעיל" אותו, כלומר לשלוח אותו למאסר בפועל בהתאם. אולם שירות המבחן המליץ לא לעשות זאת אלא להטיל עליו שירות לתועלת הציבור (של"צ), לשלבו בקבוצת טיפול ולהאריך את תקופת התנאי.

 

ממנגד, המדינה ביקשה להטיל עליו מאסר בפועל והפעלת המאסר המותנה, לפחות בדרך של עבודות שירות. בנוסף התבקשו עונשים נלווים כגון פסילת רישיון, מאסר על תנאי נוסף, קנס, ועוד. בין היתר, המדינה הצביעה על עברו התעבורתי של הנאשם, הכולל 29 עבירות תעבורה החל מ-1990, בהן שימוש בטלפון נייד, אי-ציות לתמרורים שונים ונהיגה במהירות מופרזת.

 

מנגד ביקשה ההגנה להאריך את עונש המאסר המותנה, לנוכח עמדת שירות המבחן. כמו כן, היא התייחסה למצבו הכלכלי, האישי והרפואי של הנאשם. הוא עצמו הביע חרטה וצער ולקח אחריות על התנהגותו. הוא סיפר שכיום הוא עובד בעבודה מסודרת כסוכן מכירות, זאת לאחר שנפצע קשה בתאונת אופנוע ולא עבד תקופה ממושכת.

 

"נהג המתחזה כנהג רכב ציבורי, מבלי שהוכשר והורשה לנהוג ברכב שבנדון, מטעה ומסכן את ציבור עוברי הדרך," קבעה השופטת קריספין. היא ציינה כי מדיניות הענישה הנהוגה נעה בין שישה ל-24 חודשי מאסר.

 

אלא שהיא סברה כי "עם זאת, בית המשפט אינו יכול להתעלם מהאמור בתסקיר שירות המבחן לגבי נסיבות חייו של הנאשם, ההמלצות בסייפא לתסקיר ובעובדה כי הנאשם נעדר עבר פלילי". היא הסבירה כי ענישה היא תמיד אינדיווידואלית, ויש לתת את הדעת גם למצבו האישי של הנאשם.

 

לאחר שעיינה בתסקיר שירות המבחן ושקלה את טענות הצדדים, השופטת סברה כי "בנסיבות המקרה ונוכח האמור בתסקיר שירות המבחן, יש מקום ליתן לנאשם הזדמנות אחרונה להוכיח, כי אכן הבין את החומרה והסיכון בהתנהגותו ובעבירה שעבר".

 

בסיכומו של דבר נגזרו על הנאשם את העונשים הבאים: קנס בסך 2,500 שקל, ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים נוספות, 180 שעות של"צ, ופסילת רישיון למשך כשנה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד מטס-לוי
  • ב"כ הנאשם: עו"ד קפלן
  • עו"ד גילי קרמר עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אולפני פוקס
עו"ד גילי קרמר
צילום: אולפני פוקס
מומלצים