שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת הבחירות נגד החוק שמקדם נתניהו: "30 צלמים בקלפי יגרמו לכאוס"

השופט חנן מלצר העומד בראש ועדת הבחירות המרכזית דוחה על הסף את ניסיונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לכפות בחוק הצבת מצלמות בקלפיות ומזהיר כי אי אפשר לנהל יום בחירות תקין: "בזמן האחרון לא שומעים ליועץ המשפטי לממשלה"

עימות פומבי חריף וחריג בין יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם לחקיקת חוק שיחייב הצבת מצלמות בקלפיות. מלצר הזהיר הבוקר (יום ה') בריאיון לגלי צה"ל מפני כאוס אם תעבור הצעת החוק. מוקדם יותר אמר ראש הממשלה לפני צאתו ללונדון: "אני חושב שהעמדה שהוצגה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה ביחס לאי-קבלת המצלמות זה דבר שאין לו הסבר. אנחנו לא נאפשר גניבת בחירות".

 

לעומתו, שרטט השופט מלצר תרחיש כאוטי: "רוצה להדגים לך מה הצעת החוק של הליכוד אומרת - כל סיעה או רשימה שמתמודדת לכנסת תוכל להעמיד מצלמות מטעמה. יש קלפיות בכל רחבי הארץ. תארי לך שבקלפי מסוימת יש למעלה מ-30 רשימות שמתמודדות לבחירות. אז נניח שבכל קלפי כל נציג של רשימה שמתמודדת יעמיד צלם. 30 צלמים בקלפי יגרמו לכאוס, לאנדרלמוסיה. כיתה א' בבית ספר שאותרה כמקום קלפי לא מתאימה לזה".

 

 
חנן מלצר ובנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי)

 

אתה אומר שאם הצעת החוק הזאת תעבור אתה כראש ועדת הבחירות המרכזית לא יכול לערוב לכך שנוכל לנהל יום בחירות תקין

"אמת. ויותר מזה, אני מקווה שהצעת החוק לא תקודם".

 

מלצר אמר כי המתווה הקיים מספק פתרון לחששות מפני זיוף בחירות, "בקלפיות מסוימות הוספנו מזכיר קלפי שני. בנוסף לזה, הקמנו סיירת טוהר בחירות שמונה כ-3,000 אנשים עם מצלמות. כאשר בזמן ההצבעה האנשים האלה יסיירו במהלך יום הבחירות בכל הקלפיות, ואם יש איזושהי בעיה, באישור שלנו הם יוכלו מיד לצלם. בנוסף לזה, בזמן הספירה, בקלפיות בעייתיות ובקלפיות שייבחרו באופן אקראי, אנחנו נצלם את כל מהלך הספירה".

 

עוד אמר כי הפתרון שהציע מיטבי והושג על דעת כל נציגי המפלגות בוועדת הבחירות המרכזית, "לכן, רצוי שהצעת החוק לא תקודם. פעם, בעבר, גם בהחלטה שלי בנושא המצלמות קבעתי שאין לעשות שינוי, שנושא המצלמות צריך לעבור שינוי חקיקה, אבל אחרי הבחירות. לא לפני. לא משנים את כללי המשחק. ראוי שישמעו ליועץ המשפטי. בזמן האחרון לא שומעים ליועץ המשפטי".

 

כנס לשכת עורכי הדין (צילום: מוטי קמחי)
היועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: מוטי קמחי)

"מאחר שאנחנו מקפידים על טוהר הבחירות ואני חושש שאם תתקבל ההצעה זה עלול לגרום לכאוס, אני קורא לכל לחברי הכנסת שלא לקדם את הדבר. זה מזכיר לי שאחרי שהחליטו על בחירות והצביעו בכנסת לבחירות באו אליי חברים רבים מהכנסת ואמרו לי אמנם שלא לפרסום, חבל שהצבענו בעד בחירות חוזרות. אני מקווה שהפעם לא יקרה כדבר הזה גם כן. שהציבור יבוא להצביע, זה מימוש הזכות הדמוקרטית. אני שומע איזו מוזיקה, שרוצים להביא לכך שלא תהיה הצבעה מאסיבית. אני קורא לכל אחד ואחד שהדמוקרטיה יקרה לו, שיבוא ויצביע".

 

מלצר דחה את הטענה כי איים לבטל את המתווה לפיקוח על טוהר הבחירות במחאה על החוק שמקדם נתניהו, "לא היה אף פעם איום, אין איום. אני לא עוסק באיומים כלשהם. יש הרבה ספינים והודעות שווא". 

 

נתניהו אמר בנתב"ג כי "השופט מלצר בעצמו אמר שיש כאן בעיה אמיתית והדרך היחידה לטפל בבעיית זיוף בקלפיות בדמוקרטיה זה להביא לנציגים השונים ולמשקיפים השונים את היכולת לפקח. בישראל יש מצלמות בכל מקום, יש מצלמות כאן, יש מצלמות בסופרמרקט, בקופת חולים. אין מקום שאין מצלמות. אבל דווקא כאן עושים את המקום הזה, אולם הקלפיות אמור להיות נטול מצלמות, הרי אף אחד אינו מדבר על כך ואינו חושב על כך שהמצלמות יכנסו מאחורי הפרגוד. אבל כדי למנוע זיופים, כדי למנוע את גניבת הבחירות אין שום הסבר להתעקשות הזאת. ועל כן אנחנו ממשיכים בחקיקה שהיא טובה לטוהר הבחירות ולא אכפת לנו, ולהיפך, אנחנו רוצים שיהיו מצלמות בכל הקלפיות בכל חלקי הארץ".

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר כי "מגוחך שהמפלגה היחידה שנחקרת על זיופי קולות טוענת שהיא זאת ששומרת על טוהר המידות. נתניהו רוצה שהחוק יחסם כדי להמשיך להתקרבן מול מערכת המשפט ולהסית נגד החברה הערבית".

 

אמש הודיע מנדלבליט לנתניהו ולשרי המשפטים והפנים אמיר אוחנה ואריה דרעי כי קיימת מניעה משפטית לאישור הצעת החוק הממשלתית להצבת המצלמות בקלפיות שאותה מקדמת הממשלה לקראת הבחירות.

 

מנדלבליט ציטט את מלצר שסבר ש"לא ניתן לקדם תזכיר חוק בעת הזו, נוכח הקשיים היישומיים שעלולים להביא לפגיעה אנושה ביכולת הוועדה לבצע את יום הבחירות כסדרו. שינוי מהותי כל כך בסמיכות רבה ליום הבחירות עלולה בסבירות גבוהה למנוע מחלק מהבוחרים את האפשרות לבחור ואף לגרום לאנדרלמוסיה ותוהו ובוהו בעת קיום הליך הבחירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו והשופט חנן מלצר
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי
מומלצים