שתף קטע נבחר

ח"כ זוהר ניסה לשכנע את "נעם" לפרוש והציע תמורה

סגירת רחבת המשפחות בכותל וביטול מתווה הגיור - אלה שתיים מההצעות שהציג חבר הכנסת. לדבריו הוא קיבל רשות מנתניהו, אך בליכוד מכחישים: "לא הוגשה ולא תוגש להם כל הצעה"

חבר הכנסת (ליכוד) מיקי זוהר הגיע שלשום למטה מפלגת "נעם" בירושלים במטרה לשכנע את ראשיה לוותר על התמודדות בבחירות הקרובות לכנסת. זוהר, שהגיע לפגישה כשהוא מלווה בנציג מטעם מפלגת יהדות התורה, הציג לראשי נעם כמה הצעות – חלקן דרמטיות ביותר בסוגיות דת ומדינה – שימומשו אם תחליט נעם לא להתמודד.

 

מפלגת נעם מזוהה עם הרב צבי טאו, ראש ישיבת הר המור בירושלים. על פי ההערכות בימין, המפלגה שווה בין עשרת אלפים ל־30 אלף קולות. לפיכך בליכוד רואים בה מפלגה שאין לה סיכוי לעבור את אחוז החסימה ומנסים לשכנע את ראשיה שלא להתמודד. גם במידה שנעם לא תתמודד אנשי הרב טאו לא צפויים להצביע ליכוד. מכל המפלגות האחרות, גישתם הדתית קרובה ביותר לזו של יהדות התורה וזו ככל הנראה הסיבה שח"כ זוהר הגיע לפגישה יחד עם איש יהדות התורה.

 

בין ההצעות שעלו בפגישה היו סגירה של רחבת המשפחות בכותל הדרומי, שבשנים האחרונות מרתיחה את אנשי הרב טאו.

ח
ח"כ מיקי זוהר. הרעיון שלו(צילום: אלכס קולומויסקי)

הרב צבי טאו (צילום: מיכאל יעקובסון)
הרב צבי טאו(צילום: מיכאל יעקובסון)
 

הצעה נוספת שהועלתה הייתה ביטול "מתווה ניסים" שאותו כתב שר המשפטים לשעבר משה ניסים. המתווה היה מעין פשרה בין הגורמים השמרנים לבין הליברלים בסוגיית הגיור שקבע כי הגיור ייצא מידיה של הרבנות הראשית ויעבור לרשות גיור ממלכתית חדשה שתוקם. בנוסף הובטח תפקיד בכיר, שאינו מיניסטריאלי, לאיש מפלגת נעם.

 

ההצעות הוצגו לראשי מפלגת נעם ככאלה שבמידה ונעם אכן תסיר את התמודדותה, יהדות התורה תהיה אחראית על קידומן בממשלה הבאה והן יזכו לגיבוי ולתמיכת הליכוד וראש הממשלה.

 

בפגישה לא נרשמו תוצאות מעשיות. ראשי נעם סירבו לקבל את ההצעות, אך הצדדים הותירו אפשרות להמשך מגעים ביניהם בימים שלפני הבחירות.

 

לדברי ח"כ זוהר, הרעיון לפגישה היה שלו, אך הוא ביקש את רשותו של ראש הממשלה נתניהו שאישר לו לעשות כן.

 

"הם היו מאוד עקשנים והרגשתי שהם ראש בקיר", אמר אמש זוהר ל"ידיעות אחרונות". "יכולה להירשם על שמם נקודה שחורה בהיסטוריה של מדינת ישראל שתלווה אותם עד סוף ימיהם, הם מסכנים את כל שלטון הימין".

 

בליכוד לעומת זאת הכחישו: "לא היה ולא נברא. לא יהיה שינוי בגיור ואף אחד לא יסגור את רחבת הכותל הדרומי. לא הוגשה ולא תוגש הצעה למפלגת נעם מטעם הליכוד. אסור לבזבז קולות על מפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה".

 

ממפלגת נעם נמסר: "הפוליטיקאים של יהדות התורה הוכיחו שברגע האמת אין על מי לסמוך. נעם תייצג בכנסת ציבור רחב, חרדים, דתיים וכל יהודי שחשובה לו מדינת ישראל יהודית, ערכית ועצמאית ללא השפעות זרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים