שתף קטע נבחר

יועז הנדל: "אין דיל עם החרדים, אך לא פוסלים"

הח"כ מכחול לבן הכחיש בריאיון לאולפן ynet את הטענה על דיל עם החרדים: "הם מתעלמים משחיתות ופלילים תמורת שררה. זה פסול"

 

 

 
חבר הכנסת יועז הנדל (כחול לבן) התייחס הבוקר (יום ה') לטענותיו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בדבר דיל בין ראש מפלגתו בני גנץ לחרדים. הנדל הכחיש בתוקף כי קיים הסכם כלשהו עם המפלגות החרדיות, והאשים כי הן תומכות במתן חסינות לנתניהו, מהלך שבו כחול לבן לא תוכל לצדד. הדברים נאמרו על רקע התבטאויותיו האחרונות של גנץ לפיהן יכונן ממשלה חילונית "ללא סחטנות חרדית", דברים שזכו לתגובה נגדית מצידו של ליברמן שטען להיפך הגמור.  

 

-ליברמן מאשים אתכם שיש לכם דיל עם החרדים, שאתם מדברים על ממשלת אחדות חילונית-ליברלית אבל תוך כדי דיבור עם ליצמן וגפני.

"ליברמן מומחה לדילים עם החרדים. אני לא מומחה לזה, לא יודע איך עושים דילים עם החרדים. אבל אני יודע מה אנחנו רוצים מבחינה ערכית – להקים ממשלה רחבה, ממשלה ציונית לאומית ליברלית רחבה, עם קווי יסוד ברורים, תפיס של כלל עם ישראל ולא תפיסה מגזרית, גם בנושאי דת ומדינה. חובת ההוכחה אמנם עלינו, אבל ליברמן הזכיר בעבר עם מי הוא יושב - והכיוון שלנו מובהק".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

-איזו ממשלה אתה רואה לנגד עיניך?

"כנקודת התחלה - כחול לבן, ליברמן והליכוד זו ממשלה רחבה שתמצה את האינטרס של מרבית הישראלים, ותהיה קשובה לצורך של כל המדינה מתוך דאגה גם לקבוצות הקטנות כמו החרדים, ולא לצורך של מגזר כזה או אחר".

 

יועז הנדל ריאיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
הנדל באולפן ynet. "החרדים איבדו את זה"(צילום: אבי מועלם)

 

-אתה מעדיף את ליברמן על החרדים בתוך ממשלה כזאת?

"אני חושב שכן, בתור התחלה. אנחנו מדברים על שותפים טבעיים, המושג הזה שצמח בימינה ובליכוד אומר מבחינתי ששותף טבעי זה אדם ששירת בצבא, מגן איתי כתף אל כתף על המדינה, מסתער איתי על האויב, מסכן את חייו למעני ואני למענו".

 

-גם דרעי שירת בצבא.

"לכן אני לא אומר שאני פוסל מישהו. נתתי את הדוגמה של ליצמן כמשל: איפה השותף הטבעי שלי? השותף הטבעי שלי הוא קודם כל מי שמאמין בערכי הציונות, ואני לא משוכנע שאם ליצמן יישב כאן ויישאל אם הוא ציוני - הוא יענה תשובה חיובית. למעשה, אני די משוכנע שהוא יענה תשובה שלילית. המחנה הציוני הזה הוא השותף הטבעי שלי, קודם כל, ולכן הפנייה הטבעית היא לליכוד ולליברמן. במשך חצי שנה המפלגות החרדיות אומרות 'הוספנו עוד עיקר ל-13 העיקרים' והוא בנימין נתניהו: חסינות לנתניהו, תמיכה בנתניהו, החרמת כחול לבן. אני מתפלא על הפליאה שלהם מכך שאנחנו אומרים שאנחנו לא רוצים לשבת איתם".

 

ועידת ישראל לרפואה בהשתתפות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי )
הנדל: "ליצמן לא ציוני"(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

טקס האזכרה הממלכתי לציון 90 שנה למאורעות תרפ
"החרדים בכיס של נתניהו. איבדו את זה"(צילום: AP)

 

-ראינו חנופה מצד גנץ ויעלון לחרדים, למה להאמין לך עכשיו?

"ההבדל בין חנופה לעיקרון הוא הבדל מהותי", השיב הנדל. "אני פוגש חרדים, יש לי חברים ובני משפחה חרדים, אני שמח להגיע לתיש חרדי, אני אוהב את החברה החרדית ויש לי אחריות לחברה החרדית. זה לא קשור לעקרונות שלנו בנושאי דת ומדינה, ולכך שאנו לא יכולים לקבל את זה שהליכוד מציע למפלגה קיקיונית של חרד"לים להעלים את מתווה הכותל שהיה מקובל על כולם ולפגוע באינטרסים של מדינת ישראל - שלא אני המצאתי אלא בנימין נתניהו. וזה לא קשור לכך שאנחנו, בעיניי רוחנו, חושבים שהגיע הזמן שהכוחות המרכזיים בישראל, הרוב שהוא סדר גודל של 80 מנדטים, יקבע מהם האינטרסים הלאומיים תוך דאגה למיעוטים ולקבוצות קטנות".

 

-נניח שהבחירות מסתיימות בתיקו, ויש לכם הזדמנות לקחת אליכם את החרדים. לא תציעו להם עולם ומלואו?

תשובתו של הנדל שלילית: "הכוונה שלנו היא להקים ממשלת אחדות רחבה. אני אומר את זה בצורה הכי ברורה - ממשלה ציונית, לאומית וליברלית".

 

-בלי חרדים.

"אני לא אומר בלי חרדים. אני אומר שקודם כל אנחנו רוצים להקים ממשלה ציונית, לאומית וליברלית רחבה עם מי שיסכים להיכנס לקווי היסוד האלה".

 

-ברור לך שהחרדים לא יסכימו.

"אם הם לא יסכימו אז הם לא יהיו. שוב, אני לא פוסל את החרדים. עד עכשיו החרדים פוסלים אותי. אני רואה בהם אחים שלי, יש לי דאגה ורצון לשלב אותם במדינת ישראל. אני חושב שיש לי אחריות עליהם ועל המגזר הערבי ועל עוד מגזרים, אבל האינטרס של המדינה קודם לכל מהלך כזה או אחר. נכון להיום החרדים בכיס של נתניהו ומוכנים להעלים כל מקרה שחיתות, להכניס מה שאפשר להיכל, בלבד שהם יהיו ליד כוח השררה. בעיניי זה פסול. פרשת השבוע היא 'שופטים', ומדובר בה על מלך שלא ירבה לו נשים, כסף, סוסים וזהב, מגבלות הכוח. בהקשר הזה לא רק נתניהו איבד את מגבלות הכוח ונותנים לו חסינות מפלילים ומביקורת - גם החרדים איבדו את זה".

 

-אולי תגלו אחריות ותקימו ממשלה עם הליכוד בראשות נתניהו? אולי רוטציה?

"לא תהיה ממשלת שמאל צרה ולא תהיה ממשלת ימין צרה כי זה רע למדינת ישראל. תהיה ממשלת אחדות רחבה. על מה יקרה ביום שאחרי נתניהו דיברתי מספיק, זה נראה כאילו אין יום אחרי נתניהו, אבל יש. גם הוא אדם, בשר ודם, ואני מאחל לו הצלחה בענייניו המשפטיים, הוא עצמו אמר בעבר ש'מה שנראה כמו ברווז, והולך כמו ברווז, הוא ברווז'. לא רק אני אומר את הדברים האלה - כדאי לזכור את מה שאריה דרעי אמר על הדברים שהציעו לו בכירים בליכוד, אני מספר את זה כי ראיתי את זה במו עיניי. בפעם הבאה זה מה שהולך לקרות".

 

-תן לנו שם

"יש מספיק אנשים בליכוד, והם מתכננים את היום שאחרי נתניהו. הגיע הזמן שמדינת ישראל תחזור לשפיות, תמצא את עצמה במקום ממלכתי, ציוני, לאומי, ליברלי, כמדינה שדואגת לאינטרסים של תושביה - ולא לאינטרס של בן אדם אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ח"כ יועז הנדל באולפן ynet
צילום: אבי מועלם
מומלצים